Irākas pilsēta Fallūdža nonākusi islāmistu rokās • IR.lv

Irākas pilsēta Fallūdža nonākusi islāmistu rokās

32
Vīrietis pie Fallūdžas Irākā rāda uzvaras zīmi. Foto: AFP/LETA

Šī ir pirmā reize vairāku gadu garumā, kad sunnītu kaujiniekiem izdevies pārņemt kontroli nozīmīgās Irākas reģiona pilsētās

Irākas premjerministrs Nuri al Maliki aicinājis Fallūdžas iedzīvotājus padzīt islāma “Al Qaeda” kaujiniekus, kas pārņēmuši varu šajā pilsētā, vēsta BBC. Tikai tā varēšot izvairīties no karadarbības sākšanas.

Simtiem cilvēku jau devušies prom no Fallūdžas, baidoties no apšaudēm un gaisa uzlidojumiem. Savukārt Irākas premjerministra padomnieks BBC teicis, ka islāma kaujinieki no kaimiņos esošās Sīrijas ieveduši ieročus. Fallūdža atrodas vien 60 kilometrus no Bagdādes.

Anbāras province atrodas ar “Al Qaeda” saistītā radikālo islāmistu bruņotā grupējuma “Islāma valsts Irākā un Levantē” (ISIL) kontrolē. Iepriekš tika ziņots, ka ISIL kontrolē arī vairākus Anbāras provinces galvaspilsētas Ramādī rajonus.

ISIL pēdējo mēnešu laikā nostiprinājis savas pozīcijas Irākas Anbāras provincē un kļuvis par vienu no spēcīgākajiem nemiernieku grupējumiem Sīrijā. ISIL panākumi Ramādī un Fallūdžā ir pirmā reize vairāku gadu garumā, kad sunnītu kaujiniekiem izdevies pārņemt kontroli nozīmīgās šī reģiona pilsētās un noturēt savas pozīcijas vairākas dienas.

Svētdien Irākas valdības amatpersona pavēstīja, ka Irākas armija gatavo plašu uzbrukumu Fallūdžai.

Savukārt ASV valsts sekretārs Džons Kerijs svētdien pauda pārliecību, ka Irākas valdība un ciltis gūs sekmes to cīņā ar “Al Qaeda” kaujiniekiem, tomēr arī norādīja, ka Vašingtona negrasās sūtīt karaspēku atpakaļ uz Irāku. “Mēs būsim kopā ar [Irākas] valdību, kas vēršas pret [kaujinieku] centieniem. Bet tā ir viņu cīņa – to mēs esam skaidri apliecinājuši jau kādu laiku atpakaļ,” žurnālistiem Jeruzalemē sacīja Kerijs. “Mēs neapsveram iespēju atgriezties.”

Kaujās Anbāras provincē krituši 65 cilvēki – astoņi valdības karavīri, divi cilšu bruņoto formējumu karotāji un 55 ar “Al Qaeda” saistītā grupējuma “Irākas un Levantes islāma valsts” (ISIL) kaujinieki, sacīja amatpersona.

“Mēs esam ļoti, ļoti noraizējušies” par ISIL, atzina Kerijs. “Tie reģionā ir visbīstamākie spēlētāji. Viņu barbarismu visi var redzēt, viņu brutalitāte ir redzēta jau iepriekš,” atgādināja ASV valsts sekretārs. “Savienotās Valstis turpinās uzturēt ciešus kontaktus. Mēs viņiem palīdzēsim viņu cīņa, bet tā ir cīņa, kurā viņi beigās uzvarēs, un es esmu pārliecināts, ka viņi to var.”

 

Komentāri (32)

Kristīne 06.01.2014. 15.31

Pēc NATO karaspēka izvesšanas no Afganistānas arī tur izvērsīsies līzīgi notikumi. Tas pierāda tikai to, ka abi šie kari un to upuri bija, un ir bezjēdzīgi.

+1
0
Atbildēt

0

Vineta 06.01.2014. 12.47

Lode raud pēc melnādaiņa, kas pildot kremļa rīkojumus, atstāja Irākā varu pseido islamistu, šīītu, rokās.

0
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu