Infografika: Katrās vēlēšanās Latvijai citādāka krāsa 18

Ritvars Eglājs
Print Friendly, PDF & Email

Līdera krekliņu katrās vēlēšanās uzvelk cits politiskais spēks, kas savācis visvairāk balsu

Kartēs attēlots, kura partija kurā teritoriālajā vienībā (pagasti, pilsētas, Rīgas rajoni) bijusi 1.vietā pēc gūto balsu skaita attiecīgajās Saeimas vēlēšanās.

Teritoriālās vienības, kur nav bijis neviena vēlēšanu iecirkņa, iekrāsotas pēc vēlēšanu iznākuma iecirknī, kas visvairāk uz tām attiecas, piemēram, Jaunjelgavas pagasts – pēc Jaunjelgavas pilsētas iecirkņa.

Liekams vērā, ka teritoriālo vienību platība neatbilst vēlētāju skaitam. Piemēram, Rīga ir aptuveni tikpat liela kā Beverīnas novads, bet tajā balso ~200 reižu vairāk vēlētāju.

Tāpēc partijas, kas vairāk atbalstītas augsta apdzīvotības blīvuma vienībās, kartēs aizņem mazāku laukumu nekā tās, kas vairāk atbalstītas zema apdzīvotības blīvuma vienībās.

Tāpat partijas ar vidēju atbalstu plašā teritorijā kartēs parādās mazāk nekā tās, kam atbalsts izteikti koncentrēts atsevišķās vienībās, jo partija attēlota tikai tur, kur bijusi 1.vietā pēc gūto balsu skaita.

Infografika papildināta ar 1993., 1995. un 1998.gada datiem.

Komentāri (18)

Vaira Tempele 13.10.2011. 15.03

Sarkanais meeris pleshas no Riigaas aaraa uz pieriigas guljamrajoniem.

+10
-2
Atbildēt

1

  Kristine > Vaira Tempele 31.10.2011. 17.33

  Precīzi… Interesanti, ka Rīgas un Pierīgas SC eletorāts ir stabilāks un ar lielāku tendenci vairoties, kā Latgalē.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

daina_tabuna 13.10.2011. 13.14

Iepriecina, ka tumši zaļie plankumi samazinās un vēl nekad tik daudz dzelteno nav bijis. Bet ir daži pagasti, kas mētājas no vienas ceļa puses uz otru. Par tiem būtu jāsatraucas… Vai nu tur ir izbraukuši visi spriestspējīgie vai arī vietējā pašvaldībā pie teikšanas ir galīgi nepareizi cilvēki. Jo nevar noliegt, ka laukos un mazpilsētās Saeimas vēlēšanu rezultātus diezgan stipri ietekmē tas, kādas partijas piederību sev uzrādījusi vietējās pārvaldes cilvēku grupa un cik labi viņi strādā. No tā jau arī SC rindās ir tik daudz latviešu- cilvēki vienkārši nedomā par sekām un iet partijā, kurā ir izredzes ātrāk/augstāk/tālāk tikt.

+2
-1
Atbildēt

0

Inese Birzniece 13.11.2011. 18.07

Ļoti labas kartes. Nav Latvijā partijas, kuru pēc pāris termiņiem neizmestu miskastē. Aizvien ceram uz nākamo jaundibināto partiju; par kuru nobalsojot pēc neilga laika kārtējo reizi gribas spļaut spogulī.
Okupācijas gadi radījuši sovet šlaku – ierāvējus, rausējus visos līmeņos; redzamākie visiem zināmi; šī sērga skārusi pat sīkākos gariņus pagastā.
Kā tikt no šīs sērgas vaļā?
Manuprāt jāsāk no apakšas – pagasta vadībai jābūt vēlētai institūcijai (novadu reforma ir pilnīgs un galīgs “sviests!”); ievēlot vietējo “Jāni” ir skaidrība, ko šamais var un ko no viņa prasīt. Patlaban – še jums pagastvecis, cieniet un godājiet.
Te arī rodas vienaldzība saeimas vēlēšanās – vai vispār iet balsot, jo jēgas nekādas; tāpat vien jāpaļaujas tik uz sevi, vienalga, ko ievēlēs, sliktāk būt vairs nevar.

+1
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu