Tiesa uzdod Krievijai izmaksāt 50 mljrd. USD “Jukos” akcionāriem 20

Bijušais akcionārs Hodorkovskis spriedumu uzteic kā objektīvu, pats nav bijis prasītāju lokā

Hāgas arbitrāžas tiesa uzdevusi Krievijai, kompensējot atsavināto īpašumu, izmaksāt bijušajiem naftas uzņēmuma “Jukos” akcionāriem 50 miljardus ASV dolāru, pirmdien Londonā paziņoja lielākais akciju turētājs GML. Pastāvīgā arbitrāžas tiesa 18.jūlijā atzinusi, ka Krievija politisku mērķu vārdā piespiedusi “Jukos” bankrotēt un kompānijas īpašumus izpārdevusi valstij piederošiem uzņēmumiem, ziņo LETA-AFP/DPA.

Tiesas spriedumā Maskavai uzdots kompensācijas izmaksāt līdz 2015.gada 15.janvārim, un krievu laikraksts “Kommersant” norāda, ka spriedumā minētā summa ir 10% no visām Krievijas valūtas rezervēm.

“Jukos” bija lielākā Krievijas naftas kompānija, bet tā tika sagrauta 2003.gadā, kad Putins brīdināja Krievijas pieaugošo oligarhu slāni par aktivitātēm uz politiskās skatuves. Akciju turētāji sākotnēji pieprasīja 100 miljardus dolāru, apgalvojot, ka Kremlis apzināti izputinājis kompāniju ar pārspīlētiem nodokļu piedzīšanas mēģinājumiem.

“Jukos” vadītājs Mihails Hodorkovskis tika atzīts par vainīgu nodokļu nemaksāšanā, un viņam nācās deviņus gadus pavadīt cietumā. Hodorkovskis intervijā “Eho Moskvi” pauda apmierinājumu par tiesas lēmumu, norādot, ka tā ir pirmā reize, kad kāda tiesas instance “Jukos” lietā lēmusi objektīvi. Hodorkovskis savas akcijas pārdeva 2005.gadā un norobežojies no pārējo akcionāru prasībām.

Pēc novešanas līdz maksātnespējai “Jukos” aktīvi tika pārdoti necaurskatāmās izsolēs Krievijas valsts kompānijām. “Jukos” gardākie kumosi 2004.gadā tika tobrīd mazam tirgus spēlētājam “Rosņeftj”, aizsākot valsts energokompānijas ceļu uz lielākā kotētā naftas ieguvēja statusu.

Krievijas Finanšu ministrija jau paziņojusi, ka Maskava apstrīdēs šķīrējtiesas lēmumu Nīderlandes tiesā. Krievija uzstāj, ka Hāgā bāzētajai šķīrējtiesai “nav jurisdikcijas šīs lietas izskatīšanā”, jo Krievija ir atteikusies ratificēt Eiropas Savienības Enerģētikas hartu. Krievijas Finanšu ministrija paziņojusi, ka tiesas lēmums ir “politiski motivēts”.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs paziņojis, ka Krievija izmantos visas likumīgās iespējas, lai aizstāvētu savu pozīciju. Savukārt Krievijas enerģētikas gigants “Rosņeftj”, kas pārņēma “Jukos” galvenos aktīvus, uzstāja, ka visi uzņēmuma darījumi ir likumīgi.

Ja Krievija brīvprātīgi nepiekritīs izpildīt tiesas spriedumu, to var veikt piespiedu kārtā, konfiscējot Krievijas ārvalstu aktīvus, norāda “Jukos” bijušo akcionāru advokāti.

Komentāri (20)

andris902 28.07.2014. 22.01

– “Krievijas Finanšu ministrija jau paziņojusi, ka Maskava apstrīdēs šķīrējtiesas lēmumu Nīderlandes tiesā. Krievija uzstāj, ka Hāgā bāzētajai šķīrējtiesai “nav jurisdikcijas šīs lietas izskatīšanā”, jo Krievija ir atteikusies ratificēt Eiropas Savienības Enerģētikas hartu. Krievijas Finanšu ministrija paziņojusi, ka tiesas lēmums ir “politiski motivēts”.”

—————————————–

….uz Nīderlandi gan Krievijai tagad nevajadzētu sacerēties…

+17
-1
Atbildēt

0

Nika 29.07.2014. 00.40

Pats interesantakais ir skatities, ka krievu tauta ar lielu entuziasmu atbalsta kaa putlers rok gigantisku bedri krievijai. NATO pie robezham esot drauds? Redzesim kaa bus, kad ekonomika sabruks bez gaismas tunela gala. Luk tas ir istais drauds. Un putlers tam vilcienam bez bremzem tikai met vairak ogles krasnii.

+11
0
Atbildēt

0

Alise 29.07.2014. 11.05

Un vai kādam ir pārliecība, ka Putins maksās? Ja jau uzšķauda visiem līgumiem, kādēļ lai pildītu kaut kādu tiesas spriedumu?!

+3
0
Atbildēt

5

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu