Aizdomas par krāpšanos kases sistēmās VID un Finanšu policijai radušās jau pirms diviem gadiem • IR.lv

Aizdomas par krāpšanos kases sistēmās VID un Finanšu policijai radušās jau pirms diviem gadiem

25
Pēc kratīšanām, kad restorānā "Gan Bei" tika izņemti kases aparāti, klientiem izsniedza čekus. Foto: Evija Trifanova, LETA

Līdz šim neviena ekspertīze nebija spējusi dod pietiekamus pierādījumus, lai pie atbildības sauktu konkrētus uzņēmumus

Aizdomas par krāpšanos kases sistēmās Valsts ieņēmumu dienestam (VID) un Finanšu policijai radušās pirms vairāk nekā diviem gadiem, pirmdien intervijā LNT raidījumā “Dombura studija” atklāja VID ģenerāldirektora vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Čerņeckis.

Viņš skaidroja, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) izstrādā Ministru kabineta noteikumus, kas nosaka prasības kases aparātu sistēmām. Pirms aptuveni diviem gadiem VID un tās pakļautībā esošā Finanšu policija konstatējusi, ka notiek iejaukšanās kases aparātu sistēmās, sagrozot to “atmiņas”, izdzēšot “neizdzēšamos” datus un tādējādi samazinot nodokļu nomaksu. Tomēr līdz šim neviena ekspertīze nebija spējusi dod pietiekamus pierādījumus, lai pie atbildības sauktu konkrētus uzņēmumus, ziņo LETA.

Čerņeckis norādīja, ka līdz šim ir pieķerts viens uzņēmums un ir pietiekami daudz pierādījumu, lai to sauktu pie kriminālatbildības. Čerņeckis nenosauca uzņēmumu vārdā, tomēr, kā zināms, manipulējot ar kases sistēmām, restorānu tīkla “Gan Bei” īpašniekiem saistītā organizētā noziedzīgā grupa katru mēnesi no uzņēmuma kases aparātiem izzagusi aptuveni 700 000 līdz 800 000 eiro skaidras naudas jeb 50% no mēneša apgrozījuma.

Netiek izslēgts, ka šādu krāpnieku ir vēl. “Ir pietiekami daudz informācijas izņemts, lai jau sāktu vērtēt kriminālprocesu ierosināšanas iespējamību,” Čerņeckis sacīja, runājot par iespējamiem citiem uzņēmumiem, kuri šādā veidā krāpjas ar nodokļu nomaksu.

Cik ilgi krāpies pirmais pieķertais uzņēmums, Čerņeckis nezināja teikt. Viņš skaidroja, ka to rādīs izmeklēšana.

Čerņeckis aicināja uzņēmumus, kas krāpjas šādā veidā, nekavējoties to pārtraukt un deklarēt visus ienākumus. Tāpat viņš norādīja, ka VID darbība šajā jomā vērsta uz tiem gupējumiem, kas nodara vislielāko kaitējumu valsts budžetam.

Kā vēstīts, ar restorānu tīkla “Gan Bei” īpašniekiem saistītā organizētā noziedzīgā grupa katru mēnesi no uzņēmuma kases aparātiem izzagusi aptuveni 700 000 līdz 800 000 eiro skaidras naudas jeb 50% no mēneša apgrozījuma. Finanšu policija 10.decembrī aizturējusi septiņus šīs grupas dalībniekus, tostarp Saeimas deputāta Sergeja Potapkina sievu, kura bijusi viena no organizētā noziedzīgā grupējuma vadītājām.

Čerņeckis iepriekš ne apstiprinājis, ne noliedzis, ka kratīšanas un aizturēšanas būtu veiktas restorānu “Gan Bei” īpašnieka “Lage Ko” birojā un restorānos, taču apstiprināja, ka starp aizturētajiem un apcietinātajiem ir arī Saeimas deputāta Potapkina sieva Gaļina Karmača, kura ir “Lage Ko” līdzīpašniece.

VID Finanšu policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš informēja, ka kopumā 9.decembrī un 10.decembrī veiktas 30 kratīšanas. Aizturēti ir septiņi cilvēki, no kuriem pieci ir organizētā noziedzīgā grupējuma kodols. Podiņš apstiprināja, ka Potapkina sieva bija viena no organizētā noziedzīgā grupējuma vadītājām. No aizturētajām personām apcietinājumā sākotnēji atradās divas. 10.decembrī tiesa nolēma piemērot apcietinājumu arī trešajai personai.

Podiņš sacīja, ka kratīšanas un aizturēšanas ir veiktas arī vienā no Latvijas lielākajiem kases sistēmu izstrādāšanas uzņēmumiem, kurš savas kases sistēmas piegādājis lielai daļai Latvijas tirgotāju, pakalpojumu sniedzēju un citu klientu. Kopā ar kases sistēmām šis uzņēmums klientiem piedāvājis zibatmiņas ar ļaunprogrammatūru, kura, slēdzot kasi, pēc saviem ieskatiem ļāvusi samazināt datus par kasē esošo naudas summu un izņemt to no kases skaidrā naudā. Tādā veidā tika samazināts uzņēmuma oficiālais apgrozījums.

 

Komentāri (25)

klusais 16.12.2014. 09.54

Par manipulācijām ar kases sistēmām dzirdēts bija jau stipri vairāk kā 2 gadus atpakaļ . Neformāli kā viens no līderiem ir minēts Maxima tīkls … , kam pretī Gan Bei ir kā bērnu šļupsti . Lietuvā Maxima esot kādu laiku atpakaļ pat pieķerta … Vēl diezgan droši , ka Trest benzīntanki spēlējas ar kases sistēmām … tur ar apkārt interesantas kustības daudzu gadu garumā . Kaut kur dzirdēju ,ka Gan Bei izstrāde tiek veikta no septembra , ja atceramies , ka reizi mēnesī programmas bija jāatjauno, tad FP noteikti bija ( ja protams gribēja ) tik gudri ,ka ar operatīvām metodēm ( vienkārša telefonu noklausīšanās ) noskaidroja kuri tad atjauno šīs kartes un tagad uz rokas viņiem ir pilns saraksts :)

Un vienkārši informācijai – kaut kā interesanti sanāk – Pētersones pakļautībā tieši bija kases aparātu sistēmas iepriekšējā amatā … Pārdomām – kāda jēga ir trenkāt autoservisus, tagad zobārstus un lasīt centus , ja zem deguna zog miljonus …

+4
0
Atbildēt

0

traductrice 16.12.2014. 08.43

noziedzīgā grupa katru mēnesi no uzņēmuma kases aparātiem izzagusi aptuveni 700 000 līdz 800 000 eiro skaidras naudas jeb 50% no mēneša apgrozījuma

——

Sitiet nost, man ir grūti noticēt, ka bija grūti “atrast pierādījumus” tam, ka VIENS(!) uzņēmums ik mēnesi melnajā ekonomikā iegulda 700 tk (gadā 8,4 mlj.). Lai nobēdzinātu 50% no apgrozījuma, nepietiek tikai ar izveicību kases aparātu programmēšanā, apetīti un nekaunību. Ir jābūt labi PAMATOTAI pārliecībai, ka nekas netiks rakts. Tāpēc vairāk sliecos domāt, nevis bija grūti ar pierādījumu vākšanu, bet bija grūti “noņemt jumtu”. No kā prasās jautājums – kas bija (varbūt joprojām ir) šis jumts un kas ir mainījies.

+3
0
Atbildēt

0

Mantrausis 16.12.2014. 10.33

Domāju, ka problēma ir daudz nopietnāka un dziļāka par līksmi un bļaušanu, ka viens uzņēmums kaut kur pieķerts. Gadu no gada atliek vien nobrīnīties, cik muļķību saglabātspējīga ir t.s. “vara”. Nezinu, ko “jaunlatviešu” valodā nozīmē “zagt”, man tas nozīmē atņemt ko citam piederošu. Līdz ar to jautājumi ir citi. Taču, sajūsmā aurojot par “darbu kvalitāti”, aizmirstam to, ka ari pēdējos 11 gadus ik mēnesi ļaudis, kas sevi uzskata par valsts pārvaldītājiem ar saviem vārdiem un darbiem mums rāda priekšzīmi – “Viss tikai ģimenes un “mūsējo” labā!”

Ar ko slikāki ir uzņēmēji? Protams, nesagaidīt, kad t.s. “valsts” sāks tērēt daudzmaz sakarīgi… Bet censties taču var??? Ar ko Āboltiņas vai Vilka ģimenes un bērni ir svarīgaki par “Gan Bei” īpašnieku ģimenēm un bēniem? Visi vienādi. (Ja še nav “Zvēru ferma”, protams!)

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu