Kudors: Protesti Krievijā nenovedīs pie radikālām pārmaiņām valsts politikā • IR.lv

Kudors: Protesti Krievijā nenovedīs pie radikālām pārmaiņām valsts politikā

33
Foto: Alexander Utkin, AFP/LETA.

Eksperts uzskata, ka protesta potenciāls varētu pieaugt un situācija varētu saasināties tad, ja Kremlis vai kāda cita Krievijas varas institūcija līdz prezidenta vēlēšanām pieļaus kādas būtiskas kļūdas.

Protesti Maskavā un citās Krievijas pilsētās rāda, ka opozīcijai ir protestu potenciāls, tomēr tas nav pietiekams, lai novestu pie radikālām pārmaiņām Krievijas politikā, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors.

“Krievijas opozicionārs Aleksejs Navaļnijs veiksmīgi izmanto korupcijas problemātiku, lai modinātu sabiedrības uzmanību par notiekošo valsts politikā kopumā, tomēr Krievijas vara ir gatava šādiem un vēl lielākiem protestiem periodā līdz 2018. gada valsts prezidenta vēlēšanām,” ir pārliecināts Kudors.

Eksperts uzskata, ka protesta potenciāls varētu pieaugt un situācija varētu saasināties tad, ja Kremlis vai kāda cita Krievijas varas institūcija līdz prezidenta vēlēšanām pieļaus kādas būtiskas kļūdas.

Jau ziņots, ka Krievijā svētdien vairākās pilsētās notika protesti pret korupciju valdībā, un Maskavā policija par dalību nesankcionētā mītiņā aizturējusi vairāk nekā 700 cilvēkus (pēc citām aplēsēm vairāk nekā 1000 cilvēku) un opozicionāru Navaļniju. Lielākā demonstrācija notika Maskavā, kur saskaņā ar policijas sniegto informāciju sapulcējās 7000 līdz 8000 cilvēku.

Tikmēr Eiropas Savienība (ES) šodien aicinājusi Krieviju nekavējoties atbrīvot aizturētos demonstrantus.

Komentāri (33)

J.Biotops 27.03.2017. 22.02

Maskavā metro sniedzamībā vien dzīvo krietni vairāk ļaužu, kā visā Latvijā. Ja tur pēc plaši pieejamas informācijas un aģitācijas (mums 80to beigās nekāda interneta un mobilo nebija) saulainā dienā ielās iziet kādi desmit tūkstoši, tad tā ir televīzijas izrāde, nevis masu protesti.

Par laimi, vara Krievzemē tradicionāli ir tik dumja, ka izglāba pasākumu, aizsūtot mundierotus izsitējus un stiepjot aktīvistus uz tuptūzi. Būtu izlikušies par beigtiem, šodien varētu lepoties – re, cik mēs demokrātiski. Bet tas laikam Rietumāzijas kultūrā nav iespējams.

+3
0
Atbildēt

3

  Ēriks > J.Biotops 28.03.2017. 07.45

  Esot bijuši daudz jauniešu…

  https://www.youtube.com/watch?v=8g6-XVT1Omc

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  J.Biotops > J.Biotops 28.03.2017. 06.03

  zanE – minētais salīdzinājums ar Latviju bija pietiekoši skaidrs, lai saprastu, ka būtība nav skaitļu dimensijās tūkstošos.

  Vērtējums nemainās no tā vai tie bijuši 8, 10 vai 15. (krievu ‘liberālajos” avotos manīju 12, oficiālos abi par pilnu neņemam). Būtisks ir fakts, ka protestētāju nebija miljoni (kā tam vajadzētu iznākt, salīdzinot iedzīvotāju skaitu Latvijā un Maskavā un piedalīšanās grūtības – brauciens metro, vai 3 stundas autobusā) un pat ne simti tūkstošu.

  Nebija nekādu „masu protestu”, nemālēsim sev acis ciet.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  zanE. > J.Biotops 27.03.2017. 23.56

  …10 tūkstoši – tas ir RU oficiozu minētais skaits?…grūti teikt, jo diez vai kāds var minēt pat aptuveno dalībnieku skaitu…redzēju pustukšo koncerta laukumu par godu Krimas “pievienošanas” trešajai gadadienai – oficiālās varas iestādes lepojās ar 15 tūkstošiem, lai gan bildēs saskatīt vairāk par pāris tūkstošiem nekādi nebija iespējams…protams, ja skaita kā Ušakovs – vajadzēja būt vismaz 150 tūkstošiem… :)

  …nu-ū, un vēl jau Trampam arī patika ieraudzīt to, kā nebija…

  …tāpēc izturos ar skepsi pret dalībnieku skaitu dažādos “kultūras” pasākumos…

  +3
  0
  Atbildēt

  0

zanE. 27.03.2017. 19.42

…lai labāk izprastu situāciju, kāpēc skolotāja Hiršsone aicina uz protesta akciju pie Saeimas – jāatgriežas pie 2016.gada 6.aprīlī ir.lv publicētā raksta:

http://www.irlv.lv/2016/4/6/nodoklis-ka-sods-vai-atbalsts

…un situācijas izvērtējuma, kas vairākos turpinājumos publicēts Ivetas Buiķes blogā:

– “5. NĪN ieraksts: Liela brēka, bet kas tā par vilnu?”

https://ivetabuike.wordpress.com/2017/03/22/5-nin-ieraksts-liela-breka-bet-kas-ta-par-vilnu/

+3
-1
Atbildēt

14

  Ēriks > zanE. 28.03.2017. 01.28

  Skar ne tikai tos,kam dārgāki īpašumi,bet arī tos,kam biezāki kaimiņi,kur slēpjas lielākā nejēdzība,kas tomēr ielikta jau likumos,Ušakovs tikai izmanto iespēju.Likums padara normālus cilvēkus par parādniekiem,atlaides kā ”podačkas” nabagiem ir apkaunojoša parādība.

  0
  -1
  Atbildēt

  0

  Ēriks > zanE. 28.03.2017. 17.05

  Tas viss ir ārkārtīgi skaisti,bet arī ar visiem atvieglojumiem maksāt gandrīz divus tūkstošus gadā par dzīvošanu savā mājā,neskatoties uz iedzīvotāju ienākumiem,ir atklāta cūcība.Tas nozīmē,ka mūsu valstī vidējam pensionāram nav tiesību uz savu māju,to pēc ienākumu samazināšanās vienkārši var atņemt ar neadekvātiem nodokļiem,ja ar savu būdu esi trāpījies nepareizajā vietā.

  Viņi namā dzīvo sešas personas – trīs pensionāri, divi no kuriem ir ar ļoti niecīgām pensijām, bet pārējie – “vēl augoši, kas mācās,” raidījumam izteicās Skulme.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  zanE. > zanE. 28.03.2017. 14.45

  …Ērik…Tev nešķiet dīvaini, ka tikai pēc skandāla atklājās NĪN atvieglojums Dž.Skulmes īpašumam?…cik daudzi no rīdziniekiem par to vispār neko nezina?….kurš īsti ir iepazinies ar likumu, lai spētu kontrolēt, ko pašvaldība dara ar atlaidēm un kā tiek tulkots, pašvaldību uztverē, izdotais valsts likums?…

  …ko saka likums?…

  3.1 pants. Nekustamā īpašuma nodokļa likmju un nodokļa atvieglojumu noteikšanas principi pašvaldību saistošajos noteikumos

  (1) Nosakot nekustamā īpašuma nodokļa likmi vai likmes, pašvaldība ievēro šādus principus:

  1) objektīva grupējuma princips, saskaņā ar kuru nodokļa maksātāji vai nodokļa objekti tiek grupēti atbilstoši objektīviem kritērijiem;

  2) efektivitātes princips, saskaņā ar kuru pašvaldība samēro nodokļa administrēšanas izdevumus ar nodokļa ieņēmumiem;

  3) atbildīgas budžeta plānošanas princips, saskaņā ar kuru pašvaldība salāgo savus pienākumus ar to izpildei nepieciešamajiem līdzekļiem;

  4) prognozējamības un stabilitātes princips, saskaņā ar kuru nodokļa likmes laikus tiek noteiktas vismaz divu taksācijas gadu periodam, ja nekustamā īpašuma bāzes vērtības palielinājums vai samazinājums, salīdzinot bāzes vērtības taksācijas gadā un pirmstaksācijas gadā, ir mazāks par 20 procentiem.

  (2) Nosakot nekustamā īpašuma nodokļa likmi vai likmes, pašvaldība var piemērot šādus principus:

  1) uzņēmējdarbības atbalsta princips, saskaņā ar kuru pašvaldība izmanto nodokļa likmi kā līdzekli savas teritorijas uzņēmēju vai noteiktu uzņēmējdarbības veidu konkurētspējas paaugstināšanai, ievērojot Komisijas 2013.gada 18.decembra regulas (ES) Nr. 1407/2013 par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. un 108.panta piemērošanu de minimis atbalstam (Dokuments attiecas uz EEZ) nosacījumus;

  2) teritorijas attīstības un teritorijas sakārtošanas princips, saskaņā ar kuru pašvaldība izmanto nodokļa likmi savas teritorijas attīstības veicināšanai un sakārtošanai.

  (3) Nosakot nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, pašvaldība ievēro šā panta pirmās daļas 1., 2. un 3.punktā noteiktos principus un pēc izvēles var piemērot šā panta otrajā daļā noteiktos principus.

  (4) Nosakot nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus kopsakarā ar nodokļa likmi vai likmēm, pašvaldība ievēro sociālās atbildības principu, saskaņā ar kuru tā it īpaši ņem vērā nodokļa ietekmi uz sociāli mazaizsargāto un trūcīgo iedzīvotāju grupām.

  …un vēl – kāpēc protesti ir tagad – pirms pašvaldību vēlēšanām, nevis kā tas noteikts likumā:

  3.pants. Nekustamā īpašuma nodokļa likme, taksācijas periods un nodokļa aprēķināšana

  (1) Nekustamā īpašuma nodokļa likmi vai likmes no 0,2 līdz 3 procentiem no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības nosaka pašvaldība savos saistošajos noteikumos, kurus tā publicē līdz pirmstaksācijas gada 1.novembrim. Nekustamā īpašuma nodokļa likmi, kas pārsniedz 1,5 procentus no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, pašvaldība nosaka tikai gadījumā, ja nekustamais īpašums netiek uzturēts atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai. Ja pašvaldība līdz noteiktajam termiņam saistošos noteikumus nav publicējusi, nekustamā īpašuma nodokļa likme ir (saglabājama, ka iepriekš ievietotajā attēlā)…

  …kāpēc protesti nenotika 1.novembrī, 15.novembrī vai 1.decembrī pie Rīgas domes?…

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Ēriks > zanE. 28.03.2017. 13.29

  Es nedzīvoju Rīgā Vai Jūrmalā,man tuvumā neviens biezais par laimi pēdējā laikā māju nav nopircis,es vēl neesmu pensijā,nevaru būt etalons.

  Mākslinieces Džemmas Skulmes Mežaparka namam, kura nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN) ģimenei kļuva nepanesams, pienākas 50% atlaide, vēsta portāls “lsm.lv”.

  Rīgas domē (RD), vērtējot Skulmes NĪN, atklājies, ka viņas īpašumā deklarēta persona, kurai piemērojama 50% atlaide.

  Tas nozīmē, ka gleznotājai 3490 eiro nodokļa vietā gadā jāmaksā 1745 eiro.

  http://www.delfi.lv/news/national/politics/dzemmas-skulmes-namam-pienakas-50-liela-nin-atlaide-secinajusi-rd.d?id=48610311

  0
  0
  Atbildēt

  0

  zanE. > zanE. 28.03.2017. 12.41

  …Ērik…jautājums – cik Tu maksāji par savu māju ar vistām un bišu stropiem 2013.gadā un cik Tev jāmaksā šogad?…2013.gadā – tātad, latos un 2017.gadā – eirīšos…

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Es > zanE. 28.03.2017. 12.11

  Jūs, Ērik, nevēlaties saprast skolotāju, kura vēlas nomirt tajā dzīvoklī, kurā mūža laimīgā daļa aizvadīta, kurā atmiņas par vīru un bērniem, par laimi… Skats, pa kura logu ir mīļš un atsauc tik daudz saldsērīgu atmiņu. Bet Jūs -samainīt… Viņai līdzi nejūtat, bet gribiet, lai jūt līdzi Jums? Tas ir godīgi? Jums tur bites, paša rokām celts, bet viņa ar pašas naudiņu un sertifikātiem to dzīvokli…

  Es domāju, ka bezsirdīgi rakstot, ko darīt skolotājai, esat arī sev atbildējis – pārdodiet, mainiet… Vienalga. Ja jau esat ar māju, tad maksājiet, lai tai skolotājai pašvaldības sociālais budžets ļauj dzīvokli paturēt!

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Ēriks > zanE. 28.03.2017. 11.41

  Dzīvoklis ir dzīvoklis,to var samainīt uz mazāku kaut vai tajā pašā daudzdzīvokļu mājā,un nekas būtisks nemainīsies,tas būtu štrunts,bet ko darīt ar māju,ko esi cēlis paša rokām?Nojaukt pusi mājas,lai nevajadzētu maksāt tik lielu nodokli?Pārcelties ar visām vistām un bišu stropiem uz daudzdzīvokļu aizgaldu,kādā nekad mūžā neesi mēģinājis dzīvot?Risinājums vienkāršs -NĪN maksājumu griesti,procentiņi no ienākumiem,kurus nodoklis nedrīkst pārsniegt .

  0
  0
  Atbildēt

  0

  zanE. > zanE. 28.03.2017. 19.26

  …Ērik…atkārtošu vēlreiz:

  “Latvijā NĪN likme ir diferencējama un piemērojama amplitūdā no 0,2-3%, papildus paredzot iespēju pašvaldībām piešķirt nodokļa atvieglojumus atsevišķām nekustamā īpašuma nodokļa maksātāju kategorijām 90, 70, 50 vai 25 procentu apjomā no nekustamā īpašuma nodokļa summas. Ņemot vērā, ka nekustamā īpašuma nodokļa administrēšana ir katras pašvaldības kompetencē, tām jau šobrīd ir iespējas izmantot tā progresivitāti, lemjot par likmju un atlaižu piemērošanu. Tādēļ aktuāls ir jautājums nevis par nekustamā īpašuma nodokļa likmju maiņu, bet tā piemērošanu katrā no pašvaldībām.”

  …varbūt risinājums būtu bijis – rakstīt iesniegumu Rīgas domei par NĪN atlaides piemērošanu?…jo, to – kādu atlaidi vai nodokļa atvieglojumu piešķirt – lemj Rīgas dome…ja neprasa un necenšas aizstāvēt savas tiesības – vai katru individuālu gadījumu iespējams uzminēt?…

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Es > zanE. 28.03.2017. 07.58

  Ēriks

  Jūs neizprotat mūsdienu ekonomikas būtību. Tā balstās uz permanentu izaugsmi (inflāciju). Tātad, kopumā, jāpieaug vērtībai lietām, kuras “nesadilst”. Jāpieaug nodokļu masai. Bet, kā to noformē attiecīgajā valstī vai pašvaldībā, ir vietējais lēmums. Var būt stingri matemātiskas formulas, bet var būt priekšrocības (podačkas, lai Jūs saprastu), par kurām lemj ierēdņi. Cilvēkiem parasti pieņemamāk škiet, ja viņu situāciju izlemj kāds, kuram, vismaz nosacīti, ir sirds ;)

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Es > zanE. 28.03.2017. 08.03

  Šeit gluži konkrēta situācija bez uzvārdiem…

  Rīgas centrā, pie Matīsa tirgus, 3 istabu dzīvoklis vēl no lpsr laikiem. Privatizēts. Vīrs miris. Bērni prom. Pati bijusī skolotāja. Pensija, nu tā… Bet komunālie + nodokļi nu ir padarījuši visu par “nepavelkamu”. Cilvēks izmisīgi cīnās pret ļauno bvalsti, kura viņu, smagi strādājušo visu mūžu, “cenšas izmest uz ielas”… Ja kāds sāk runāt par to, ka dzīvokli varētu izīrēt vai pārdot, tas saņem ledainu skatienu un piezīmi, ka tas ir mans dzīvoklis un es tajā gribu nomirt!

  Nu, ko darīt? Kādi risinājumi?

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Es > zanE. 28.03.2017. 07.54

  zanE

  IR ļaudis, kuri izmanto sociālo palīdzību, kura tiem nepienākas. Zinu šobrīd par cilvēkiem, kuri saņem neto algu virs EUR 1000.-, IR parādā kādiem ātrajiem kredītiem vai nemaksā alimentus un tādēl kategoriski nav ar mieru, ka viņiem maksā algu ar visiem nodokļiem. Pēc tam šie cilvēki, kuri “uz papīra” saņem ļoti maz, piesakās visādiem soc labumiem. Atlaides nodokļiem un pārtikas pakas, kuras prakstiski visu saturu izmet miskastē vai izvāra sunim putru…

  Pašvaldībai it kā vajadzētu spēt šos cilvēkus atdalīt no īstajiem nabadzīgajiem, bet tās to nedara. Šie frukti saņem soc labumus, bet daudzbērnu ģimene sitas kā pliki pa nātrēm. Kur risinājums? Stiprināt soc dienestu ar pašvaldības policijas izmeklētāju? Padarīt pabalsta piešķiršanu par nozieguma izmeklēšanai līdzīgu pasākumu? Es nezinu. Vācijā diezgan stingri kontrolē soc pabalstu saņēmējus.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Ēriks > zanE. 29.03.2017. 13.00

  Man nemaz ar nepatīk,ka pastāv tādas variēšanas tiesības ar iespējām uzlikt nesamaksājamus nodokļus,kad jāiet uz muižu kungiem bučot roku,lai pažēlo un neizliek uz ielas.Tas nozīmē,ka mēs esam atgriezušies dažus gadsimtus atpakaļ un sākam pamazām līdzināties staļinistu okupācijas režīmam,kurš uzlika zemniekiem nesamaksājamas nodevas,lai tos piespiestu stāties kolhozos.Nodokļiem 99% gadījumu jābūt samaksājamiem AUTOMĀTISKI,nevis pēc lūgumrakstiem!

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Es > zanE. 27.03.2017. 21.51

  Labvakar, zanE!

  Ja nodokļus samazina algām, kā tas plānots, tad tie jāiekasē tur, kur algu tērē – tajā skaitā, no nekustamā īpašuma. Pie kam, nekustamā īpašuma nodoklis ir stipri demokrātisks, jo skar vairāk tos, kam dārgāki īpašumi. Bet, tas, ka cilvēkiem nepatīk neviens nodoklis ir aksioma.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  zanE. > zanE. 28.03.2017. 00.03

  …Labvakar, Valdi!

  …taisnība…un pašvaldības var lemt un pieņemt lēmumu par atvieglojumiem atsevišķām iedzīvotāju grupām…kāpēc ļaudis neprasa atbildību no savu pašvaldību darboņiem – tas gan paliek atvērts jautājums…

  +3
  0
  Atbildēt

  0

Absints 28.03.2017. 11.21

Krievu cilvēkam ir vajadzīgas divas lietas – cars un ienaidnieks. Pie kam ar “caru” jāsaprot centralizēta autoritāra vara, kurai galā var būt vai nebūt viena konkrēta persona. Bet ir vajadzīga “stingrā roka”, tā teikt.

Atceraties Jeļcina laikus- ienaidnieks pazuda, Jeļcins Valdībā taisīja demokrātiju – un .. un tauta bija apjukusi. Tai pazuda dzīves pamatprincipi… Tā vienkārši ir tautas mentalitāte. Un ne tikai krievu. Paskatieties Baltkrievijas virzienā – lielākā daļa Baltkrievu taču Lukašenko atbalsta..

Vēl viena būtiska slāvu īpatnība- korupcija tiek uzskatīta kā neizbēgama varas sastāvdaļa. Pārnesot to uz Latviju – krievu vēlētājiem tādējādi tā nav būtiska, un viņi atkal un atkal ir gatavi nobalsot par “savējiem”, viņiem nav svarīgi likumi, viņiem ir svarīgi, lai var aiziet pie “batķas” un sarunāt…

Tāpēc piekrītu augstāk esošajiem komentētājiem- protesti bija tādas mazas ,mazas putiņas uz lielā alus kausa. Uz tik daudz miljardiem vienmēr atradīsies tādi, kas ir neapmierināti…

Bet par Zanes kārtējo mēģinājumu pretnostatīt Valsti un Rīgas Domi. Jā, Rīgā nav valsts varas. Tā ir. Ušakovs, Rīgas Dome,savējie un korupcija ir kļuvuši sinonīmi. Tā ir.

BET Jūs, Zane, esat politiķe,. Ir Saeima, kura pārstāv valsti.. Kāpēc Valsts nenodrošina valsts varu? Kāpēc Jūs to nedarat? Kāpēc tā vietā mētājaties ar indīgām piezīmēm? Kāpēc tā vietā, lai valsti sakārtotu ,notiek mistikas atriebšanās (piemēram, kompensācija par skolnieku Rīga ir mazāka, kā citur Latvijā). Kāpēc Saeima neveic to, ko tai jādara? Saeima tak ir augstākā Valsts institūcija, un demokrātiskajiem spēkiem tur ir vairākums taču. Vai atkal sekos atrunas, ka ..

+1
0
Atbildēt

2

  Es > 28.03.2017. 11.30

  Vēl viena būtiska slāvu īpatnība- korupcija tiek uzskatīta kā neizbēgama varas sastāvdaļa.

  ———————-

  Pastāstiet šo poļiem, čehiem, slovēņiem, horvātiem…

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Absints > 28.03.2017. 12.25

  Tur nav?

  +1
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu