Parakstīts saprašanās memorands par 1,8 miljardu eiro palīdzības programmu Ukrainai 24

Pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas notiek Latvijas Ukraiņu kongresa rīkotais pikets ar mērķi atbalstīt Eiropas un Ukrainas asociācijas līguma parakstīšanu. Foto: Edijs Pālens, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Tās mērķis ir palīdzēt Ukrainai tikt galā ar smagākajām problēmām – maksājumu bilances deficītu un fiskālo situāciju

Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis (V), Ukrainas finanšu ministre Natālija Jaresko un Ukrainas Nacionālās bankas vadītāja Valērija Gontareva Rīgā parakstījuši saprašanās memorandu un aizdevuma līgumu par trešo Eiropas Savienības (ES) makrofinansiālās palīdzības programmu Ukrainai, ziņo LETA.

Saprašanās memorands iezīmē būtiskas ekonomikas un strukturālās politikas reformas sešās jomās: valsts finanses, pārvaldība un atklātība, uzņēmējdarbības vide, enerģētikas nozare, sociālās drošības pasākumi un finanšu nozare. Šo politikas reformu mērķis ir panākt progresu attiecībā uz galvenajām valsts īstermiņa prioritātēm, kuras noteiktas ES un Ukrainas asociācijas programmā, ko šā gada 16.martā apstiprināja ES un Ukrainas Asociācijas padome. Tās arī ņem vērā Ukrainas pašreizējās reformu saistības, ko valsts uzņēmusies, parakstot aizdevuma programmas ar starptautiskajiem kreditoriem – Starptautisko Valūtas fondu (SVF) un Pasaules Banku.

Dombrovskis skaidroja, ka viens no Eiropas svarīgākajiem uzdevumiem ir palīdzēt Ukrainai panākt mieru un pārvērst šo valsti modernā, stabilā un plaukstošā ekonomikā. Strukturālās reformas ir smagas, pat ja tās jāveic labos laikos.

“Es apbrīnoju Ukrainas valdības apņēmību un drosmi valsts pārveides īstenošanā par spīti ārkārtīgi sarežģītajai ģeopolitiskajai un drošības situācijai. ES turpina atbalstīt Ukrainas reformu centienus. Mēs gatavojamies izmaksāt pirmos 600 miljonus eiro pēc memoranda stāšanās spēkā, tiklīdz to būs apstiprinājis Ukrainas parlaments,” skaidroja Dombrovskis.

Programma paredz piešķirt līdz 1,8 miljardiem eiro vidēja termiņa aizdevumos, un tās mērķis ir palīdzēt Ukrainai tikt galā ar smagākajām problēmām – maksājumu bilances deficītu un fiskālo situāciju. Programma tiks realizēta šajā gadā un 2016.gada sākumā ar noteikumu, ka Ukraina izpildīs memorandā iekļautās saistības un SVF palīdzības programmas nosacījumus.

Šī būs trešā makrofinansiālās palīdzības programma Ukrainai kopš 2010.gada. Pagājušajā un šajā gadā EK divu līdzīgu programmu ietvaros izmaksāja 1,61 miljardu eiro. Aizdevuma kopējā summa ir 3,41 miljards eiro, un tā ir apjomīgākā finansiālā palīdzība valstij ārpus ES tik īsā laikā. Turklāt tā papildina līdzšinējās ES darbības – humāno palīdzību un tehnisko un projektu atbalstu.

 

Komentāri (24)

dzeris49 22.05.2015. 12.14

No vienas puses, Ukrainai vajadzētu jaunu Maršala plānu, tas 1,8 m. tādai valstij ir kapeikas.

No otras puses, reāli, reformas nenotiek, un, ja notiek, tad ar lielām grūtībām un nepilnīgas, tur valdošās korupcijas dēļ, kas nebūt nav mazinājusies, Ukrainas valdību atstājuši visi kvalificētie ārzemju eksperti, izņemot lietuvieti, kas bija gatavi strādāt tur kaut par brīvu, jo viņi uzskata, ka strādāt tur ir bezjēdzīgi, pie varas esošie vadās pēc kādiem viņiem neizprotamiem kritērijiem, kam ar Ukrainas intersēm nav nekas kopējs, tāpēc vai tādiem politiķiem var dod naudu?

Atgādina situāciju Latvijā, kad bija noslēgts līgums ar kādu angļu firmu, lai tā uz robežas cīnās ar kontrabandu.

Un cīnijās viņi tik sekmīgi, ka mūsu pašu korumpētie politiķi saķēra galvu, jo vairs nevarēja zagt, un, ātri vien, to līgumu lauza, un tad jau gāja vaļā Siončiks, Vaškevics, utt, veda un zaga uz nebēdu.

+2
0
Atbildēt

0

Bet 22.05.2015. 13.28

“ka Ukraina izpildīs memorandā iekļautās saistības un SVF palīdzības programmas nosacījumus.”

gan jau naudu dos pa posmiem un kontrolēs rezultātu, jo nauda tiešām nav liela priekš Ukrainas. Gan jau Eiropa zina, ka Ukrainā ir pamatīga korupcija

+2
0
Atbildēt

0

Replica Store 03.02.2020. 23.24

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: ir.lv/2015/05/22/parakstits-saprasanas-memorands-par-1-8-miljardu-eiro-palidzibas-programmu-ukrainai/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu