Pēc vēlēšanām ir pirms vēlēšanām 27

Viens no vēlēšanu iecirkņiem Stokholmā. Foto — AFP/LETA
Iveta Buiķe
Print Friendly, PDF & Email

Piektdien, 4. augustā, ir pēdējā diena kandidātu pieteikšanai Rīgas vēlēšanu komisijai

Aizvadītās pašvaldības vēlēšanas palikušas atmiņā ar vienu pozitīvu iezīmi – cilvēkiem ar lielu aktivitāti soctīklos izdevās mobilizēt daudzus vēlētājus gan aiziet uz vēlēšanām, gan pārdomāt nopietnāk, par ko balsot. Tas priecē. Tomēr “sausais atlikums” rāda, ka ir vairāki citi būtiski aspekti, bez kuriem nav iespējama precīza vēlētāju gribas atspoguļošanās vēlēšanu rezultātos.

Viens no tādiem aspektiem ir godīga priekšvēlēšanu gaita. Tā Latvijā pilnībā netiek nodrošināta. Par to rakstīju jau tūlīt pēc vēlēšanām rakstā “Par godīgām vēlēšanām“. Šīs problēmas nekur nav zudušas un te ir darbs Saeimas deputātiem, lai nepieļautu vēlētāju gribas kropļošanu nākamajās Saeimas vēlēšanās. Darāmā vēl daudz. Priecē, ka KNAB ir sācis darbu šajā virzienā, un ļoti ceru, ka tas tiks turpināts. Šeit minētie aspekti ir ļoti svarīgi godīgu vēlēšanu nodrošināšanā.

Otrs, ne mazāk svarīgs aspekts, ir vēlēšanu komisiju darbs. Ir ļoti svarīgi, kādi cilvēki šajās komisijās tiek ievēlēti. Īpaši vēlēšanu gaita Rīgā radīja auglīgu augsni baumām no sērijas – “nav svarīgi, kā nobalso, ir svarīgi, kas skaita balsis”. Arī par to rakstīju pēc vēlēšanām rakstos “Atmošanās citā realitātē” un “Specoperācija turpinās jeb #PaldiesTevVēlētāj!“.

Ņemot vērā šajos materiālos teikto par Rīgas vēlēšanu komisijas darbu, uzskatu par vairāk nekā svarīgu tagad un tūlīt pat rūpēties, lai jaunajā Rīgas vēlēšanu komisijā tiktu ievēlēti godīgi cilvēki. Vai vismaz netiktu atkal iebalsoti tie paši, kuri jau (jācer, ka tikai) pieļāva dīvainības šāgada vēlēšanās. Ceru, ka latviskās partijas Rīgas domē ir kārtīgi piedomājušas, kādus kandidātus izvirzīt komisijai.

Atgādināšu, ka piektdien, 4. augustā, ir pēdējā diena kandidātu pieteikšanai. Cik zināms, tad komisijas apstiprināšana paredzēta ārkārtas sēdē, kas nozīmē, ka tikai dažas stundas pirms tās būs zināms piedāvātais komisijas sastāvs. 

Ļoti negribētos piedzīvot īsā laikā tādu pašu vilšanos kā ar Saeimas izmeklēšanas komisiju “Oligarhu lietā”, tādēļ jautāju partijām “Vienotība”, “Nacionālā apvienība” un JKP – vai esat sagatavojušies? Vai esat atraduši jaunus kandidātus, kuri modri stāvētu godīgu vēlēšanu sardzē? Pārējām partijām, arī LRA, spriežot pēc balsojuma Saeimā par PIK izveidošanu, šo jautājumu nav vērts uzdot – viņi, visdrīzāk, ir gatavi. Bet, iespējams, ka ne tādā veidā, kā gribētos. Vismaz ne man.

Vairāki “Vienotības” un “Nacionālās apvienības” līdzšinējie pārstāvji Rīgas domes komisijās nav pilnībā pārliecinājuši ar savu darbību. Tajā pašā Vēlēšanu komisijā nebija jūtams, ka nopietnu atbalstu būtu saņēmuši Valdis Gavars un Imants Liepiņš, kuri centās apstrīdēt vēlēšanu norisi sakarā ar pārkāpumiem. Dīvainību, kuras radīja aizdomas par godīgu norisi, nebija maz. Šķirbainās balsošanas kastes jau vien bija ko vērtas. Man būtu šķitis loģiski, ka arī Vēlēšanu komisijas pārstāvji vismaz no šīm partijām būtu aktīvi piedalījušies šajā procesā. Vismaz ar informatīvu atbalstu. Cik man zināms, tāda nebija.

Varētu jau ticēt, ka nebija pamata apstrīdēt vēlēšanu norisi, ja vien nebūtu kāds “bet” – dzīve rāda, ka arī Rīgas domē komisiju līmenī notiek pavisam mierīga līdzāspastāvēšana un savstarpēja “lietu sabīdīšana”. Kā citādāk izskaidrot, piemēram, faktu, ka Rīgas domes Dzīvojamo telpu izīrēšanas komisija 2015.gada 25. jūnijā ar lēmumu Nr. 48 piešķīra dzīvojamās telpas sociālajā mājā ar visām ērtībām Krievijas pilsonim Nikolay K.? Lēmums pieņemts, pieciem deputātiem balsojot par (divi no tiem no NA – I. Holma un A. Vilks) un vienam atturoties (V. Gavars no V). Līdzīgā gadījumā 2016. gada 24. martā ar lēmumu Nr. 66 papildus istaba pašvaldības dzīvoklī ar ērtībām tika piešķiratas citam Krievijas pilsonim Valery Y. Šoreiz no NA par balsoja D. Kalniņa. Atturējās tikai viens – Valdis Gavars no “Vienotības”.

Mēs ļoti labi zinām, kādos apstākļos gan okupācijas laikā, gan pēc tā spiesti dzīvot daudzi Latvijas pilsoņi, arī represētie. Rīgā laikam viņi visi jau saņēmuši pašvaldības atbalstu dzīvojamās telpas nodrošināšanā, ka tagad to dome pašvaldības īpašumos dala arī citu valstu pilsoņiem arī ar NA atbalstu. NA ir solījusies cīnīties pret dzīvojamās platības piešķiršanu Krievijas pilsoņiem. Vārdos. Bet darbos notiek kaut kas cits. Pat NA valdes locekle I. Holma mierīgi nobalso par pretējo un atbalsta telpu piešķiršanu Krievijas pilsonim. Kā lai saprotam, ko un kā darījuši šo partiju pārstāvji Vēlēšanu komisijā? Un kā lai ticam, ka, bīdot tos pašus cilvēkus uz šo komisiju atkārtoti, kaut kas mainīsies?

Avoti: Par Rīgas pilsētas Vēlēšanu komisijas locekļu kandidātu pieteikšanās termiņu

Rīgas pilsētas Vēlēšanu komisija (un tās pašreizējais sastāvs)

KNAB Sabiedriski konsultatīvā padome atbalsta tiesību normu maiņu

Autore ir žurnāliste

 

Komentāri (27)

nomale 04.08.2017. 09.38

“latviskās partijas” pirkstu pat nepakustinās, lai kaut ko mainītu Rīgā.

“latviskās partijas” vēlēšanās atdeva Rīgu kremlim un vēl paklanījās līdz grīdlīstei.

“latviskās partijas” jau speciālā likumā iekļāva iespēju nozagt vēlēšanas ļaujot vēlēšanu kastēm četras dienas stāvēt neviena nepieskatītām.

“latviskās partijas” miergi noraudzījās uz administratīvo resursu ļaunprātīgu izmantošanu Ušakova pirmsvēlēšanu kampaņā.

“latviskās partijas” mierīgi noraudzījās, kā tiek nozagtas vēlētāju balsis Rīgā.

“vislatviskākās partijas” pārstāvis šobrīd kremlistiem Rīgā ļauj pārkāpt likumu ierobežojot opozīcijas darbu.

Un tagad autore aicina šīs “latviskās partijas” būt godprātīgām?

Kamēr mēs gaidām zaļos cilvēciņus no robežas tās puses zaļie cilvēciņi jau sen rosās pa saeimas namu!

+7
-3
Atbildēt

5

  basta > 04.08.2017. 10.39

  to nomale

  “Latviskās”, vai tie būtu saskaņietis, Kononova fanāts, Kīrsis un LC vecbebrs, čekas kurmis, Bordāns, kroplis, kuram pateicoties, mums ir tūkstošiem jaunpilsoņu?

  +3
  -4
  Atbildēt

  0

  andrejs > 04.08.2017. 11.53

  Demokrātija un “tautas balss” ir jāaizstāv:

  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) lēmums atcelt Salaspils novada domes lēmumu par pastāvīgo komiteju izveidošanu un locekļu ievēlēšanu ir “klaji prettiesisks un politiski angažēts”, aģentūrai LETA pauda Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars (Vienotība).

  “Ministrs ir pieņēmis lēmumu, ko likums neļauj viņam pieņemt, tas nozīmē, ka tas ir politiski angažēts lēmums,” skaidroja Čudars, solot, ka par šo lēmumu pašvaldība vērsīsies tiesā.

  Domes priekšsēdētājs pieļauj, ka Salaspils domes deputātu iesnieguma, uz kura pamata VARAM lēma atcelt domes lēmumu, mērķis ir “nokārtot labākas pozīcijas Salaspils domē, pretēji tam, ko vēlējies vēlētājs”.

  Ar iesniegumu VARAM vērsās nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA) deputāts Jānis Nebars. Viņš aģentūrai LETA pauda apmierinātību ar VARAM lēmumu, sakot, ka tas ļaus ievērot opozīcijas tiesības piedalīties domes darbībā.

  Vienotība nav ievērojusi proporcionalitāti, veidojot komiteju sastāvu, iemeslu iesnieguma rakstīšanai skaidroja Nebars. Deputāts kā piemēru minēja to, ka NA, kurai ir divi deputāta mandāti, ir divas vietas komitejās, savukārt partijai Alternative, kuras vienīgais pārstāvis ir Mihails Rogals, ir tikušas trīs vietas komitejās.

  ————-

  Vienotība Mihailam Rogaļam demokrātiski atvēlējusi veselas trīs vietas.

  Nomale! Vai Alternative nebija tā partija, kuras deputātu kandidāti latviski runā ar lielām grūtībām?

  +3
  -3
  Atbildēt

  0

  nomale > 04.08.2017. 12.01

  andrejs. Kāpēc domā ka mani jebkad ir interesējuši kaut kādi Alternatīvie kaut kādā sīknovadā?

  +3
  -2
  Atbildēt

  0

  andrejs > 04.08.2017. 12.06

  Neliels fragments no partijas Alternative nelielās “Vēlēšanas programmas”:

  Etniskā politika saskaņā ar ES noteikumiem.

  Apturēt jebkādus mēģinājumus kurināt nacionālo naidu;

  Nodrošināt izglītību dzimtajā valodā bez proporcijām un noteikumiem;

  Dzīvesvietās ar lielu (ievērojamu) krievvalodīgo īpatsvaru, piešķirt krievu valodai otrās oficiālās valodas statusu;

  Latvijas vēsture – vēsture, nevis pamats pazemojumam.

  Okupācija – nepieciešams vēsturnieku kongresa spriedums, bet ne galēji labējo radikāļu neobjektīvs viedoklis;

  8.maijs un 9.maijs – Uzvaras diena pār nacismu un Eiropas apvienošanās diena;

  Deportācija un holokausta ir totalitārā režīma un kolaboracionistu noziegums;

  ———————–

  Jācer, ka Rogaļa kungs vismaz Salaspilī īstenos daļu no ieplānotā. Priekšvēlēšanu solījumi jāpilda!

  +4
  -2
  Atbildēt

  0

  andrejs > 04.08.2017. 12.10

  to nomale

  Domājat, ka Ņils (Saskaņa) ir stulbāks par Čudaru (Vienotība)? Ka tik vēl neapvienojas un tad “demokrātija” tiks aizstāvēta ar zobiem un nagiem.

  +5
  -2
  Atbildēt

  0

jurisml_inbox_lv 04.08.2017. 10.06

krievija vienā mierā var ietekmēt vēlēšanas Rīgā bez kīberiem ,jo mums ir kremļa satelītpartija kura visu noorganizē, kā būs ar parlamenta vēlēšanām ?Rīgā dzīvo puse valsts balstiesīgo , vēl balstiesīgie gar krivijas robežu, ja būs kā uz pašvaldības vēlēšanam , tad kremļa satelītpartijai panākums garantēts, koaliicija ar latviešu kolabracionistiem un kremlim tīkam valdība gatava un tas pēc 27 gadiem no brīvības atgūšanas , vēl joprojā valsts finansē izglītību krievu valodā , tas norāda , ka mums nav nacionāli domājošu politķu , kurnu vēl tādas partijas , visas kā viens pieliek pūles savu saimnieku un savu bagātības vairošanai , kamēr ļaužu lielākais vairums dzīvo nabadzībā, bija runa par kautkādu nepieciešamu atmodu , vai ir palikuši tādi kuri spēj tautu atmodināt izņemot šo mediju , kuru diemžēl lasa mazs skaits balstiesīgo .

Vēl laika pietiekoši , lai tautu atmodinātu , tad dariet lūdzu to

+5
-2
Atbildēt

0

fretka 04.08.2017. 09.18

.

“Krievijas pilsonim Nikolay K. ….. citam Krievijas pilsonim Valery Y.”

———–

Kas tad nu, Buiķes kundze?!

Vai Nikolajs un Valērijs iesniegs diplomātisku protestu, ja viņus nosauksim par Nikolaju un Valēriju?

P.S. Labi, ka rakstā nav pieminēts neviens japānis, korejietis vai ķīnietis. Tad droši vien būtu izmantoti hieroglifi 🙂

+3
-5
Atbildēt

18

  fretka > fretka 04.08.2017. 12.26

  Labi, ka Dr. Bērziņam ir izsniegts tāds NA troļļu sarakstiņš 🙂

  +3
  -7
  Atbildēt

  0

  fretka > fretka 09.08.2017. 09.15

  Nevajag fleitēt, Dr. Bērziņ, ka šie Krievijas pilsoņi Nikolajs un Valērijs varētu būt atbraukuši uz Rīgu, par bargu naudu nopirkuši termiņuzturēšanās atļaujas un tagad pieprasa papildu istabu municipālā dzīvoklī.

  Tie ir vietējie nepilsoņi, kuri pārtaisījušies par Krievijas pilsoņiem tepat uz vietas. Un nu Buiķes kundze (ar Jūsu palīdzību) mums cenšas iegalvot, ka līdz ar dokumentu maiņu šo Rīgas iedzīvotāju vārdi un uzvārdi ieguvuši gandrīz vai diplomātisku imunitāti, tāpēc tos vairs nedrīkst locīt atbilstoši latviešu valodas gramatikas likumiem.

  Ticiet man, Jūsu pazemīgums šo Krievijas pilsoņu priekšā netiks pienācīgi novērtēts 🙂

  0
  -3
  Atbildēt

  0

  basta > fretka 07.08.2017. 11.40

  to lno

  Vai ceri, ka LC mērglis, čekas kurmis Bordāns, ar krievu militārista meitu, Potapovu, dabeigs, ko nepaguva Latvijas čeļa komunistu cūkas un čekas pederasti?

  0
  -3
  Atbildēt

  0

  fretka > fretka 09.08.2017. 20.14

  Dr. Bērziņ – pirmkārt es ar Jums neesmu uz “Tu”, otrkārt man ir pilnīgi vienalga, ko jūs savā “Rīgas ģerevņā” ievēlat, bet man nav vienalga, ka žurnāliste kropļo valodu portālā, kuru tomēr lasa visā Latvijā. Turklāt žurnāliste, kura agrāk labu laiku mums no Prāgas pa radio “mācīja Dzimteni mīlēt”.

  0
  -3
  Atbildēt

  0

  fretka > fretka 04.08.2017. 13.04

  Nevajag taisnoties, Dr. Bērziņ, mēs taču viens otru saprotam 🙂

  +4
  -6
  Atbildēt

  0

  fretka > fretka 04.08.2017. 11.43

  Ak tad tas ir Rīgas domes protokols, nevis Ivetas Buiķes publicistisks raksts?

  Atvainojiet, nepamanīju.

  +4
  -5
  Atbildēt

  0

  fretka > fretka 07.08.2017. 07.11

  .

  lno: Tātad balsojums OK, bet autorei jāpiestrādā pie pareizrakstības?

  —–

  Nē, lno, tas nozīmē, ka man ir iebildumi pret to, kā autore (bijusī “Radio Brīvā Eiropa” darbiniece, starp citu) pareizrakstības jomā danco pēc Rīgas krievu stabules.

  Nu nav tie Nikolaji un Valēriji, kas pretendē uz papildu istabu, pat nekādi TUA pircēji, bet gan vietējie nepilsoņi, kas tepat pārtaisījušies par “ārzemniekiem”.

  “uz nacionāļiem nav ko cerēt”

  ———

  Ak tad arī Jūs jau lietojat krievu čekistu ieviesto apzīmējumu visām pārējām, “nekrievu” tautām – “nacionāļi”?

  Bēdīgi…

  +2
  -3
  Atbildēt

  0

  Dr. Bērziņš > fretka 04.08.2017. 11.34

  Par ko brīnies? Visu valstu pilsoņu vārdus un uzvārdus PMLP “latvisko” pēc noteiktas shēmas. Piešķir personas kodu un rakstību ar latviešu burtiem – vienalga vai turks, krievs vai korejietis. Kādi var būt iebildumi fretkai, ka Rīgas dome savā protokolā vārdu raksta tā, ka PMLP noteicis. Tev šķiet, ka katrai iestādei būtu pa savam vārds jāraksta, kamēr vairs neviens nevar saprast, kas tā par personu? Dīvainas pretenzijas…

  +5
  -5
  Atbildēt

  0

  lno > fretka 07.08.2017. 11.03

  fretka. Labi, nacionāli apvienotie dzīvojamās platības piešķiršanai Krievijas pilsoņiem Rīgā:)

  +3
  -3
  Atbildēt

  0

  Dr. Bērziņš > fretka 04.08.2017. 12.13

  Rakstā citēts protokols ar visu vārdu. Bet NA troļļiem jau svarīgākais notroļļot rakstā atklāto sadarbību ar SC un GKR uz kaut kādu kasīšanos par vārda rakstību. Atvaino, nebiju pamanījis, ka fretka ir NA trollis. Tad jautājumu nav, padiskutēsim vēl, kā būtu ierakstīts nēģera vārds.

  +4
  -4
  Atbildēt

  0

  Dr. Bērziņš > fretka 09.08.2017. 18.47

  Fretka, netrako. Pārmest autorei, ka norakstījusi vārdus precīzi no protokola ir vienkārši stulbi no tavas puses. Ne tu, ne es nespējam izmainīt to, kas rakstīts dokumentos.

  Ar to var vienīgi mēģināt aiztroļļot faktu, ka Tava NA par spīti solījumiem cīnīties pret dzīvokļu piešķiršanu Krievijas pilsoņiem, īstenībā bīda rebes un sadarbojas ar SC. Lūk, tas ir īstais skandāls un man kā kādreizējam NA vēlētājam izraisa riebumu gan pret NA, gan pret tiem, kuri mēģina šo viņu divkosīgo politiku noslēpt.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  lno > fretka 06.08.2017. 21.20

  fretka. Tātad balsojums OK, bet autorei jāpiestrādā pie pareizrakstības? Tas nu gan skaidrs, ka uz nacionāļiem nav ko cerēt tāpat kā uz Vienotību – ar muti Rīgā, ar darbiem Pleskavā.

  +3
  -2
  Atbildēt

  0

  Dr. Bērziņš > fretka 08.08.2017. 22.14

  Fretka, Tu tiešām lasīt neproti?! No protokola skaidri izrakstīts, ka šie divi ir KRIEVIJAS pilsoņi!!! Un nevis vietējie nepilsoņi, kuru vārdi tad dokumentos tiešām būtu Nikolajs un Valērijs. Autore precīzi atspoguļojusi notiekošo, varbūt tieši tāpēc, ka Brīvās Eiropas darbiniece, tāpēc nedejo pēc vietējo kangaru stabules!

  Runa ir par Krievijas pilsoņiem, kuriem Tava NA solīja nedot dzīvokļus. Bet ka redzam, komisijās NA balso par dzīvokļu piešķiršanu – nevis nepilsoņīem, bet tieši Krievijas pilsoņiem. Ko tagad? Atvilks Tev no honorāra, ka nezidevās mūs te visus apšmaukt?

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  basta > fretka 04.08.2017. 12.17

  to Dr. Bērziņš

  “Atvaino, nebiju pamanījis, ka fretka ir NA trollis.”

  Kā tad tā, vai tad visi, kas neatbalsta Vienotības prokremliskos zagļus un fekāliju stumdītājus, nebija Lemberga troļļi?

  +3
  -2
  Atbildēt

  0

  nomale > fretka 04.08.2017. 09.27

  Jā, dīvaini ka krievu vārdi Latvijā tiek rakstīti angliski…

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  Dr. Bērziņš > fretka 04.08.2017. 12.34

  Izsniegts nav. Jūs paši piesakaties.

  +4
  -2
  Atbildēt

  0

  Dr. Bērziņš > fretka 09.08.2017. 20.43

  Pasūdzies PMLP, par to, kādus dokumentus viņi izsniedz Krievijas pilsoņiem. Un Saeimai, lai nomaina likumu par vārdu rakstību dokumentos. Un netupī – PMLP mēs te Rīgā tikpat maz ievēlam ka Tu tur laukos.

  Bet par Tavu NA gan mēs esam balsojuši ar cerību, ka viņi stingri stāvēs Latvijas interešu aizstāvībā, bet izrādās, ka nekā – šmauc mūs aiz muguras.

  Neizliecies, fretka, Tev kremt, ka autore izvilkusi gaismā NA nesmukumu, nevis vārda rakstība. Katrs saprot, ka vārda rakstību dokumentos ne jau žurnālisti nosaka. Tev ne rakstība, Tev atklātais NA tusons ar SC uz varžacīm spiež. Interesanti, ka tas Tevi ne par kripatu nesatrauc. Kāpēc? 😀

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  andrejs > fretka 07.08.2017. 11.17

  to lno

  Neesi ievērojis, ka Rīga pilna ar Krievijas pilsoņiem? Cik zinu, tad viņiem te tiek nodrošinātas visas tiesības, izņemot piedalīties vēlēšanās.

  Krievi taču ir labi cilvēki, pajautā dzerim.

  +4
  -1
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu