Izmantojot "Draugiem.lv", krāpnieki izvilina informāciju • IR.lv

Izmantojot “Draugiem.lv”, krāpnieki izvilina informāciju

31
Foto: Lita Krone, LETA

Policija norāda, ka interneta vidē jābūt piesardzīgiem, sniedzot datus par sevi vai pārskaitot kādam naudu

Internetā, tajā skaitā arī sociālajā tīklā “Draugiem.lv”, uzdarbojas krāpnieki, kuri cenšas ar viltus darba sludinājumu palīdzību iegūt lietotāju personīgo informāciju. Šādu paziņojumu pirms svētkiem izplatījis sociālais tīkls, ziņo LETA.

Lai gan par krāpniekiem informēta policija, portāls aicina uzmanīties, jo, iespējams, viņi joprojām meklē jaunus upurus. Arī policija norāda, ka interneta vidē jābūt piesardzīgiem, sniedzot datus par sevi vai pārskaitot kādam naudu, jo nereti ir ārkārtīgi sarežģīti pierādīt, ka konkrētais gadījums ir definējams kā krāpšana.

Krāpnieki raksta vēstules vai ierakstus dienasgrāmatās portāla vārdā un izsludina vakances/darba piedāvājumus, liek aizpildīt pieteikumus, kur tiek prasīta personiska informācija, piemēram, bankas dati. Portāls norāda, ka tie ir viltus sludinājumi un krāpniecība, un neiesaka šādus pieteikumus aizpildīt, kā arī sniegt personiska rakstura informāciju.

“Draugiem.lv” runasvīrs Jānis Palkavnieks biznesa portālu “Nozare.lv” informēja, ka portāls informējis policiju un attiecīgo banku drošības dienestus, krāpnieku profili tiek dzēsti, bet informācija par IP adresēm un pieslēgumiem tiek iesniegta policijai.

Par minēto gadījumu ziņojuši vairāk nekā desmit lietotāji. “Milzīgs paldies viņiem, ka nepalika vienaldzīgi,” piebilda Palkavnieks.

Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Lita Juberte informēja, ka Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē ir saņemts iesniegums no “Draugiem.lv”, bet tas pārsūtīts Rīgas reģiona pārvaldei.

Nesen policija saņēma informāciju arī par kādu “Chiquita Fashions”, kas sociālajā tīklā piedāvāja mēteļus un kažokus par ļoti izdevīgām summām, bet, izmantojot dažādus attaisnojumus, kavējās ar pirkuma piegādi.

Policija atgādina, ka interneta vidē nevajadzētu uzticēties nekādai informācijai, vēl jo vairāk – sniegt datus par sevi vai pārskaitīt kādam naudu. Šādos gadījumos ir ārkārtīgi sarežģīti pierādīt, vai konkrētais gadījums ir vai nav definējams kā krāpšana. Piemēram, ja pārskaitīta nauda un prece ilgstoši netiek saņemta, tas vēl nenozīmē, ka notikusi krāpšana. Iespējams, šāda situācija izveidojusies citu apstākļu dēļ. Tāpēc cilvēkam vispirms pašam jāsargā savi dati un cita veida informācija, norāda policija.

Juberte atzina, ka policija bieži nesaņem informāciju par krāpnieciskām darbībām no portālu uzturētājiem, bet ir atsevišķi sociāli atbildīgi portāli, kuri informē policiju, lai arī tas nav viņu pienākums.

“Draugiem.lv” arī aicina pievērst uzmanību portāla adresei – tā ir “http://www.draugiem.lv ” bez punktiem, strīpām un citiem burtiem. Portāls lietotājus aicina būt uzmanīgiem, kā arī brīdināt draugus un radus.

 

Komentāri (31)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu