Eiropols sagrauj bankas karšu krāpnieku grupējumu Latvijā • IR.lv

Eiropols sagrauj bankas karšu krāpnieku grupējumu Latvijā 21

Foto: Reinis Hofmanis, F64.

Internetā izplatīti atsevišķu ”Swedbank” klientu dati

Apjomīgā vairāku Eiropas Savienības (ES) valstu policijas un Eiropola operācijā izjaukts Latvijas noziedznieku grupējums, kas nodarbojās ar maksājumu karšu viltošanu un naudas izkrāpšanu, vēstī portāls Delfi un aģentūra LETA. Aizturēti noziedznieku grupējuma astoņi vadošie locekļi.

Operācija notikusi, sadarbojoties Latvijas, Igaunijas, Polijas, Bulgārijas, Spānijas, Lietuvas, Norvēģijas, Zviedrijas un Lielbritānijas policijai. Daži grupējuma dalībnieki iepriekš apcietināti Krievijā, teikts Eiropola paziņojumā.

Noziedznieki no bankomātiem ieguvuši finanšu datus vairākās ES valstīs, kā arī ārpus tām, apkrāpjot vairākus tūkstošus ES banku klientu, kā arī bankas, pavēstīja Eiropas kibernoziegumu apkarošanas centrs (EC3). Krāpnieki izmantojuši sarežģītas tehnikas, izvēloties klientus, kas ir viegli mērķi.

Grupa radīja būtisku apdraudējumu elektroniskajiem maksājumiem, iegūtos karšu datus izmantojot attālināti , piemēram, caur Meksiku, Dominikānas Republiku, Taizemi un ASV. Eiropolam ir aizdomas, ka kopumā nodarīti simtiem tūkstošu eiro zaudējumi. Eiropols arī norāda, ka banku sniegtā informācija palīdzējusi atklāt šo grupējumu.

Eiropas kibernoziegumu apkarošanas centrs plašajā operācijā sniedza analītisko atbalstu, kā arī nodrošināja starptautiskās izmeklēšanas sadarbību. “Šis ir vēl viens lielisks piemērs veiksmīgai sadarbībai starp dalībvalstīm un EC3. ES policijas spēki veiksmīgi izmanto Eiropola unikālās iespējas, lai nodrošinātu elektronisko maksājumu drošību. Mēs nemitīgi ieguldām jaunus resursus šajā svarīgajā atbalsta platformā un tagad mēs redzam šī svarīgā darba augļus,” norādīja Eiropas kibernoziegumu apkarošanas centra vadītājs Trēls Ertings.

Latvijas Radio 1 vēsta, ka internetā publiskoti atsevišķu ”Swedbank” klientu dati. Bankas pārstāve Kristīne Jakubovska LR1 skaidroja, ka dati noplūduši, iespējams, pirms neilga laika piedzīvotajā kiberuzbrukumā internetbankai. Viņa sacīja, ka kiberzagļi mēģinājuši uzminēt dažādu klientu izmantotās internetbankas parole. Interneta drošības eksperts Ilmārs Poikāns komentēja, ka paroli var uzminēt tad, ja tā ir vienkārša. Tāpēc pašiem interneta bankas lietotājiem nevajadzētu izvēlēties pārāk vienkāršas parole, un bankai nevajadzētu pieļaut, ka tādas izmanto.

Kā liecina Eiropas Centrālās bankas dati, Eiropas Savienībā (ES) maksājumu karšu krāpnieciskie darījumi sasniedz 232 miljonus eiro (163 miljonus latu) gadā. Aptuveni 20% no šiem gadījumiem veido maksājumu karšu datu nolasīšana bankomātos, 25% gadījumus – datu kopēšana no maksājumu karšu termināļiem mazumtirdzniecības vietās un 50% interneta maksājumos.

Komentāri (21)

inghem65 06.12.2013. 14.20

Man gan liekas, ka banka pārspīlē – nebija tas nekāds kiberuzbrukums, bet lielāka mēroga proof of concept nepilnībai Swedbankas aplikācijas datu apmaiņā, par kuru Swedbankai tika ziņots, bet tās atbildīgo darbinieki atbildēja, ka šāda mobilās aplikācijas servera uzvedība atbilst specifikācijai un netikšot mainīta.

https://defense.lv/2013/12/05/nopludusi-swedbank-internetbankas-lietotaju-dati/

Banka gan varēja pārbaudīt lietotāju, kuriem nav kodu kalkulatori, paroļu drošību kaut vai neļaujot izmantot biežāk lietotās paroles, ko var brīvi atrast internetā.

Izskatās, ka banka nepamanīja(?) 10 dienas, ka 5 procesi paralēli pārbauda 1 paroli visiem lietotājiem.

Šajā gadījumā gan netika apdraudēta nauda kontos.

+8
-3
Atbildēt

3

  aigarsaboltins > inghem65 06.12.2013. 14.46

  Kompetenta datu zagļa viedoklis…

  +4
  -6
  Atbildēt

  0

  Inese > inghem65 06.12.2013. 14.57

  Jūs nu gan muļķības rakstāt. Poikāna k-gs vnk publiskoja publiski pieejamu informāciju.

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

  Inese > inghem65 06.12.2013. 14.28

  Swedbank atbildīgie darbinieki gan kaut kādi pavisam bezatbildīgi ;)

  0
  0
  Atbildēt

  0

Kaspars Špūle 06.12.2013. 14.03

Nez, kā klājas Čalovskim?

+9
-4
Atbildēt

8

  Inese > Kaspars Špūle 06.12.2013. 14.50

  Iesaku parakstīties arī uz Čalovska k-ga FB – https://www.facebook.com/deniss.calovskis

  un Twiteru – https://twitter.com/calovskis

  0
  -6
  Atbildēt

  0

  Inese > Kaspars Špūle 06.12.2013. 14.22

  Čalovskis mēģina iekļauties atpakaļ normālā dzīves ritmā http://www.tvnet.lv/zinas/viedokli/488964-calovskis_megina_ieklauties_atpakal_normala_dzives_ritma

  +1
  -4
  Atbildēt

  0

  austrisv > Kaspars Špūle 07.12.2013. 14.12

  Būs jau vairāk ko aizstāvēt nekā viens Čalovskis. advokātiem atkal peļņa nebūs laika vairs pat lembergu aizstāvēt. droši vien atkal Saulvedis pieteiksies, jo “roka jau iesista” uz tādām lietām.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Kristīne > Kaspars Špūle 07.12.2013. 16.46

  Čalovski var tiesāt, labāk šeit, jo amīšu tieslietu sistēma ir neadekvāta – pārlieku balstīta uz atriebības (nevis soda) principiem un šajā ziņā šie īpaši neatšķiras no pašu apkarotajiem “musulamaņu ekstrēmistiem”.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Inese > Kaspars Špūle 07.12.2013. 17.24

  Tiesāt jau var, tikai nav par ko:

  Latvijas Valsts policija (VP) atteikusies sākt kriminālprocesu pret ASV smagos kibernoziegumos apsūdzēto rīdzinieku Denisu Čalovski.

  Kā liecina Saeimas deputāta Andreja Elksniņa (SC) internetā publiskotais VP lēmums, kriminālprocess atteikts, pamatojoties uz Kriminālprocesa likuma 373.panta 1.punktu un 377.panta 1.daļas 1.punktu, kas nosaka, ka kriminālprocesu nedrīkst sākt, bet jau sāktais process ir jāizbeidz, ja nav noticis noziedzīgs nodarījums.

  Elksniņš bija vērsies Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu pret Čalovski sākt kriminālprocesu Latvijā. Prokuratūra šo iesniegumu pārsūtīja VP, kura arī pieņēma lēmumu pēc būtības.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  dzintarz > Kaspars Špūle 07.12.2013. 00.48

  fretka Nez, kā klājas Čalovskim?
  =======
  slikti klājas…
  akurāt kā pārējiem uščemļonniem..
  ļoti slikti klājas – neļauj zagt, neļauj nokaut, neļauj braukt uz USA, neatbild pa krieviskam..
  grūti nabagiem internacionālistiem..

  +4
  0
  Atbildēt

  0

  ilmisimo > Kaspars Špūle 06.12.2013. 19.05

  fretka Nez, kā klājas Čalovskim?
  ________________
  Labāk kā Andželai Devisai un Luisam Kurvalānam kopā?

  +5
  0
  Atbildēt

  0

  ARNO > Kaspars Špūle 06.12.2013. 16.46

  Spriežot pēc jaunākām ziņām drīz būs vēl viens nevainīgs cietējs ko aizstāvēt pret izsūtīšanu ārzemju imperiālistiem:
  http://www.computerworld.com/s/article/9244590/_ZeroAccess_click_fraud_botnet_disrupted_but_not_dead_yet

  +7
  -1
  Atbildēt

  0

Inese 06.12.2013. 14.09

Eiropolam ir aizdomas, ka kopumā nodarīti simtiem tūkstošu eiro zaudējumi.
========================

Kopumā niecīga summa. Labāk būt spekulējuši ar bitkoiniem un laitkoiniem, kārderi nelaimīgie.

+2
-8
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu