FOTO: Latviešu novērotāja stāsts par pieredzēto Ukrainā 26

Gunārs Graumanis. Foto: Gatis Gierts, F64

EDSO misijā Ukrainā no kara zonas ziņo latviešu novērotājs Gunārs Graumanis

Pēc kādas bombardēšanas pirms mēneša Gunārs Graumanis, viens no astoņiem EDSO novērotājiem, kas no Latvijas atrodas misijā Ukrainā, brauca patruļā. Visapkārt melna zeme, mājas – noslaucītas, neviena cilvēka, klusums. Bombardēts bija visu nakti. Pēkšņi no bunkura parādās galva. Melna, spīd tikai divas baltas acis. “Tās acis neaizmirsīšu. To skatienu. Bezgalīgu, ar asarām – prieka. Par izglābšanos. Tajā pašā laikā varēja redzēt, ka viņš skatījies acīs nāvei. Tādu skatienu nevar redzēt nekur citur,” žurnālam “Ir” stāsta Graumanis.

Viņš gada laikā kopš atrodas Ukrainā kā novērotājs bijis klāt daudzos vēsturiskos brīžos, daudz piedzīvojis. Viņš saņēma uzdevumu arī pagājušajā jūlijā doties uz separātistu notriektās Malaizijas lidmašīnas reisa MH17 katastrofas vietu.

Žurnālam “Ir” EDSO novērotājs atceras, ka toreiz jau 15 kilometru attālumā no nelaimes punkta varēja manīt mētājamies bojāgājušos un atsevišķas ķermeņa daļas. To, ka tuvojās epicentram, Gunārs sajutis pēc nežēlīgās smakas. Vasara, saule, laukā gaisa temperatūra plus 32 grādi. Izkāpjot no auto, Gunārs nav apjucis, jo pirms tam Latvijā bija strādājis policijā, redzējis mirušos. Taču citiem EDSO novērotājiem nav bijis tik vienkārši.

Graumaņa un kolēģu pienākumi kā EDSO novērotājiem ir pildīt ziņneša funkciju – ziņot par situāciju ne tikai savai vadībai, bet arī Sarkanajam Krustam. Kad Gunāra komanda pēc kādas bombardēšanas ierodas kādā bijušajā apdzīvotajā vietā, skats ir baiss. “Ukraiņi bieži vien nesaprot, kas mēs esam, ko gribam. Prasa, vai atvedām ēst un naudu. Taču mēs neatvedām neko. Esam ziņneši,” saka Graumanis.

Viņš apgalvo, ka nekāda pamiera pēc Minskas sarunām nav. Visu laiku šauj. Tagad Graumanis, kas kopš pērnā gada aprīļa misijā bijis vairākās Ukrainas vietās – Harkovā, Doņeckā, Mariupolē, jau no oktobra ir Kramatorskā. Drīz būs jāpagarina līgums par misiju, saka Gunārs. Viņš gribētu palikt misijā, bet ne ilgāk par to brīdi, kad sapratīs – jāapstājas.

Vairāk lasiet žurnālā “Ir” Ievas Albertes rakstā “Tās acis neaizmirsīšu” šeit.

 

Komentāri (26)

Pelēkais Vilks 19.03.2015. 10.34

Lūk! Reāls stāsts..

Cieņa novērotājiem.

+3
0
Atbildēt

0

http://63.250.38.81/ 02.09.2020. 05.09

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: ir.lv/2015/03/19/foto-latviesu-noverotaja-stasts-par-pieredzeto-ukraina/ […]

0
0
Atbildēt

0

MChuzzlewit 20.03.2015. 08.19

Bilde rakstam gan tā nekas 🙂 Labākajās Film Noir tradīcijās

https://c2.staticflickr.com/4/3085/2385165340_34541072b7_b.jpg

* * * * *

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu