Nav novilcis svītru

  • Ieva Puķe
  • 03.09.2014
  • IR
Gunārs Birkerts un Gaismaspils.

Gunārs Birkerts un Gaismaspils.

Atklājis Gaismaspili, Gunārs Birkerts (89), viens no vecākajiem joprojām strādājošajiem arhitektiem pasaulē, brīvprātīgi uzraudzīs Okupācijas muzeja pārbūvi. Šodienas Latvijā arhitektu uztrauc, ka vairs nemana patriotismu, kādu viņš atceras no savām bērnu dienām un Atmodas

Bastejkalnā, pa ceļam uz viesnīcu Rīdzene, kur Latvijas brauciena laikā apmeties bostonietis Gunārs Birkerts, saskatos ar fotogrāfijās redzētu pretimnācēju. Tas ir Amerikā pazīstamais literatūrkritiķis Svens Birkerts, visu laiku slavenākā latviešu arhitekta vecākais dēls. Svens turpinājis Latvijas pirmskara inteliģences sākto: viņa tēva tēvs Pēteris Birkerts ir ievērojams folklorists un literatūrzinātnieks, vecmāmiņa Mērija Saule-Sleine - valodniece un pedagoģe.

Gunārs Birkerts, kam nākamā gada janvārī paliks 90 gadu, Latvijas Nacionālās bibliotēkas atklāšanas nedēļā bija izlēmis paveikt vēl ko fundamentālu: vienkopus sapulcinājis bērnus un mazbērnus, lai dotu ieskatu ģimenes kultūrvēsturiskajā pagātnē. Tiekoties ar žurnālistiem, sev raksturīgajā sarkasmā apspēlēja vārdu «pēdējais». Pēdējais projekts, pēdējais lielais projekts... Pēdējais projekts tas tomēr nav, bet visilgākais gan - 20 bibliotēkas tapšanas gados Birkerts seniors novecojis, viņa joprojām elegantā tēla sastāvdaļa tagad ir spieķis. Un, kā pats arvien uzsver, bibliotēka ir arī visīpašākais projekts, jo būvēts dzimtenē. Arhitekta ārzemju draugi brīnīdamies sakot: kad viņš runā par savu zemi, viņš runā nevis par Ameriku, bet par Latviju.

Jaunākajā žurnālā