Uzbrukumā Irānas parlamentam un Homeini mauzolejam nogalināti 12 cilvēki (atjaunota) • IR.lv

Uzbrukumā Irānas parlamentam un Homeini mauzolejam nogalināti 12 cilvēki (atjaunota) 30

Irānas parlamenta sēžu zālē uzbrukuma laikā. Foto: AFP-LETA

Atbildību par koordinētajiem uzbrukumiem uzņēmies teroristu grupējums ”Islāma valsts”

Vienlaikus sarīkotos uzbrukumos Irānas parlamentam un Irānas islāma revolūcijas līdera ajatollas Homeini mauzolejam 7.jūnijā Teherānā nogalināti 12 cilvēki un 42 guvuši ievainojumus, ziņo vietējie mediji. Kā vēsta aģentūras LETA-AFP/DPA, uzbrukums parlamentam ilga vairākas stundas, un visi četri uzbrucēji gājuši bojā.

Uzbrucēji parlamenta apmeklētāju zālē ieradās, tērpušies kā sievietes, un ap plkst.10.15 (ap plkst.8.45 pēc Latvijas laika) atklāja uguni. Uzbrucēji bija bruņoti ar pistolēm un Kalašņikova triecienšautenēm. Trīs uzbrucējus nogalināja Revolucionārās gvardes karavīri, bet ceturtais uzspridzinājās pats.

Vienlaikus ar uzbrukumu parlamentam divi cilvēki uzbruka Homeini mauzolejam Teherānas nomalē. Vienu uzbrucēju nošāva policija, bet otrs uzspridzinājās, ziņo aģentūra IRNA. Citi irāņu mediji vēsta, ka uzbrukumā mauzolejam piedalījies vēl viens cilvēks.

Parlamenta ēku kompleksā nogalināti divi apsargi, mauzolejā nogalināts dārznieks un vēl viens cilvēks. Bojāgājušo skaits vēl nav oficiāli apstiprināts. Nav zināms, vai 12 nogalināto skaitā iekļauti arī uzbrucēji.

Vienlaikus notikušie uzbrukumi bija acīmredzami koordinēti, jo parlaments un mauzolejs atrodas aptuveni 20 kilometru attālumā viens no otra. Parlamenta ēkā uzbrukuma brīdī notika sēde. Tiešraidē demonstrētajos kadros bija redzams, ka deputāti turpina darbu, lai gan tiek ziņots par apšaudi apkārtējās ēkās.

Parlamenta spīkers Ali Laridžani paziņojis, ka uzbrukumi esot “triviāla lieta” un drošības spēki tikšot ar to galā. Reaģējot uz notikušo, policija Teherānā slēgusi ielas un daļu metro. Iekšlietu ministrs Abdolrahmans Fazli sasaucis drošības padomes ārkārtas sēdi.

Atbildību par uzbrukumiem uzņēmies teroristu grupējumu “Islāma valsts”. Irāna, kas ir šiītu valsts un Sīrijas prezidenta Bašara al Asada sabiedrotā, ir aktīvi iesaistījusies cīņā pret sīriešu nemierniekiem, tostarp pret “Islāma valsti”, kas ir sunnītu grupējums. “Islāma valsts” un citi teroristu grupējumi ir pasludinājuši Irānu par potenciālo mērķi uzbrukumiem, taču līdz šim lieli terorakti Irānai gājuši secen.

Komentāri (30)

jupissb 07.06.2017. 16.46

Irānā XX gadsimtā notikuši vairāki apvērsumi. Pehlavi dinastija bija ģenerālis, kurš sagrāba varu militārā apvērsumā 1921. gadā. Varu viņi zaudēja pēc otrā pasaules kara, kad Irānā veidojās demokrātiska valsts. To, savukārt, izbeidza nākamais, britu un amerikāņu iniciēts un atbalstīts apvērsums, kura rezultātā pie varas nonāca nākamais Pehlavi. Nekāda sapņu zeme Irāna nebija, tajā saimniekoja despots ar represiju un slepenpolicijas palīdzību. 1979. gadā kārtējais apvērsums, pie varas nonāk teokrāti. Ar visiem režīma trūkumiem, Irāna bijusi viena no sakarīgākajām valstīm reģionā, un pēdējā laikā lēnām, bet virzās uz demokrātiju.

Piekrītu Skaislei, ka uzbrukumi (pagaidām vārdos) Irānai ir tikai konservatīvo arābu interesēs, kuriem tā ir konkurents ekonomiski un reliģiski. Bet – cik teroristu ir bijuši šiīti no Irānas, un cik vahabīti un salafisti no Sauda Arābijas un tās arābu sabiedrotajiem?

Rietumiem (mums) Irāna ir daudz piemērotāks partneris, nekā ekstrēmā sunnītu islama sludinātāji un balstītāju Sauda Arābijā. Eiropa to ir sapratusi, diemžēl alternatīvās patiesības sludinātājam no ASV despoti iet pie dūšas labāk.

+2
0
Atbildēt

0

Anonīms 07.06.2017. 15.05

mana svēta pārliecība ir tāda,ka ASV un Saudi Arābija rib par 101 % kontrolēt situāciju Tuvajos Austrumos. Irāka ir nobeigta, problēma ir Irāna.

Maija beigās Kataras šeihs paslavēja vēlēšanu rezultātus Irānā – lūk arī atbilde.

Starp citu – SA joprojām notiek publiski nāves sodi. Tas, protams, Trampam netraucēja uzdejot zobenu deju ar šeihiem ….

Visādi citādi jau nekas – lai viņi tur viens otru žņaudz un cērt, bet … ir 21.gs. globalizācija ….

Jā …traki …

http://www.focus.de/politik/videos/wegen-terror-unterstuetzung-katar-krise-warum-die-isolation-des-oel-staates-scheinheilig-ist_id_7221337.html

0
0
Atbildēt

0

basta 07.06.2017. 12.49

Pirms lupatgalvas ar kremļa palīdzību 1979. gadā nebija sarīkojušas asiņainu apvērsumu, Irāna bija sapņu zeme. Irāka pirms fašista Huseina bija neizsakāmi bagāta, tās tūristi pie mums mainīja pa vairākiem tūkstošiem dolāru un tūristu bija ļoti daudz. Afganistāna, pirms krievi nesadomāja īstenot deģenerāta, cara Pāvila I, murgu par kāju mazgāšanu Indijas okeāna, dzīvoja mierīgi savu dzīvi un nevienam netraucēja.

Septiņdesmito gadu beigas bija vareni raženas absolūtā ļaunuma ārpolitikai, bet tā arī bija viņu gulbja dziesma. Gan jau Irānā tiks atjaunota šaha vara.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu