Krievijas vara vēršas pret mediju un cilvēktiesību organizāciju • IR.lv

Krievijas vara vēršas pret mediju un cilvēktiesību organizāciju

39
7.oktobrī piemiņas sarīkojumā 2006.gada 7.oktobrī nogalinātajai "Novaja gazeta" žurnālistei Annai Poļitkovskai. Joprojām nav atrasti viņas slepkavības pasūtītāji. Foto: ITAR-TASS/LETA

“Novaja gazeta” brīdināta par Maskavas politikas salīdzināšanu ar “Mein Kampf” idejām, ministrija prasa likvidēt organizāciju “Memoriāls”

Viens no kritiskākajiem Krievijas medijiem – laikraksts “Novaja gazeta” – piektdien saņēmis oficiālu brīdinājumu par rakstu, kurā Maskavas nostāja pret Rietumiem salīdzināta ar Ādolfa Hitlera uzskatiem darbā “Mein Kampf” (“Mana cīņa”), vēsta LETA/DPA.

Savukārt Krievijas Tieslietu ministrija iesniegusi tiesā prasību likvidēt valsts vecāko cilvēktiesību aizstāvju organizāciju “Memoriāls”, paziņojis organizācijas prezidents Aleksandrs Čerkasovs.

Laikraksts brīdināts, ka 9.septembrī publicētais žurnālistes Jūlijas Latiņinas raksts var tikt klasificēts kā naida kurināšana un pārkāpj Krievijas ekstrēmisma apkarošanas likumu. Saskaņā ar Krievijas likumiem divi šādi brīdinājumi dod varasiestādēm tiesības slēgt mediju.

Rakstā “Ja mēs neesam Rietumi, kas mēs esam?” teikts, ka īpašās krievu kultūras popularizēšana, pretstatot to sekulārajām Eiropas vērtībām laikā, kad Maskava nonākusi domstarpībās ar Rietumiem par krīzi Ukrainā, atgādina nacistiskās Vācijas stratēģiju.

“Hitlers jau “Mein Kampf” nostādīja skarbo ziemeļniecisko kultūru pret eiropiešu uzdzīvi (..). Tas ir normāls fašistisks triks – aizbildinoties ar nācijas atbrīvošanu no svešas kultūras, tā tiek atbrīvota no jebkādas kultūras un iemesta barbarisma laikos,” rakstīja Latiņina.

Maskava atspoguļojusi konfliktu starp prokrieviskajiem kaujiniekiem un Ukrainas armiju kā cīņu pret fašismu, apgalvojot, ka prorietumniecisko Ukrainas valdību atbalsta labējā spārna ekstrēmisti.

Savukārt Augstākā tiesa paziņojusi, ka prasību pret cilvēktiesību aizstāvju organizāciju “Memoriāls” izskatīs pirmdien, bet nekādu sīkāku informāciju nesniedz.

Čerkasovs norādīja, ka Krievijas varasiestādes ir neapmierinātas ar “Memoriāla” organizatorisko struktūru. “Visas apsūdzības ir absurdas,” viņš piebilda.

“Memoriāls” nodarbojas ar Staļina laika represiju upuru apzināšanu, veidojot pasaules līmeņa arhīvu, un pievērš sabiedrības uzmanību šodien aktuālajiem tiesību jautājumiem. Pēdējā laikā organizācija izjūt pastiprinātu varasiestāžu spiedienu.

Saskaņā ar pagājušajā gadā pieņemto likumu šogad “Memoriāls” bija spiests reģistrēties “ārvalsta aģenta” statusā, jo saņem ārvalstu finansējumu un ir politiski aktīvs.

Līdzīgi kā citas nevalstiskās organizācijas, “Memoriāls” iebilda pret prasību reģistrēties šādā statusā, kas raisa asociācijas ar nodevību un spiegošanu.

 

Komentāri (39)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu