Aicina ES sākt sarunas ar Ukrainu un Moldovu; Gruzijā nerimst protesti; apšauda Harkivu un Odesu

Svin 20 gadus ES

Trešdien Rīgas pils Svētā Gara tornī par godu Latvijas iestāšanās ES 20. gadadienai tika pacelts ES karogs. Rīgā un citviet Latvijā notika dažādas akcijas, lai atzīmētu nozīmīgo gadadienu, Vecrīgā cilvēki pulcējās zibakcijā #MēsEsamEiropa. Baltijas valstu prezidenti aicināja rīkot starpvaldību konferences ar Ukrainu un Moldovu, un sākt pievienošanās sarunas ES 2024.gada jūnijā.

Asaru gāze un gumijas lodes

Gruzijas policija otrdien raidīja asaru gāzi un gumijas lodes pret demonstrantiem, kas protestēja pret ārvalstu aģentu likumu, kas pārņemts no Krievijas. Arestēti 63 cilvēki. ES nosodīja vardarbību pret demonstrantiem un aicināja varas iestādes pārtraukt eskalāciju. Protesti pret likumprojektu notiek kopš 9.aprīļa.

Ukraiņu droni uzbrūk naftas rūpnīcām

Krievijas armija palēninājusi virzību pie Avdijivkas, lai uzkrātu rezerves un virzītos uz priekšu Časivjaras virzienā, secina ASV domnīcas Kara izpētes institūts eksperti. Vismaz pieci cilvēki gājuši bojā un 32 ievainoti otrdien Odesā, kuru ar kasešu bumbām apšaudīja Krievija. 1.maijā ar vadāmām aviobumbām Krievija apšaudīja Harkivas apgabalu. Gājuši bojā divi cilvēki. Krievijas Rjazaņas naftas pārstrādes rūpnīcā 1.maija naktī pēc dronu uzbrukuma izcēlies ugunsgrēks. Ukrainas droni uzbrukuši arī rūpnīcai Voroņežas apgabalā. ANO novērotāji konstatējuši, ka 2.janvārī uz Harkivu raidīta Ziemeļkorejā ražota Hwasong-11 sērijas raķete.

IR aktuāli

2011. gadā KNAB priekšnieka atlases process beidzās ar katastrofu. Par valsts amatpersonu konkursu mācībām Paula Raudsepa komentārs.

4.maijā norisināsies Ziemeļeiropā unikāls airēšanas maratons SUP King Marathon — Salaca 100. Kā dzima ideja, stāsta Alise Zita Zeidaka.

Vēl

Trešdien Latvijā stājās spēkā Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā sauktā Stambulas konvencija.

Ņujorkas policija otrdienas vakarā izjauca palestīniešu atbalsta demonstrāciju Kolumbijas Universitātē. Aizturēti ap 300 protestētāju.

Ilggadējo Rīgas TTT meistarkomandas un Latvijas izlases, arī PSRS izlases centra spēlētāju Skaidrīti Smildziņu-Budovsku uzņems Starptautiskās Basketbola federācijas Slavas zālē.

Otrdien iecelti sešu jauno Latvijas Universitātes fakultāšu dekāna pienākumu izpildītāji.

Latvijā otrdien varētu būt notikusi neliela zemestrīce, vēstīja LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis. Ziņojumi saņemti no Liepājas un Durbes apkārtnes.

Otrdien Literatūras gada balvu kā labākais prozas darbs saņēma Svena Kuzmina romāns Skaistums un nemiers, Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājums Jandāliņš atzīts par labāko darbu bērniem.

Tiesa 83 gadus vecam mācītājam par seksuālu vardarbību laikā no 2018. gada līdz 2022. gadam pret piecām meitenēm Talsu novadā piespriedusi desmit gadus cietumā.

Šodien

Notiks SIA Eiropas dzelzceļa līnijas dalībnieku ārkārtas sapulce, kurā plānots iecelt uzņēmuma pagaidu valdi.

Ziedot.lv biroja pagalmā notiks Latvijā ražotu dronu nosūtīšana uz Ukrainu (LETA).

Augšdaugavas novadā atklās saules elektrostaciju Kalkūnes SES.

Viedokļi

Ieva Tetere, SEB bankas vadītāja, Andris Nātriņš, Banku augstskolas padomes priekšsēdētāja vietnieks, biedrības Latvijas Formula 2050 valdes locekļi. Modināšana. Lai kādu panāktu vai apsteigtu, Latvijai jāpamostas.

Līva ZorgenfreijaSwedbank galvenā ekonomiste Latvijā. Gada sākuma IKP zīmē mānīgi pozitīvu ainu.

Paplašini apvārsni

Vai civilizācijām ir savs “derīguma termiņš”? Kādu mācību mūsdienu novecojošajām sabiedrībām sniedz vēsture?

Še tev, še tev!

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +13 – +18C, mākoņaini, bez nokrišņiem, A vējš 4 – 5 m/s;

accuweather +6 – +20C, jauks laiciņš ar sauli un mākoņiem, A vējš 4 – 5 m/s;

yr +11 – +21C, saule mīsies ar mākoņiem, A vējš 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Zigmunds, Zigismunds, Sigmunds