
Gintauts Palucks pēc balsojuma Seimā 21. novembrī, kad viņš tika nominēts kā nākamais premjerministrs. Foto — Scanpix.
Sociāldemokrāti ir izveidojuši plašu koalīciju, pie varas grožiem pielaižot arī populistus ar skandalozu slavu
Šonedēļ pie varas Lietuvā nāks vēlēšanās uzvarējušie sociāldemokrāti, kad parlaments apstiprinās jaunās Gintauta Palucka (45) valdības programmu. Kāpēc varu zaudēja konservatīvie, kas četros valdīšanas gados tika galā ar krīzēm un nodrošināja veselīgu ekonomikas attīstību? Un kādēļ jaunā parlamenta pirmajā darbdienā vairāki tūkstoši cilvēku pulcējās protesta mītiņā Viļņā?
Skandalozā Nemunas Rītausma
Pēc sociāldemokrātu pārliecinošās uzvaras vēlēšanās (52 no 141 mandāta) partijai bija vismaz trīs koalīcijas varianti. Turklāt neskaitot iespēju sadarboties ar konservatīvajiem, kas uzreiz tika atmesta.
Atgādināsim, kā sadalījās balsis pēc Seima vēlēšanām oktobrī. Kopš 2020. gada valdību vadījušie konservatīvie jeb Tēvzemes savienība—Lietuvas Kristīgie demokrāti palika otrie ar 28 mandātiem. Trešajā vietā ar 20 deputātiem izvirzījās tieši pirms vēlēšanām nodibinātā populistiskā partija Nemunas Rītausma, kuras līderi Remigiju Žemaitaiti gaida tiesa par viņa antisemītiskajiem izteikumiem. Ar 14 vietām sekoja Demokrātu savienība Lietuvas vārdā, ko pirms pāris gadiem nodibināja iepriekšējais premjerministrs Sauļus Skvernelis. Liberāļi ieguva 13 mandātus. Bet Zemnieku savienība knapi tika pāri procentu barjerai un saņēma astoņus mandātus, apvienojoties ar bijušo Lietuvas Advokātu padomes priekšsēdētāju Ignu Vegeli, kuram pavasarī diezgan labi bija veicies prezidenta vēlēšanās. Pārējās deputātu vietas sadalīja neatkarīgie politiķi un mazāku partiju pārstāvji, kas uzvarēja vienmandāta vēlēšanu apgabalos.