
Daudz spēcīgāka par uztraukumu bija vēlme veikt Latvijā vēl nebijušu operāciju, kas bērnam vismaz daļēji atjaunotu dzirdi, saka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ausu, kakla un deguna ķirurģe Ligita Kupica. Otolaringoloģe kolēģu vidū zināma kā speciāliste, kas veic īpaši sarežģītas operācijas. Foto — Ieva Salmane.
Rakstu sērija par prasmīgiem ārstiem, kuri ir palīdzējuši pacientiem ar retām vai vēl nebijušām diagnozēm
«Man pastāvīgi nepieciešams jauns izaicinājums, un komplicētās operācijas sniedz īpašu gandarījumu,» saka ausu, kakla un deguna ķirurģe Ligita Kupica. Šāds izaicinājums bija arī operācija, lai palīdzētu bērnam, kuram nebija ārējās auss ejas un auss gliemežnīca bija nepilnīga
Mazais pirmsskolas vecuma pacients ar vienu ausi nedzirdēja jeb precīzāk — dzirdēja tikai ļoti skaļas skaņas. Jau mammas grūtniecības laikā bērnam nezināmu iemeslu dēļ nebija izveidojusies vienas auss ārējā eja. Arī auss gliemežnīca bija nepilnīga. Taču iekšējā auss bija normāla. Šāda patoloģija ir ārkārtīgi reta. «Ārējā auss gliemežnīca, ārējā eja un vidusauss attīstās kopā vienā un tajā pašā grūtniecības laikā,» skaidro daktere Ligita Kupica. Savukārt iekšējā auss attīstās citā grūtniecības periodā. «Tas liek domāt, ka ir konkrēts grūtniecības periods, kurā attīstība notiek nepareizi,» turpina ārste. Kāpēc notiek šādas attīstības problēmas, nav skaidrs, taču visbiežāk tās skar labo ausi un lielākoties zēniem.