Arī Krievu kopiena grib atgūt savu organizāciju nekustamos īpašumus 24

Foto: Ieva Čīka, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Iedvesma gūta no ebreju kopienas centieniem atgūt īpašumus

Latvijas Krievu kopiena, iedvesmojoties no ebreju vēlmes atgūt īpašumus, līdz rudens beigām apzinās savu sabiedrisko organizāciju nekustamos īpašumus, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Krievu kopienas valdes loceklis Igors Vatoļins.

Diskusijā, kurā piedalījušies žurnālisti, arhīvu darbinieki un reģionālo krievu kopienu pārstāvji, panākta vienošanās vispirms apzināt, cik un kādi nekustamie īpašumi starpkaru periodā līdz 1940.gada vasarai piederēja krievu sabiedriskajām organizācijām, kuru tajā laikā bija vairāki desmiti.

“Līdz šim nekustamo īpašumu jautājums nav pietiekami pētīts, tādēļ Liepājas krievu kopiena ir apņēmusies apmaksāt pētniekiem darbu arhīvā, tāpat arī žurnālisti, kuri jau ir interesējušies par šiem jautājumiem iepriekš, ir gatavi ieguldīt savu darbu, lai noskaidrotu, kādi īpašumi ir bijuši krievu sabiedriskajām organizācijām,” stāstīja Vatoļins.

Viņš uzsvēra, ka diskusijā vienojušies, ka vēsturisko pārestību izlīdzināšana nedrīkst novest pie jaunām pārestībām mūsdienās. “Mēs necīnīsimies par tiem īpašumiem, kuros valsts vai cilvēki būs ieguldījuši lielus līdzekļus un kuri tiek lietderīgi izmantoti pašlaik. Kopienai varētu atdot tikai tos īpašumus, kas ir nolaisti un netiek apsaimniekoti, bet par to varēs lemt tikai pēc tam, kad būs iegūti pirmie rezultāti par nekustamo īpašumu esamību,” teica Krievu kopienas pārstāvis.

Viņš norādīja, ka Krievu kopienai sabiedrisko organizāciju īpašumu atgūšanas jautājuma virzība būs atkarīga arī no tā, kā ebreju kopienai veiksies sarunas ar politiķiem. Šo jautājumu risināšana var atvērt jaunu lappusi denacionalizācijai, jo arī latviešu sabiedriskajām organizācijām ir nekustamie īpašumi, kurus tās varētu atgūt.

Kā ziņots, Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes pārstāvji arhīvos ir apzinājuši, ka līdz 1940.gada 17.jūnijam ebreju sabiedriskajām organizācijām visā Latvijā piederēja aptuveni 270 nekustamie īpašumi. “Ja bija šaubas par kāda objekta īpašumtiesībām, tas netika iekļauts šo īpašumu sarakstā. Jau 2006.gadā nekustamo īpašumu saraksts bija iesniegts Saeimā un ir publiski pieejams, tiesa, tolaik tajā bija aptuveni 300 īpašumi, jo bija iekļauti arī fizisko personu īpašumi, kas tagad ir izņemti ārā, ņemot vērā starptautisko praksi, ka bezmantinieka īpašums pieder valstij,” stāstīja Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes izpilddirektore Gita Umanovska.

Ebreju īpašumu atgūšanas jautājuma aktualizēšana politiskā līmenī izraisīja tieslietu ministra Gaida Bērziņa (VL-TB/LNNK) demisiju. Koalīcija ir vienojusies turpināt sarunas par ebreju īpašumu atgūšanu pēc tam, kad Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome būs tikusies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem.

 

Komentāri (24)

ievuliitis 03.08.2012. 09.37

Es nesaprotu, kāpēc krievu kopiena neuzsāk sarunas par kompensācijām ar saviem tautiešiem Krievijā, kas ir PSRS mantiniece? Jo tieši PSRS okupācijas rezultātā tika likvidētas daudzas sabiedriskas organizācijas, to īpašumi tika nacionalizēti utt.
Arī ebreju kopienas prasību varētu pāradresēt tieši turpat.

+18
-3
Atbildēt

2

  ilmisimo > ievuliitis 04.08.2012. 10.57

  …Красный проект первоначально формировался как антиимперский, интернационалистический, базисно антирусский. Но есть в истории особая форма оборотничества, когда противники империи и “великодержавного шовинизма” вынужденно становятся и имперцами, и шовинистами.

  Метаморфозы с Красным проектом видимо ощущались современниками на подсознательном уровне. Далеко не случайно, что целый ряд военных специалистов царской армии (пусть некоторые и не совсем добровольно) принял участие в развертывании Красной армии. ………..
  http://www.odnako.org/blogs/show_13761/

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  Aivars Krauklis > ievuliitis 03.08.2012. 12.45

  Neprasīs „kopiena” neko no Rōģinas, jo neredz tam pamata. Krievu” baltajai” emigrācijai vairumā bija iebildumi nevis pret boļševismu (nebūtu tikai brīžam paslepkavojuši tos, ko nevajag), bet pret nedalāmās dalīšanu. Tikko bēgļi apjēdza, ka komunisms ir tikai mūžsenā krievu imperiālisma paveids un diženās atjaunošana iet pilnā sparā (sk. smenovehovcus, „Nakanuņe”, visādus Šuļginus, arī mums tik mīļo Bulgakovu u.c. aizmukušos un nepaspējušos), tā attieksme mainījās. Jo impērija ne vien saglabājās, bet pat pletās, slava Rossije, karogu piecietīsim. Tāpēc krieviem prasīt kompensācijas no Krievijas par PSRS darbībām bijušās, esošās un mūžīgās Krievijas teritorijā nav nekādas loģikas.

  +4
  0
  Atbildēt

  0

P_Dancis 03.08.2012. 08.12

Kuriozi, bet 20-30-to gadu Latvijas krievu organizācijas pret PSRS un Staļinu pārsvarā bija noskaņotas naidīgi – Latvijā bija daudz “balto” emigrantu. Cik noprotu, šī Krievu kopiena ir tiešs PSRS relikts, līdz ar to vismaz morālu tiesību izteikties par pirmskara krieviem tai nav.

+13
-2
Atbildēt

5

  inesite15 > P_Dancis 03.08.2012. 08.33

  “Cik noprotu” tas nebūt nav tā .
  Un ja par “PSRS relikts” – latviešu strēlnieku muzeja sākotnējās orientācijas ekpozicijas varētu ar, piem., saimes patriotizma dēstīšanas komisijas specatļaujām īpaši politiski uzticamiem ( ar atļauju domāšanai ārpus vadošās partijas vētures noteiktajiem rāmjiem )pavalstniekiem izrādīt .
  – Un gan jau ka vēl visvisādu aizvēsturisku organizāciju priekš šitā pasākuma var savākties – vajag tik rakt .

  +1
  -9
  Atbildēt

  0

  inesite15 > P_Dancis 03.08.2012. 09.09

  > rinķī apkārt

  – Ko TTu sakki, ko !!!

  Un pateicigā Latvijas valsts iznīdēja strēlnieku muzeju … par to 😮

  +1
  -9
  Atbildēt

  0

  P_Dancis > P_Dancis 03.08.2012. 09.26

  Riņķī apkārt – nevaru gluži pievienoties par sarkanajiem strēlniekiem. Protams, Ļeņins bija ievērojami pielaidīgāks pret mazo tautu pašnoteikšanos kā Kolčaks, Deņikins un Vrangelis. Tomēr kopumā Ļeņina alternatīva (teroristu bandas pārvaldīta valsts) bija ievērojami traģiskāka. Un mūsu strēlnieki nosargāja šo alternatīvu, lai pēc 20 gadiem tā aprītu mūsu valsti.

  +4
  -1
  Atbildēt

  0

  buchamona > P_Dancis 03.08.2012. 08.36

  salamandrs .Liec strēlniekiem mieru, bez viņiem Tu šobrīd nedzīvotu LR. Ja sarkanie strēlnieki nebūtu sasituši baltgvardus, tad nebūtu radīta Latvijas valsts.

  +10
  -1
  Atbildēt

  0

  buchamona > P_Dancis 03.08.2012. 09.52

  otra puse Krievijā bija dažādi latvieši. Gan čekisti, gan A.Čaka aprakstīties strēlnieki, kuri Latvijā no Krievijas atgriezās ar sarkanbaltiem karogiem. Tas bija pilsoņu karš. Liels juceklis.

  Bet, ja par baltgvardiem – tad viņi un landesvērs bija vienlīdz nikni LR ienaidnieki. Atceries par bermontiešiem, Liepājas puču, Strazdmuižas pamieru utt.

  Ļeņins bija viens liels ” viltnieks”, nelietis, protams. Bet par komunistiem tagad nerunāsim, par tiem tā pat viss skaidrs. Vispār jau – tas, ka tika nodibināta LR, tas ir liels brīnums tajā laikā.

  Un tādēļ mums šis brīnums arī ir jānosargā no visādiem pēc 40 LR nelikumīgi sabraukušiem migrantiem un viņu pretenzijām. Es pilnīgi piekrītu, ka šitam lumpenproletariātam, kurš šobrīd it kā pārstāv krievus Latvijā nav nekāda sakara ar pirmskara krievu īpašumiem Latvijā, to pašu var teikt par Krievijas ebrejiem, kuri Latvijā šobrīd vāra savu putru

  +14
  0
  Atbildēt

  0

buchamona 03.08.2012. 08.49

Viņš norādīja, ka Krievu kopienai sabiedrisko organizāciju īpašumu atgūšanas jautājuma virzība būs atkarīga arī no tā, kā ebreju kopienai veiksies sarunas ar politiķiem. +++ Domāju, ka tagad ir visiem skaidrs, ka nekādus īpašumus ebreju kopienai atgriezt nedrīkst un, ka tāda nostāja nav viss antisemītisma lēkme, bet gan veselā saprāta izpausme 🙂

+12
-2
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu