Pret četriem bijušajiem “Pasažieru vilciena” valdes locekļiem lūdz sākt kriminālvajāšanu 25

Bijušais AS "Pasažieru vilciens" valdes priekšsēdētājs Nils Freivalds. Foto: Lita Krone, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Aizdomās turamie varētu būt valstij nodarījuši 1 484 944 eiro lielus zaudējumus

Valsts policija (VP) lūgusi prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret četriem AS “Pasažieru vilciens” (PV) bijušajiem valdes locekļiem saistībā ar pārtraukto pasažieru vilcienu iepirkumu.

Tagad prokuratūrai būs jāizlemj, vai aizdomās turētajiem uzrādīt apsūdzības. Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis lietā iesaistīto vārdus gan nenosauca, taču, kā iepriekš ziņoja aģentūra LETA, aizdomās turētie ir bijušais PV valdes priekšsēdētājs Nils Freivalds un vēl trīs bijušie valdes locekļi – Edmunds Kancēvičs, Jānis Pētersons un Mārtiņš Jirgens.

Pēc izmeklētāju aplēsēm, personas ar savām noziedzīgajām darbībām valstij, iespējams, nodarījušas 1 484 944 eiro lielus zaudējumus, aģentūrai LETA norādīja Sadovskis.

Jau ziņots, ka 2013.gada martā Ģenerālprokuratūra, izskatot Satiksmes ministrijas iesniegumu par pārtraukto pasažieru vilcienu iepirkumu un izvērtējot saņemtos materiālus, nolēma sākt kriminālprocesu par noziegumiem valsts institūciju dienestā. Pārbaudes rezultātā tika konstatēts, ka PV valdes rīcībā, 2012.gada 2.aprīlī noslēdzot pasažieru vilciena piegādes un uzturēšanas līgumu ar Spānijas kapitālsabiedrību “Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles” (CAF), ir saskatāmas Krimināllikumā paredzētās noziegumu pazīmes. Kriminālprocess pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai tika nodots policijai.

Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) šajā kriminālprocesā 2014.gada decembrī atzinusi četras personas par aizdomās turētajām pēc Krimināllikuma 318.panta 2.daļas redakcijā, kas bija spēkā līdz 2013.gada martam. Minētais Krimināllikuma pants paredz atbildību par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, un likumā noteiktais maksimālais sods par šādu noziegumu ir brīvības atņemšana uz laiku līdz astoņiem gadiem.

Šiem cilvēkiem ir uzlikts mantas arests kā nodrošinājuma līdzeklis. Aizdomās turētajiem piemērots drošības līdzeklis – uzturēšanas noteiktā dzīvesvietā.

Vērienīgo iepirkuma konkursu Latvijā PV izsludināja 2009.gada decembra sākumā. Jauno 34 elektrovilcienu un septiņu dīzeļvilcienu iepirkuma iegādes kopējās izmaksas tika plānotas 144 miljonu latu (204 893 540 eiro) apmērā, no kuriem Eiropas Savienības fondu finansējums būtu 100 miljoni latu (142 287181 eiro), bet PV līdzfinansējums šī projekta īstenošanai bija plānots 44 miljoni latu (62 606 359 eiro) apmērā. Savukārt otra līguma daļa paredzēja šo vilcienu uzturēšanu 30 gadu periodā. Līguma vērtība kopumā bija 610,76 miljoni eiro (429,24 miljoni latu). Jaunajiem vilcieniem bija jābūt saražotiem līdz 2015.gada augustam.

2012.gada aprīlī PV un CAF parakstīja līgumu par jaunu vilcienu piegādi Latvijai. Vēlāk tika konstatēts, ka Freivalda vadītās PV valdes parakstītais līgums neatbilst sākotnējam iepirkuma nolikumam, tādēļ var tikt apdraudēta Eiropas Savienības fondu finansējuma saņemšana šim darījumam.

2012.gada maijā iepriekšējā valde tika atlaista. Jau 2012.gada oktobrī Satiksmes ministrijas sasauktajā PV akcionāru sapulcē tika nolemts vērsties tiesībsargājošajās iestādēs, lai izvērtētu uzņēmuma iepriekšējās valdes rīcību vilcienu iepirkumā.

Akcionārs piekrita PV pašreizējās valdes viedoklim, ka uzņēmuma iepriekšējā vadība vilcienu iepirkuma procesā ir pārkāpusi savas pilnvaras.

 

Komentāri (25)

Mantrausis 25.06.2015. 16.52

Būtu gan labi rast atbildi uz jautājumu – kāpēc līdz šim iepirkums nav noticis?

Būtu labi arī saprast – kā tiek rēķināta šī summa – tās būtu algas vai kādas soda naudas? Ja visa ziņa papīros, nez vai kaut vienam saprātīgam cilvēkam būs skaidrs, kas īsti tiek “šūts”. Skaidrs ir viens – vilcienus “iegādājas” jau kuro reizi un to nevar izdarīt. Kāpēc?

+4
0
Atbildēt

1

  Absints > Mantrausis 25.06.2015. 17.13

  Atbilde ir vienkārša- Latvijai šāda mēroga pasākumi nav pa spēkam. Nav profesionāļu, kas to spētu izdarīt. Iznāk tikai zelta tilti un platīna puķu kioski.

  Tāpēc visu laiku saku – Latvijai virkne funkciju būtu jādeleģē Briselei. Būtu lētāk, godīgāk un būtu arī rezultāts. Citādi Latvijā pieņem likumus, kurus pati Latvija izpildīt nespēj… tiek tērēti līdzekļi, laiks un rezultātā dabūts čiks

  +5
  0
  Atbildēt

  0

porn 02.03.2020. 10.49

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: ir.lv/2015/06/25/pret-cetriem-bijusajiem-pasazieru-vilciena-valdes-locekliem-ludz-sakt-kriminalvajasanu/ […]

0
0
Atbildēt

0

Www.CryptoInvest.is 15.08.2019. 08.55

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: ir.lv/2015/06/25/pret-cetriem-bijusajiem-pasazieru-vilciena-valdes-locekliem-ludz-sakt-kriminalvajasanu/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu