Nobela balvu fizikā iegūst trīs japāņu zinātnieki par LED izgudrošanu 31

Viens no Nobela prēmijas laureātiem Meijo Universitātes profesors Isamu Akasaki (otrais no labās) saņem kolēģu apsveikumus. Foto: AFP/LETA

Laureāti tiek godalgoti par jauna energoefektīva, videi draudzīga gaismas avota izgudrošanu

Trīs Japānā dzimuši zinātnieki – Isamu Akasaki, Hirosi Amano un Sudzi Nakamura – otrdien ieguvuši Nobela balvu fizikā par jauna gaismas avota izgudrošanu, ziņo LETA/AFP.

“Šī gada Nobela laureāti tiek godalgoti par jauna energoefektīva, videi draudzīga gaismas avota – zilo gaismu izstarojošas diodes (LED) – izgudrošanu,” paziņoja žūrija. “Kvēlspuldzes izgaismoja 20.gadsimtu, LED lampas izgaismos 21.”

Akasaki, Amano un Nakamura patlaban strādā ASV. Trīs zinātnieki 90.gadu sākumā ieguva spilgtus zilās gaismas starus no pusvadītājiem, izraisot fundamentālas pārmaiņas gaismas tehnoloģijā, norādīja žūrija.

Sarkanās un zaļās diodes bijušas pazīstamas jau labu laiku, tomēr bez zilās gaismas baltās lampas nevarēja tikt radītas. Zilās diodes izgudrošana bija izaicinājums, kas pastāvēja trīs desmitgades.

“Viņi guva panākumus tur, kur citi cieta neveiksmi,” norādīja žūrija. “Līdz ar LED lampu uzrašanos mums tagad ir ilgstošākas un efektīvākas alternatīvas vecākiem gaismas avotiem.”

LED lampas izstaro spožu, baltu gaismu, tās darbojas ilgi un patērē ievērojami mazāk enerģijas nekā Tomasa Edisona 19.gadsimtā izgudrotās kvēlspuldzes.

Tā kā tām ir nepieciešams ļoti maz enerģijas, LED spuldzes var tikt pievienotas lētiem vietējiem saules enerģijas avotiem. No tā ieguvēji ir vairāk nekā 1,5 miljardi cilvēku visā pasaulē, kam elektrības tīkls nav pieejams.

Laureātiem būs jāsadala astoņus miljonus Zviedrijas kronu (883 000 eiro) lielā balva. Laureāti balvu saņems Stokholmā 10.decembrī – godalgas dibinātāja Alfrēda Nobela nāves gadadienā.

 

Komentāri (31)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu