Šogad septembrī indeksēs pensijas līdz 200 latiem 23

Pensionāres Vecmīlgrāvī. Foto: Edijs Pālens, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Pensionāru savienība neapmierināta ar lēmumu, septembrī gatavojas protestēt

Saeima otrajā un galīgajā lasījumā otrdien kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kas paredz šā gada 1.septembrī ar indeksu 1,04 indeksēt pensijas, kas nepārsniedz 200 latus. Savukārt politiski represēto personu pensijas tiks pārskatītas neatkarīgi no to apmēra, ziņo LETA.

Grozījumus likumā “Par valsts pensijām” atbalstīja 85 parlamentārieši, pret nebija neviens. Balsojumā gan nepiedalījās divi koalīcijas deputāti – Vilnis Ķirsis (RP) un Inguna Rībena (Vienotība). Saeimā tikpat liela vienprātība bija arī par astoņiem saistītajiem likumprojektiem.

Savukārt Latvijas pensionāri ir neapmierināti ar Saeimas pieņemto lēmumu, tāpēc 7.septembrī Rīgā notiks Vislatvijas pensionāru akcija “Par pensionāru tiesībām”, pastāstīja Latvijas Pensionāru federācijas valdes priekšsēdētājs Andris Siliņš.

Karstas debates šis jautājums parlamentā neizraisīja. Diskusijas notika pamatā par priekšlikumu indeksēt politiski represēto pensijas neatkarīgi no to apmēra. Savukārt par priekšlikumiem indeksēt pensijas, kas ir lielākas par 200 latiem, īpaši netika diskutēts, un tikai paši ierosinājumu autori aicināja tos atbalstīt.

Indeksācija attieksies arī uz invaliditātes pensijas, izdienas pensijas un apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmējiem. Pensiju indeksācijas rezultātā pensiju pieaugums skars aptuveni 85% no pensiju saņēmējiem.

Vecuma pensijas iedzīvotājiem, kuriem tās nepārsniedz 200 latu, pieaugs vidēji par 5,58 latiem, izdienas pensijas – par 3,43 latiem, invaliditātes pensijas – par 3,79 latiem, bet atlīdzība par apgādnieka zaudējumu – par 3,79 latiem. Indeksācija šā gada budžetā papildus prasīs 10,2 miljonus latu, bet 2014.gadā – 30,1 miljonu latu.

Lēmums indeksēt visas politiski represēto pensijas papildus sākotnēji plānotajām pensiju indeksācijas izmaksām šogad prasīs vēl 231 000 latu.

Risinājums pensiju indeksācijai izstrādāts Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas uzdevumā Senioru lietu padomē, ko vada labklājības ministre un kurā strādā pensionāru intereses pārstāvošo nevalstisko organizāciju pārstāvji. Senioru konsultatīvā padome pieņēmusi lēmumu indeksēt pensijas līdz 200 latiem ar indeksu 1,04. Tikmēr Latvijas Pensionāru federācija aicinājusi palielināt indeksējamo pensiju slieksni līdz 250 latiem.

Sociālo un darba lietu komisija, izskatot šo likumu, noraidīja LPF priekšlikumu šogad indeksēt pensijas, kuras nepārsniedz 250 latus. Gan komisijā, gan parlamenta sēdē tika noraidīti arī opozīciju pārstāvošās Zaļo un zemnieku savienības priekšlikumi, viens no kuriem paredzēja indeksēt visas pensijas, bet otrs – veikt indeksāciju pensijām līdz 250 latiem.

Tāpat likumā veikti grozījumi, ņemot vērā Satversmes tiesas 2013.gada 31.janvāra spriedumu, lai pilnveidotu invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību personām, kuras pēc invaliditātes pensijas piešķiršanas veikušas sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai.

Saskaņā ar deputātu atbalstītajiem priekšlikumiem no 2013.gada 1.oktobra invaliditātes pensiju piešķirs no jauna, ja persona 36 mēnešus būs strādājusi un maksājusi sociālo nodokli un aprēķinātā pensija būs lielāka par iepriekš saņemto invaliditātes pensiju.

Tāpat invaliditātes pensiju piešķirs no jauna, ja personai no šā gada 1.oktobra mainīsies invaliditātes grupa uz pirmo vai otro un pēdējo piecu gadu laikā līdz invaliditātes grupas maiņas brīdim trīs gadus būs veiktas sociālās iemaksas. Savukārt, ja invaliditātes grupa mainīsies no vieglākas uz smagāku vai tiks atjaunota iepriekš noteiktā smagākā invaliditātes grupa, tad no jauna piešķirtās pensijas apmērs nedrīkstēs būt mazāks par iepriekš saņemto. Piešķirot invaliditātes pensiju no jauna, pie tās paredzēts piešķirt arī piemaksu par apdrošināšanas stāžu līdz 1995.gada 31.decembrim.

Ar izmaiņām pensiju likumā paredzēts arī mainīt līdzšinējo invaliditātes pensiju pārrēķināšanas kārtību un turpmāk pirmās un otrās grupas invaliditātes pensijas personām, kuras pēc invaliditātes pensijas piešķiršanas vai pārrēķināšanas turpinājušas strādāt, pārrēķinās neatkarīgi no pensijas piešķiršanas laika.

Saeimā 10.aprīlī iesniegti 106 004 iedzīvotāju paraksti, prasot pensiju indeksācijas atsākšanu jau no šā gada oktobra.

 

Komentāri (23)

Ieva 09.07.2013. 14.10

Neatbalstu!
Tapēc, ka tā ir sociālistiskā uravņilovka.
Atbalstītu mazo pensiju pārskatīšanu, koeficientu pacelšanu par padomijā strādātajiem gadiem,izsūtījua gadiem, izaudzinātiem bērniem.
Atbalstītu, ja palielinātu naudiņas par darīto, nevis slinkoto.
Jo paceļ arī dzērājiem un bomžiem.
Un tos, kas strādājuši centīgāk un pensijā saņem vairāk par 200 ls- tos represē.
Kāpēc?
Tāpēc, ka viņi ir bijuši muļķi, ka bijuši centīgi…

+5
-2
Atbildēt

1

  austrisv > Ieva 10.07.2013. 09.01

  Ķīps piekrītu, jo vajadzēja indeksēt par nostrādātiem gadiem, nevis, kam mazākas iemaksas un mazāks stāžs tam iznāk, ka pieliek, bet tie, ka siemaksājuši, un kam ir lielāks darba stāžs tie nesaņem. Ko mums būs no tā secināt? nevajag iemaksāt, jo bālujot var saņemt to pašu, ko tie, kas iemaksājuši vairāk!
  Bet, es pārāk nepārdzīvošu, jo nav vērts to 5 Ls dēl zaudēt pašcieņu. Lai jau tiem , ka smazāk strādājuši un iemaksājuši tiek.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

… [Trackback]

[…] Here you will find 41820 additional Info to that Topic: ir.lv/2013/07/09/sogad-septembri-indekses-pensijas-lidz-200-latiem/ […]

0
0
Atbildēt

0

Torres 18.10.2019. 19.02

… [Trackback]

[…] Here you will find 3251 more Info on that Topic: ir.lv/2013/07/09/sogad-septembri-indekses-pensijas-lidz-200-latiem/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu