Simboliskajā balsojumā ASV prezidenta vēlēšanās – neizšķirts 40

ASV prezidenta amata kandidāti - Baraks Obama un Mits Romnijs. Kurš šodien uzvarēs? Foto: AFP/LETA

ASV vēstnieks Latvijā prognozē: Obamas un Romnija rezultāti vēlēšanās būs ļoti tuvi

Nelielajā Diksvilnočas ciematiņā, kur saskaņā ar tradīciju tiek sākta balsošana ASV prezidenta vēlēšanās, otrdien abi galvenie kandidāti guvuši vienādu balsu skaitu, ziņo tīmekļa vietne “Huffington Post”.

Par katru no pretendentiem – gan par pašreizējo prezidentu Baraku Obamu, gan par viņa sāncensi – republikāņu kandidātu Mitu Romniju – nobalsojuši pieci vēlētāji, raksta LETA.

Saskaņā ar senu tradīciju ASV prezidenta vēlēšanās pirmie pie balsošanas urnām Ņūhempšīrā dodas Diksvilnočas un Hārtslokeišenas iedzīvotāji. Diksvilnoča jau 40 gadus ir pirmā vieta ASV, kas demonstrē valstij savu politisko izvēli vairākas stundas pirms durvis ver vēlēšanu iecirkņi pārējā valstī.

Savukārt Hārtslokeišenā šī tradīcija sākās 1948.gadā, taču tad uz ilgāku laiku tika atmesta, paužot neapmierinātību ar pārlieku lielo mediju uzmanību. Tomēr tradīcija atkal tika atdzīvināta 1996.gadā. Ņūhempšīras štata likumi nenosaka, kad vēlēšanu iecirkņiem jāsāk darboties, un tāpēc mazpilsētu iedzīvotāji var balsot jau tūlīt pēc pusnakts.

Šoreiz Diksvilnočā balsošana ilga 43 sekundes, bet Hārtslokeišenā – piecas minūtes un 42 sekundes. Šī ir pirmā reize vēsturē, kad balsojums Diksvilnočā ir neizšķirts.

2008.gadā Obama Diksvilnočā ieguva 15 balsis, kamēr par republikāņu kandidātu Džonu Makeinu nobalsoja seši ciemata iedzīvotāji.

Tikmēr Hārtslokeišenā, tāpat kā 2008.gadā, uzvarējis Obama, par kuru nobalsojuši 23 pilsētiņas iedzīvotāji, kamēr Romniju atbalstījuši tikai deviņi. Savukārt viens vēlētājs priekšroku devis Libertāriešu partijas kandidātam Gērijam Džonsonam.

Arī 2008.gadā Hārtslokeišenas vēlētāji, kuri vēsturiski tika balsojuši par republikāņiem, atbalstīja demokrātu kandidātu Obamu. Par viņu balsoja 17 mazpilsētas balsstiesīgie iedzīvotāji, kamēr Makeinu atbalstīja desmit vēlētāji.

Vēstnieks: vēlēšanu rezultāti abiem pretendentiem būs ļoti tuvi

Šodien notiekošajās ASV prezidenta vēlēšanās rezultāti būs ļoti tuvi un atbalsts abiem kandidātiem – līdzšinējam prezidentam Barakam Obamam un Republikāņu partijas izvirzītajam Mitam Romnijam – būs ļoti līdzīgs, šādu viedokli Latvijas Radio pauda ASV vēstnieks Latvijā Marks Pekala.

Pekalas vērtējumā, cīņa ASV prezidenta vēlēšanās būs ļoti sīva, jo abas puses ir strādājušas ļoti aktīvi, tomēr vēlēšanu rezultātu vēstnieks atturējās prognozēt, ziņo LETA.

Lai arī vietām abu kandidātu programmas sakrīt, tomēr ārpolitikas, ekonomikas, nodokļu un sociālajos jautājumos tās ir ļoti atšķirīgas, uzsvēra diplomāts. Pēc viņa domām, tieši nodarbinātība un ekonomika varētu būt centrālie jautājumi vēlēšanās, jo arī ASV ir piedzīvota recesija un cilvēkiem ir radušās šaubas par savu nākotni.

Jautāts, kāpēc Obamas un Romnija priekšvēlēšanu debatēs vispār netika skartas attiecības ar Eiropu un vai tas nenozīmē, ka šīs attiecības ASV kļuvušas mazsvarīgas, Pekala uzsvēra, ka šajā jomā vienkārši neesot nekādu domstarpību – “Eiropa ir mūsu sadarbības partneris Nr.1” un sadarbībā ar to nav nekādu problēmu, tāpēc šis jautājums nav bijis prezidenta amata kandidātu debašu vērts. Arī attiecības ar Latviju paliks nemainīgi labas, neskatoties uz to, kurš kandidāts uzvarēs ASV prezidenta vēlēšanās, sacīja Pekala.

Jaunākie aptauju dati liecina, ka Obamu un Romniju atbalsta vienāds skaits amerikāņu vēlētāju. Laikraksta “The Wall Street Journal” un telekanāla NBC ziņu dienesta aptaujā konstatēts, ka par Obamu gatavi balsot 48, bet Romniju – 47% vēlētāju, kas statistiski nozīmē neizšķirtu, zinot, ka kļūdas robeža ir plus mīnus 2,55 procentpunkti. Tiesa gan, visās aptaujās Obamam svārstīgajos štatos, kas galu galā izšķirs vēlēšanu rezultātu, ir neliels, tomēr nozīmīgs pārsvars, kas ļauj raudzīties ar zināmu optimismu uz viņa pārvēlēšanu.

 

 

Komentāri (40)

nefratete 06.11.2012. 14.21

Šinīs vēlēšanās noteicošie priekš ASV ir ekonomikas jautājumi un iekšpolitika, kuri arī izšķirs vēlētāja balsi. Āroplitikai šobrīd nav īpaši lielas nozīmes, jo vispirms vēlētājs domā par savu labklājību un tikai tad par tādām netveramām lietām, kā valsts ārpolitiku. Turklāt šobrīd zārku imports no Irākas un Afganistānas ir apsīcis, sekojoši arī jautājumi kas saistīti ar ASV karadarbību un kuri varētu būt jājamzirdziņš kādam no kandidātiem izpaliek. Būtībā vēlētājiem ir grūta izšķiršanās – par Obamu, kurš neko īpašu nav parādījis situācijā, kad viņa likumdošanas iniciatīvas bloķē republikāņu Senāts (tai pat laikā praktiskā Sendijas seku novēršana ir pat ļoti veiksmīga). Vai Romniju, kurš kritizē visu pēc kārtas, bet savu viedokli maina biežāk nekā vējrādis tās pašas Sendijas laikā.

+2
-1
Atbildēt

0

Sandris Maziks 06.11.2012. 13.20

nulle
Logiski, par Pirmo ASV Geju prezidentu.

“Tajā skaitā es klātienē redzēju ceremoniju, kurā otrreiz ASV prezidenta amatā stājās bēdīgi slavenais Ričards Niksons.”
“Bet tad es pieaugu un sapratu, ka ar republikāņiem kaut kas nav īsti kārtībā, sākot jau ar Ronaldu Reiganu.”

Kadam gan jabut naida parnemtam planpratinam, lai tadus vardus rakstitu? Aizvien vairak parliecinos, ka sodomiti apdraud cilveces un ipasi latviesu tautas pastavesanu.

+1
-2
Atbildēt

1

  Sandris Maziks > Sandris Maziks 06.11.2012. 13.57

  nulle
  “Tā kā neesmu fanātisks geju nīdējs, tad ar to Obama vēl vairāk izpelnās manu cieņu…”

  Protams ne, tu vienkarsi esi pidrilla.
  Es ari neesmu “geju”(kas par milvardinu) nidejs, tikai man nav pienemams, ka tadi mazakuma esosi sub-human, ka tu, visai sabiedribai uzspiez savu viedokli. Neizradi demonstrativi, savu kroplibu un parejie izliksies to neieverojam.

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

mariam 06.11.2012. 10.12

Nav jau jābūt ASV vēstniekam, lai to prognozētu. It kā jau tā atškirība nav liela – uzvarēs viens vai otrs, valsts kurss jau būtiski no tā nemainīsies. Taču tomēr arvien izbrīna, cik ļoti daudzi atdod savas balsis par to svētulīgo mormoni. Bet nu – pēdējo Bušu taču arī vi’ni ievēlēja. Acīmredzot Obama nokaitinājis un vilšanās, ka tās iepriekš solītās pārmaiņas nav tik lielas kā gaidītas.

+3
-5
Atbildēt

1

  ingus > mariam 06.11.2012. 11.06

  Mani nepārsteidz Romnija popularitātes kāpums, krīze visā pasaulē ir likusi cilvēkiem padomāt par to, ka ka tieši tāpat, kā ģimenei arī valstij vajadzētu tērēt tik cik tā nopelna, nevis bezgalīgi aizņemties uzkraujot parādu nākamajām paaudzēm.
  Nesimpatizēju Romnijam, taču jāsaka, ka amerikāņiem šoreiz ir ļoti grūta izvēle, jo jāizvēlās starp diviem populistiem, kur abi sola ļoti daudz ko neīstenojamu. Ja republikāņi, būtu atraduši kādu drusku jaunāku un mērenāku kandidātu, viņiem uzvara būtu garantēta.

  +3
  -3
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu