Nobela prēmija ķīmijā piešķirta par molekulāro mašīnu projektēšanu 11

Freizers Stodarts ierodas uz balvas pasniegšanas ceremoniju. Foto: EPA-LETA
Print Friendly, PDF & Email

Trīs valstu zinātnieki izveidojuši molekulas ar kontrolējamu kustību

Šogad Nobela balva ķīmijā piešķirta Žanam Pjēram Sovažam, Freizeram Stodartam un Bernardam Feringam “par molekulāro mašīnu projektēšanu un sintēzi”, trešdien paziņoja Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija, vēsta aģentūras LETA-DPA/AFP.

“2016.gada Nobela laureāti ķīmijā ir miniaturizējuši mašīnas un pacēluši ķīmiju jaunā dimensijā,” teikts akadēmijas paziņojumā, norādot, ka jauno “mašīnu” izmēri ir tūkstošreiz mazāki nekā mata šķērsgriezums.

Francijā, ASV un Nīderlandē strādājošie zinātnieki “ir attīstījuši molekulas ar kontrolējamu kustību, kas pēc enerģijas pievades var pildīt uzdevumus (..). Molekulārās mašīnas, visticamāk, varēs izmantot jaunu materiālu radīšanā, sensoros un enerģijas uzkrāšanas sistēmās,” norādījusi akadēmija.

Balva ķīmijā ir šī gada trešā pasludinātā Nobela prēmija. Pirmdien tika paziņots, ka Nobela prēmiju medicīnā saņems japāņu zinātnieks Jošinori Ohsumi par autofāgijas mehānismu atklājumiem. Otrdien tapa zināmi prēmijas ieguvēji fizikā – britu zinātnieki Deivids Dž.Tuless, Dankans Haldeins un Džons Maikls Kosterlics, kuri apbalvoti par topoloģisko fāzes pāreju un vielas topoloģisko fāzu teorētiskiem atklājumiem.

Nobela Miera prēmijas saņēmējs tiks pasludināts piektdien, 10.oktobrī kļūs zināms prēmijas ieguvējs ekonomikā, 13.oktobrī – šī gada prēmijas laureāts literatūrā.

Komentāri (11)

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: ir.lv/2016/10/05/nobela-premija-kimija-pieskirta-par-molekularo-masinu-projektesanu/ […]

0
0
Atbildēt

0

메이저카지노 01.07.2020. 05.37

… [Trackback]

[…] There you will find 61982 additional Info to that Topic: ir.lv/2016/10/05/nobela-premija-kimija-pieskirta-par-molekularo-masinu-projektesanu/ […]

0
0
Atbildēt

0

market research firms New York 03.06.2020. 08.24

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: ir.lv/2016/10/05/nobela-premija-kimija-pieskirta-par-molekularo-masinu-projektesanu/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu