Satiksmes ministrija piedāvās jaunu variantu – ostu peļņas nodokli • IR.lv

Satiksmes ministrija piedāvās jaunu variantu – ostu peļņas nodokli

39
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss. Foto: Edijs Pālens, LETA

Matīss: EM piedāvātais modelis faktiski paredz apgrozījuma nodokļa ieviešanu

Satiksmes ministrija (SM) piedāvās jaunu ostu maksas iekasēšanas priekšlikumu, jo to neapmierina līdzšinējais Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātais variants un tā kategoriski iebilst pret tā ieviešanu, trešdien Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē paziņoja satiksmes ministrs Anrijs Matīss.

Ministrijas priekšlikums paredzēs ieviest tā saucamo peļņas nodokli, kas nozīmētu, ka valsts budžetā tiktu ieskaitīta starpība starp ostas ienākumiem un izdevumiem. Šajā gadījumā maksas ieviešanai nebūtu negatīva ietekme uz ostu tarifu un pašvaldību un valsts ostu valdes locekļi būtu ieinteresēti maksimizēt ostu peļņu, vēsta “Nozare.lv”.

Matīss arī norādīja, ka EM piedāvātais modelis faktiski paredz apgrozījuma nodokļa ieviešanu, kas nozīmējot, ka pieaugs ostas maksas un līdz ar to sadārdzināsies tranzīta koridors. Tā kā konkurence Baltijas reģionā esot liela, samazināšoties pārkrauto kravu skaits ostās, kas savukārt sadārdzināšot dzelzceļa infrastruktūras izmantošanas maksas.

Valdība 1.oktobrī nolēma, ka Rīgas brīvostas pārvaldei, Ventspils brīvostas pārvaldei un Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldei valsts pamatbudžetā būs jāieskaita maksājums par valsts stratēģiskās infrastruktūras izmantošanu.

Līdz ar to ostu pārvaldes valsts pamatbudžetā ieskaitīs tādu pašu maksājumu, kā pašvaldības speciālajā budžetā, proti, 10% no tonnāžas, kanāla, mazo kuģu, enkura un kravas maksām.

Ekonomikas ministrija (EM) norāda, ka Latvijā darbojas trīs lielās ostas – Ventspils, Rīgas un Liepājas -, kuru īpatsvars kopējā kravu apgrozījumā 2012.gadā bija 98,19%. Šīm ostām lietošanā ir nodota stratēģiska publiska infrastruktūra, par kuras izmantošanu ostas iekasē samaksu no ostas klientiem, bet par ieņēmumiem, kas gūti no šīs infrastruktūras izmantošanas un citām ostu pārvaldes darbībām, neveic ieskaitījumus vai cita veida norēķinus valsts budžetā.

Pret grozījumiem likumā iebilda satiksmes ministrs Anrijs Matīss. Grozījumi Likumā par ostām vēl jāskata Saeimā.

 

Komentāri (39)

v_laivins 09.10.2013. 17.46

Nevajag kautrēties, aizbrauciet uz Tallinas ostu un pārņemiet Igaunijas pieredzi, lai maksājums valsts kasē gada griezumā nebūtu mazāk kā no Tallinas ostas, kur nu vēl Ventspils.Pārlieku uzpampuši Latvijā ir Latvijas lielo ostu aktīvisti. Galu galā osta- tā ir valsts infrastruktūra,un valstij ir pienākums saņemt no ostām atbilstošu nodokli, ne jau tikai dažus miljonus, kas tiek atmesti.

0
0
Atbildēt

0

janazakovica 09.10.2013. 13.47

kaa tie gurku tantes un veci klust par ministriem.?jo lielaks kalpu gars acis jo labak..

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu