Kā izmērīt skolotāja darbu

  • Gatis Ozoliņš
  • 19.03.2015.
Skolēni Rīgas Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolu jaunā mācību gada svinīgajā pasākumā. Foto: Edijs Pālens, LETA

Skolēni Rīgas Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolu jaunā mācību gada svinīgajā pasākumā. Foto: Edijs Pālens, LETA

Vai mazais nomales skolnieks tiks izslēgts no nākotnes sabiedrības?

Skolotāju algu jautājums pērnā gada nogalē bija kļuvis par izglītības aktualitāti Nr.1. Problēma tika plaši diskutēta arī plašsaziņas līdzekļos. Argumenti bija visdažādākie tomēr pieņemams risinājums neveidojās. Skolotāji ar savām prasībām pulcējās piketā pie Saeimas. Situācija arī tagad nav mainījusies. Ministrija sola meklēt risinājumus, skolotāji domā, ka nekas nemainīsies.

Lai līdzekļu ieguldījums attaisnotos, valdība pieprasa sistēmas caurskatāmību. Ministrija to nevar nodrošināt, kamēr nav veikta jauna samaksas modeļa aprobācija. Ko atklāj vai slēpj sevī caurskatāmība? Kādas ir skolotāja darba uzskaites un apmaksas īpatnības? 

Teorija 

Kā skolotāja darbs ir mērāms un cik objektīvi tas ir salīdzināms ar skolotāja darbu citā sociālajā un kultūras vidē, piemēram, pilsētā un laukos? Cik adekvātas ir darba uzskaites mērvienības - darbā pavadītais laiks, darba daudzums un kvalitāte, no vienas puses, un izglītības kvalitāte kā darba rezultāts, no otras. Mērvienībai ir jāsaista, jāsamēro abas puses. Finansējums tad būtu tas instruments, ar kura palīdzību valsts var adekvāti novērtēt skolotāja darbu, vienlaikus ceļot izglītības kvalitāti.

Jaunākajā žurnālā