
Kijevas Neatkarības laukumā pielīmēts plakāts, kas attēlo Krievijas karoga krāsas, uz kurām ir nacistu svastika. Uzraksts vēsta: okupantu krāsas. Foto: AFP/LETA
Tā Otrā pasaules kara priekšvakarā sacīja čehu žurnālists un komunists Juliuss Fučiks
16. martā notiks "referendums" Krimā, kura rezultāts droši vien saskaņā ar labākajām padomju tradīcijām būs 99,8% par pievienošanos Krievijai, un 21. martā Krievijas Valsts dome uzņems Krimu Krievijas Federācijas sastāvā. Militārā okupācija noslēgsies ar Ukrainas teritorijas daļas aneksiju.
Kas notiks pēc tam? Šie notikumi, un it īpaši okupanta argumentācija savai militārajai agresijai, nevar neradīt asociāciju ar Sudetu apgabala un pēc tam visas Čehoslovākijas aneksiju 1938. gadā. Tiesa, Hitlers rīkojās piesardzīgāk nekā Putins. Viņš vispirms nodrošinājās ar Lielbritānijas, Francijas un Itālijas piekrišanu Minhenes konferencē.
Ja arī šoreiz pasaules civilizēto valstu reakcija būs neizlēmīga, gļēva un nesaskaņota, pasaule atkal var atrasties uz globāla militāra konflikta sliekšņa. Diktatori pēc tam, kad kļuvuši par agresoriem, paši nekad neapstājas.