Pēc eiro ieviešanas... • IR.lv

Pēc eiro ieviešanas… 40

Eiro centi. Foto: Lauris Aizupietis, F64
Daina Paula

Uz zemāka preču cenu līmeņa un pakāpeniska ienākumu kāpuma rēķina iedzīvotāji spēj uzturēt pakalpojumu patēriņa līmeni

Nesen publiskotajā „DNB Latvijas barometra” pētījumā par eiro ieviešanu dominē divu veidu jautājumi – tādi, kas attēlo „eiro dēļ”, un tādi, kas norāda “kopš eiro ieviešanas”. Lai gan ievirze ir līdzīga, tas nav viens un tas pats.

Kopš eiro ieviešanas ir saasinājušās gan Krievijas un Ukrainas attiecības, gan būtiski sarukušas naftas un pārtikas cenas pasaules tirgū. Iekšzemē ir kāpuši ne vien akcīzes nodoklis tabakai un ūdens un kanalizācijas tarifi, bet arī vidējie ienākumi. Vidējo ienākumu kāpums pārsniedz vidējo cenu kāpumu un uzlabo pirktspēju. Tas daļēji izskaidrotu vairāk nekā piektdaļas iedzīvotāju viedokli, ka kopš eiro ieviešanas viņi ir sākuši tērēt vairāk.

Tajā pašā laikā par cenām iedzīvotāji visai pārliecinoši apgalvo, ka eiro ieviešanas dēļ tās ir nedaudz vai būtiski pieaugušas. Jāatzīmē, ka šis cenu vērtējums nav gluži tāds kā Eiropas Komisijas patērētāju apsekojumā par cenu pārmaiņu (inflācijas) uztveri un inflācijas prognozi, kur to iedzīvotāju īpatsvars, kas atzīmē ievērojamu cenu kāpumu (uztverto un gaidāmo), ir mazāks.

Iespējams, „DNB Latvijas barometra” pētījuma ietvaros aptaujātie ir vēlējušies skaidri nodalīt savu sajūtu par eiro faktoru un citiem faktoriem (ar šo atbildi nenoliedzot, piemēram, naftas cenu pazeminošo ietekmi uz inflāciju). Taču vairāk nekā trešdaļa iedzīvotāju kopš eiro ieviešanas tērē piesardzīgāk. Iespējams, cenas vizuālais izskats eiro izteiksmē matemātiski ir kļuvis svešs un nepievilcīgs, un tādēļ uzmanīgāk tērē gan tie, kas pārrēķina cenas latos (bieži vai dažkārt to dara aptuveni divas trešdaļas), gan tie, kuri ir apraduši ar jauno naudu un dubultus aprēķinus neveic.

Savukārt mazumtirdzniecības dati rāda, ka mazumtirdzniecības apgrozījums reālā izteiksmē ir pieaudzis, tādējādi iedzīvotāji fiziskā apjomā ir nopirkuši vairāk preču, nevis tikai izdevuši par tām vairāk naudas. Tas notiek vai nu, uzlabojoties pirktspējai, vai, ja tiek tērēti uzkrājumi. Tomēr, tā kā ienākumu kāpums 2014.gadā (izmantoti janvāra – septembra dati) arī reālā izteiksmē ir nedaudz straujāks nekā mazumtirdzniecības gada pieaugums temps (izmantoti janvāra – novembra dati), uzkrājumi preču pirkšanas dēļ drīzāk netiek tērēti.

Mazumtirdzniecība gan nepārstāv pakalpojumus, kur pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem cenu līmenis gada laikā bija noturīgs un gada laikā pieauga par gandrīz 3%. Iespējams, tieši uz zemāka preču cenu līmeņa un pakāpeniska ienākumu kāpuma rēķina iedzīvotāji spēj uzturēt pakalpojumu patēriņa līmeni.

Autore ir Latvijas Bankas ekonomiste

 

Komentāri (40)

aivars15 27.01.2015. 21.46

Latvijas Banka, kā birokrātiska iestāde varēja taču apkopot pirms eiro ieviešanas izteiktos skaļos pareģojumus un autoriem paprasīt vai kauns nav:

– tagadējai ekonomikas ministrei Reizniecei-Ozolai par uzskatu, ka pirms eiro ieviešanas lats tiks devalvēts par 30%;

– Banku Augstskolas profesoram, Ekonomistu asociācijas vadītājam, Saeimas deputātam Brīveram par to, ka ārzemnieki izpirks Latvijas nekustamos īpašumus, jo ar latiem to nevarēja izdarīt;

– Lembergam par to, ka Latvijai būs jāmaksā miljards Grieķijas glābšanai;

– veselai bļauru varzai par milzīgo inflāciju, cilvēku nespēju saprast kas ir eiro, lietuviešu gudrību nestājoties eiro.

+2
-2
Atbildēt

2

  aivars15 > aivars15 28.01.2015. 02.11

  Kā Tu to iedomājies – Grieķu komunisti un ultralabējie atteiksies no iepriekšējās politikas sāks palielināt ierēdņu algas, pensijas, pabalstus, samazinās nodokļus. Un ES viņiem kā atlagojumu nobērs priekšā vēl desmitiem miljardu?

  Kipra mēģināja atteikties no SVF un ES kredītiem. To pamanīja paši kiprieši un cilvēki, kas seko līdzi finanšu tirgiem, bet paši tirgi nelikās ne zinis – izstāsies no eiro vai nē. Grieķija ir 10 reizes lielāka, bet tik un tā sīkums eirozonas mērogā.

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

  Raicha > aivars15 28.01.2015. 01.17

  Citi punkti – pilnīgi piekrītu, bet –

  >>>>par to, ka Latvijai būs jāmaksā miljards Grieķijas glābšanai; >>>>

  Par šo es gan labāk skaļi nebļaustītos. Ja ES gribēs paturēt Grieķiju ES un Eirozonā (un arī NATO varētu būt sava nozīme), maksāt var nākties mums visiem…

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

Normunds 27.01.2015. 11.15

Varbūt Latvijas bankas ekonomiste varētu kaut ko uzrakstīt par Šveices franku vai Grieķijas problēmu, kā šis gudrais cilvēks: http://pietiek.com/raksti/cik_talu_ir_griekija

Apnikuši tie ekonomistu tukšie bla bla bla raksti.

+2
-7
Atbildēt

4

  Normunds > Normunds 27.01.2015. 12.22

  Pietiek.com rakstu izlasīji?

  +2
  -6
  Atbildēt

  0

  Normunds > Normunds 27.01.2015. 12.24

  Krasais cenu lēciens nav tāpēc, ka ir recesija.

  +2
  -6
  Atbildēt

  0

  Raicha > Normunds 28.01.2015. 01.14

  >>>ka ir recesija.>>>>

  Krievijā?

  0
  -3
  Atbildēt

  0

  Absints > Normunds 27.01.2015. 12.08

  Kur tad palika Jūsu prognozētais eiro gals? Krasais cenu lēciens? Eirozonas sabrukums? Kādu pasaciņu tagad liksiet priekšā?

  Cik patiesas bija Ošleja, Karnītes, Oša prognozes? Vai viņi joprojām saucas ekonomisti?

  +9
  -3
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu