
Neirologs Jurģis Strautmanis (pa kreisi) un neiroķirurgs Basels Jakobs Vēbe, kuri Bērnu slimnīcā no 2017. gada janvāra veic operācijas, kas mazina epilepsiju. Foto — Jānis Pipars.
Vairāk nekā gadu Bērnu slimnīcā epilepsiju ārstē ķirurģiski, un nu jau deviņus bērnus vairs nepiemeklē smagās lēkmes. Latvijā līdz šim nebija pieejama metode, kas ļauj noteikt, kur tieši galvā mājo epilepsija
Kad Ralfam bija pieci gadi, viņš pēkšņi kļuva bāls un sāka domīgi skatīties vienā punktā. Atslēdzās. Zēna mamma Anita saprata, ka nav labi, un aizveda dēlu pie ārsta. Diagnoze — epilepsija. Ralfs sāka lieto zāles un turpināja to darīt 14 gadus. Tagad viņam ir pilni 20. Kad pirms dažiem gadiem skolā puisim uznāca smaga lēkme ar krišanu, viņa ārsts pieaicināja palīgos Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) neirologu Jurģi Strautmani, kurš pastāstīja par jauno iespēju epilepsiju novērst ķirurģiski.
Anita par to dzirdēja pirmoreiz. «Kad mums stāstīja, ka tiek izņemtas smadzeņu šūnas, man uzmetās zosāda. Līdzko tā nogāja, uznāca nākamā. Taču Ralfs gribēja uzlabot savu dzīvi, tāpēc piekrita riskantajai operācijai, kurā varēja zaudēt arī redzi,» stāsta Anita.