Baltijas Asamblejas balvu zinātnē iegūst Renāte Blumberga 31

Renāte Blumberga. Foto: Evija Trifanova, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Balva piešķirta par ieguldījumu lībiešu vēstures liecību apkopošanā, strādājot ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā un Somijā

Saeimā vērtējot Baltijas Asamblejas (BA) balvas kandidātus, starptautiska žūrija nolēmusi 2013.gada balvu zinātnē piešķirt Renātei Blumbergai, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.

“Līdz šim tikusi pētīta lībiešu valoda, vēsture un citi aspekti, taču Renāte Blumberga savā zinātniskajā darbā ir veikusi lielu ieguldījumu lībiešu vēstures liecību apkopošanā, strādājot ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā un Somijā,” sacīja žūrijas pārstāvis no Latvijas Valdis Muktupāvels. Eksperts arī uzsvēra – lībieši nav tikai Latvijai piederīga nācija. Lībiešu pētniecība ir arī etniskajiem brāļiem – somiem un igauņiem – nozīmīgs jautājums, tādējādi Blumbergas pētījumiem ir arī starptautiska nozīme, līdz ar to veicināta sadarbība lībiešu pētniecībā dažādu valstu vidū, sacīja Muktupāvels.

BA balvu literatūrā saņems lietuviešu dzejnieks, esejists un prozaiķis Donalds Kajoks par dzejoļu krājumu “Kurlajam ēzelītim” un romānu “Ezers un to pavadošās personas”. Savukārt balva mākslā tiks komponistam Pēteram Vehi no Igaunijas par oratoriju “Marija Magdalēna”, kurā izmantoti svētie raksti koptu valodā.

Plānots, ka balvas laureātiem pasniegs gadskārtējā BA sesijā, kas norisināsies 28.novembrī Rīgā. Katras balvas apjoms ir 5000 eiro (3514 lati).

Žūrijas sastāvā bija deviņi literatūras, mākslas un zinātnes eksperti no Igaunijas, Lietuvas un Latvijas.

Līdztekus uzvarētājiem BA balvai šogad bija izvirzīti: literatūrā rakstniece Gundega Repše (Latvija) – par triloģiju “Smagais metāls” un prozaiķis un aktieris Pēters Sauters (Igaunija) par noveli “Neatstāj mani vienu”, dzejnieks.

Mākslā BA balvai bija izvirzīta režisore Dzintra Geka (Latvija), kas nominēta par dokumentālajām filmām, kuras attēlo Latvijas vēstures traģiskos notikumus – Staļina represijas, deportācijas un Latvijas okupāciju – “Sibīrijas bilance”, “Pieminiet Sibīriju!” un “Stacija Latvieši 1937” un diriģents Modests Pitrens (Lietuva) nominēts par radošajiem centieniem, kas atspoguļo Baltijas valstu kultūru radošo mijiedarbību un to attīstību Eiropas un pasaules mērogā.

Zinātnē BA balvai bija izvirzīts zinātnieks profesors Rainers Katels (Igaunija) par pēdējo triju gadu laikā vislabāk veikto un publicēto pētījumu par tematiem, kas vieno Baltijas valstu pārvaldes, ekonomikas un inovācijas nozares, habilitētais profesors Jozs Vids Gražulēvičs (Lietuva) nominēts par sasniegumiem materiālķīmijā un inženierzinātnēs, kā arī par aktīvo sadarbību ar pārējo Baltijas valstu zinātniekiem izpētes projektu izstrādē un īstenošanā.

BA balva ir dibināta 1994.gadā, un to ieguvuši daudzi pazīstami kultūras, zinātnes un mākslas jomas darbinieki. 2012.gada BA balvu literatūrā saņēma Aivars Kļavis par tetraloģiju “Viņpus vārtiem”. Balva mākslā tika piešķirta mākslinieku grupai “Visual solutions” no Igaunijas par mākslinieciskajiem sasniegumiem, kas veicina Igaunijas, Latvijas un Lietuvas mākslas telpas apvienošanu vienotā diskusiju forumā. Savukārt balvu zinātnē saņēma habilitētais profesors Aļģis Petrs-Piskarsks no Lietuvas par progresīviem lāzerfizikas un nelineārās optikas pētījumiem, inovatīvu lāzerinstrumentu izstrādi un auglīgu starptautisko sadarbību Eiropas un pasaules mērogā.

Baltijas Asambleja ir Latvijas, Lietuvas un Igaunijas parlamentu sadarbības organizācija, kas dibināta ar mērķi koordinēt Baltijas valstu sadarbību parlamentārā līmenī, diskutēt par jautājumiem un projektiem, kas kopīgi visām trim reģiona valstīm, kā arī lai paustu kopēju nostāju par politiskiem, ekonomiskiem, sociāliem un kultūras jautājumiem Eiropas Savienības un starptautiskā līmenī. BA veido nacionālās delegācijas – 12 līdz 20 deputāti no katras Baltijas valsts parlamenta.

 

Komentāri (31)

en güvenilir bahis siteleri 19.05.2021. 06.19

… [Trackback]

[…] There you will find 40743 additional Info on that Topic: ir.lv/2013/10/06/baltijas-asamblejas-balvu-zinatne-iegust-renate-blumberga/ […]

0
0
Atbildēt

0

sbobet 28.04.2020. 11.46

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: ir.lv/2013/10/06/baltijas-asamblejas-balvu-zinatne-iegust-renate-blumberga/ […]

0
0
Atbildēt

0

the hidden wiki 15.06.2019. 03.49

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: ir.lv/2013/10/06/baltijas-asamblejas-balvu-zinatne-iegust-renate-blumberga/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu