Pārkāpt pāri savām ēnām • IR.lv

Pārkāpt pāri savām ēnām

Ilustratīvs attēls no Pixabay.com
Aigars Šmits

23. janvārī Ministru kabinets apstiprināja Finanšu ministrijas sagatavoto Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānu 2024.–2027. gadam, kas sagatavots, lai nodrošinātu kvalitatīvu un sakārtotu uzņēmējdarbības vidi un veicinātu uzņēmumu attīstību, konkurētspējas paaugstināšanos u.tml.

Plāns gatavots sadarbībā ar nozaru ekspertiem un sadarbības partneriem. Nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA aktīvi iesaistījusies gan dialogā ar ministriju, gan Valsts ieņēmumu dienestu, regulāri tiekoties, diskutējot un rosinot veikt izmaiņas, kā arī praktiski iesniedzot konkrētus priekšlikumus: veikt grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, iekļaujot tajā regulējumu, kas paredz samazināt kapitāla pieauguma likmi (IIN) līdz 10% un attaisnotajos izdevumos kapitāla pieauguma likmes aprēķinā iekļaut arī komisijas maksu par nekustamā īpašuma darījuma starpnieka pakalpojumiem.

Ēnu ekonomikas plāns diemžēl neiekļauj nevienu no LANĪDA priekšlikumiem, kā arī nekustamo īpašumu nozare nav pat nosaukta pie prioritārajām nozarēm. Dialogā ar publiskā sektora institūcijām mums nācies dzirdēt, ka nekustamo īpašumu darījumu nozare Latvijas tautsaimniecības “pīrāgā” ir aptuveni 2%. Laikam “maza ēna”, lai ar to cīnītos.

Liela vai maza, tomēr esam daļa no tautsaimniecības, kas absolūtajos ciparos veido 0,78 miljardus eiro, – tātad arī sabiedrības labklājības. Nozare, kas atvērusi savas durvis un sauc: “Vēlamies attīrīties!”. Mēs esam gatavi pārkāpt pāri savai ēnai, jo ticam, ka tikai soli pa solim ar gribu un stingriem uzstādījumiem, mērķtiecīgi un stingri, bez atlaidēm un pietātes Latvijai ir iespēja iziet no ēnu zonas ekonomikā.

Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.–2027. gadam ir izvirzīts reālistisks mērķis – tuvināties ES vidējam rādītājam (17,2%), samazinot ēnu ekonomikas apjomu līdz 2027. gadam par vienu procentpunktu līdz 18,9%.

Ejot reālistiska mērķa virzienā, saskaņā ar ēnu ekonomikas ierobežošanas scenāriju un to ietekmi uz valsts budžetu paredzams, ka papildu budžetā “ieripos” 120 miljoni eiro 2024. gadā.

LANĪDA ir veikusi provizoriskus aprēķinus par nekustamo īpašumu nozares darījumu ietekmi uz valsts fiskālo politiku un redz, ka kopējais neiekasēto nodokļu apjoms veido vairāk nekā 100 miljonus eiro, kas ir paslēpti nekustamo īpašumu nozarē, un līdz ar to uzskata, ka valdības reālais mērķis nav pietiekami ambiciozs.

2024. gadā LANĪDA atzīmēs 30 gadu pastāvēšanas gadadienu, un šajā gadā mēs esam definējuši tikai dažus, bet ļoti svarīgus mērķus, uz ko strādāt. Un “savu ēnu mazināšana” nekustamo īpašumu darījumos ir viens no tiem.

Ar vai bez ēnu apkarošanas plāna LANĪDA turpinās uzstāt uz tādām izmaiņām, kas nekustamo īpašumu darījumus ļauj organizēt un veikt ērtāk, saprotamāk, godīgāk.

 

Autors ir LANĪDA valdes priekšsēdētājs

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu