Nodokļu nemaksātājiem - tikai ģimenes ārsts, ātrā palīdzība un dažu slimību ārstēšana • IR.lv

Nodokļu nemaksātājiem – tikai ģimenes ārsts, ātrā palīdzība un dažu slimību ārstēšana 20

Foto: Edijs Pālens, LETA

Pilns valsts veselības pakalpojumu grozs pienāksies sociālo iemaksu maksātājiem un no nodokļa atbrīvotajām grupām

Pēc veselības aprūpes reformām sociālo iemaksu nemaksātāji Latvijā varēs saņemt tikai ģimenes ārsta aprūpi, neatliekamo palīdzību un ārstēšanu dažu slimību gadījumā, liecina Veselības ministrijas (VM) šodien publiskotā informācija par precīziem valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu groziem nodokļu maksātājiem un nemaksātājiem.

Kā aģentūru LETA informēja ministrijā, pilnu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņems personas, kas maksā sociālās iemaksas, un pacientu grupas, kuras būs atbrīvotas no sociālajām iemaksām, piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam, pensionāri, Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies bezdarbnieki, trūcīgās personas un citas grupas, kuru precīzs saraksts tiks definēts likumā.

Ņemot vērā, ka noteiktās nodarbinātības jomās strādājošie, piemēram, mikrouzņēmumi, individuālie komersanti, autoratlīdzību saņēmēji un citi, nav sociālo iemaksu maksātāji, tiks paredzēta iespēja viņiem saņemt pilnu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu, izpildot noteiktu ikmēneša maksājumu. Patlaban vēl nav precīzi definēts maksājuma apjoms, par to vēl tiks diskutēts, pauž VM. Politiķi ir teikuši, ka tie varētu būt 10-20 eiro mēnesī.

Pilnajā valsts apmaksāto pakalpojumu grozā ietilpst primārā veselības aprūpe jeb ģimenes ārsta aprūpe, kā arī bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu sniegtā aprūpe, medicīniskā aprūpe mājās pie noteiktām indikācijām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pakalpojums, palīdzība Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, diagnostiskie izmeklējumi, ārstniecība dienas stacionārā, stacionārā aprūpe, proti, neatliekamā medicīniskā palīdzība slimnīcās, observācijas gultas, plānveida stacionārā palīdzība, neatliekamā medicīniskā palīdzība ambulatori slimnīcas Uzņemšanas nodaļā, kā arī valsts kompensējamie medikamenti un medicīniskā rehabilitācija.

Savukārt tās personas, kuras nebūs sociālo iemaksu veicēji, būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas vai nebūs veikušas noteiktā ikmēneša maksājumu, būs tiesīgas saņemt pamata veselības aprūpes pakalpojumu klāstu – ģimenes ārsta aprūpi, NMPD pakalpojumus, palīdzību Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, valsts kompensējamos medikamentus tikai pie atsevišķām diagnozēm, neatliekamo medicīnisko palīdzību slimnīcā, ārstēšanu noteiktu slimību gadījumā, piemēram, onkoloģijā, noteiktās infekcijas slimībās, psihiatrijā, kā arī grūtnieču aprūpi.

Pārējie veselības aprūpes pakalpojumi personām, kuras nebūs veikušas sociālās iemaksas vai nebūs veikušas noteikto ikmēneša maksājumu, būs pieejami ārstniecības iestādēs atbilstoši iestāžu maksas pakalpojumu cenrādim, skaidro VM.

Kā ziņots, koalīcijas partneri panākuši vienošanos par sociālo iemaksu pieaugumu, savukārt par lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes progresivitāti diskusijas vēl turpināsies, žurnālistiem pēc koalīcijas sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS). Sociālās iemaksas iecerēts celt, lai palielinātu veselības aprūpes finansējumu. Paredzēts, ka sociālās iemaksas solidāri – pa pus procentpunktam – pieaugs gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Savukārt nodokļu nemaksātājiem varētu būt noteikts speciāls maksājums. Par IIN progresivitāti koalīcijas partneri vēl gaida Finanšu ministrijas aprēķinus, lai turpinātu diskusijas.

Komentāri (20)

zanE. 16.06.2017. 17.47

…”nodokļu nemaksātājiem”…varbūt nevajadzētu maldināt sabiedrību, jo valstī neatradīs nevienu cilvēku, kurš spētu izvairīties no nodokļu maksāšanas…arī bomzītis nopērkot kukulīti maizes – samaksā pievienotās vērtības nodokli…pat “dzīvības uzturētāju” divlitrīgo alus pudeli – samaksā pievienotās vērtības nodokli un akcīzi…kā banku speciālists Strautiņš mēdz atkārtot – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas nav nodoklis – tad, kādus ļaužus valdošie nolēmuši uzskatīt par nodokļu nemaksātājiem?….

…nu, labi, piesienos nekorektam terminam “nodokļu nemaksātāji”, taču…viss, kas notiek ap veselības apdrošināšanas “nodokli”, izskatās pēc nejēdzīgi iestudēta teātra…pirms pusgada redzējām kādās auzās iebrauca ar obligātajām minimālajām iemaksām, kurām apaudzēja izņēmuma grupas, kas varētu maksāt nepilnas, daļējas vai samazinātas iemaksas, līdz beigu galā saprata – to nebūs iespējams administrēt…un admin.izmaksas būs tik augstas, ka reālais ieguvums līdzināsies nullei…

…tagad notiek tas pats – neviens neko skaidri vēl nav aprēķinājis, bet vienošanās panākta…

…un kā būs ar uzņēmējiem?…tie, kuri savus darbiniekus jau ir apdrošinājuši, kuri nodrošina saviem darbiniekiem ikgadējās bezmaksas veselības pārbaudes?…arī tos tagad sitīs ar VSAOI paaugstināšanu…maksā un nepīksti!…absurds!…

…un tā saucas nodokļu reforma?…

+7
-1
Atbildēt

1

  Anonīms > zanE. 18.06.2017. 08.19

  Zane, nav tiesa, bomži mielojas ar atkritumiem, tie ,kas iepērkas – tie nav bomži.

  Un vēl – runāsim tiešu valodu – medicīna Latvijā ir veids, kā mūs iznīcināt.

  Tas ir prātam neaptverami, kā nevis krievi, amerikāņi vai pat islāmisti, bet paši latvieši sevi iznīcinām.

  0
  0
  Atbildēt

  0

traductrice 17.06.2017. 01.48

pie ārsta turpmāk būs jādodas ar VID izziņu, kuras derīguma termiņš būs 1 mēnesis? Vai varbūt ārstam būs vispirms jāiečekojas vid datu bāzē, lai pārbaudītu attiecīgās personas statusu un tikai pēc tam pieņemt?

+4
0
Atbildēt

0

Mantrausis 18.06.2017. 07.46

Virsraksts ir aplams, jo nez vai būs daudz laužu, kas kaut kādā veidā kaut kādi nodokļus tomēr nemaksā. Protams, varbūt Dundagas vai Sēlijas mežos mīt II PK partizāni, kas nezina notiekošo, bet tomēr…

Īpatni ir tas, ka šādu domu jau krietni sen attīstīja Ingrīda Circene, tā šķita lieliska arī Guntim Belēvičam… Kaut kas šais gados ir noticis tāds, ka medicīnas nozare “trako”, idejas nezūd, iekonservējas, bet lēmēju nav!

Man šī ceturtdaļgadsimta ilgā muldēšana par naudas trūkumu, korupciju un draudiem liekas smieklīga, jo – nauda valsti ir, to var redzēt, bet – kur tā paliek???? Mums ir tukšā muca Valsts Kontroles izpildījumā, kas secina, ka kārtējā zeķe ar naudu ir zudusi. Vai zūdīšanās ko maina?

Man lielāka problēma šķiet, ka visas “psedopārmaiņas” kaut ko maksā… Kaut vai pabalstus no darba atlaistajiem vai adresu maiņas sakārtošanu… Un te sākas rēķini un aprēķīni! :)

0
0
Atbildēt

2

  basta > Mantrausis 18.06.2017. 13.44

  to Skaisle

  Ja Latvijā nopietni ķersies klāt noziedzībai, primāri LC, kopā ar visu čekas kurmi Bordānu, būs aiz restēm un arī Savicka, Meļņika, Zaharjina, Rāvja un Korena apteksnes savas dirsas neizglābs. Ar SC arī būs cauri, jo Dombrovskis, Kampars, Vējonis, Zaķis, Kazlovskis negribēs vieni paši par visu atbildēt. Par ko tad vēlēsi, par čekas ģenerāļa, Sķepaškas draugaļu, Sudrabu?

  0
  -1
  Atbildēt

  0

  Anonīms > Mantrausis 18.06.2017. 08.26

  nē, es domāju,ka pamatproblēma ir tā, ka neesam tiesiska valsts.

  Medijos bija ziņas, ka VK ir atklājusi, ka tādā un tādā slimnīcā ir izšķērdēti miljoni !!!! – situācijā, kad Latvijā katru dienu priekšlaicīgi mirst cilvēki, jo nesaņem ārstēšanu.

  No amata par šo izšķērdēšanu netika atlaists ne kāds ierēdnis, ne amatpersona, ministre to pat nekomentēja.

  Iznāk absurda situācija – it kā Latvijas valsts pastāv , lai nodrošinātu dzīvi pilsoņiem, nodokļu maksātājiem, bet realitātē notiek pretējais – valsts attīsta visādus variantus, lai savus pilsoņus iznīcinātu.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu