
Aleksandrs Bartaševičs kopā ar brāli Mihailu (otrais un trešais no labās) atklāj miljonu vērto peldbaseinu, ko Rēzeknes pašvaldībai uzbūvēja Bartaševiču ģimenes uzņēmums Latgalija. Foto no Bartaševiča profila Facebook 2017. gadā
Rēzeknē retais šaubās, vai vēlēšanās uzvarēs atstādinātais domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs. Viņa ģimene jau gadus 15 pilsētu pārvalda kā klans — viens brālis mērs, otrs būvniecībā izpilda dāsnus pašvaldības pasūtījumus. Taču tagad radi sanaidojušies
Aleksandrs Bartaševičs Rēzeknē ir visur. Atklātajās sanāksmēs ar pagaidu administrāciju viņš piedalās kā parasts iedzīvotājs un māca, kā būtu jāstrādā. Pirmajās rindās gan baznīcā, gan 18. novembra gājienā. Bezmaksas avīzēs katrā pastkastē. Uz apsveikumiem 8. martā. Sapulcēs iekšpagalmos. Un jau kopš rudens milzu plakātā kopā ar Aināru Šleseru uz daudzdzīvokļu mājas sienas, jo vēlēšanās jūnijā viņu partijas Rēzeknē startē kopā. Par būtiskiem finanšu pārkāpumiem atstādinātā bijušā mēra vēstījums ir skaidrs — es atgriezīšos.
Miljonu pasūtījumi ģimenei
Bartaševiča valdīšanas laikā pašvaldība nonāca līdz bankrota robežai, toties viņa ģimenes locekļu firmas tika pie brangiem pasūtījumiem. Bartaševiča vadībā dome lēma par infrastruktūras objektiem, bet viņa sievai Olgai un brālim Mihailam piederošā firma Latgalija tos būvēja. Ja ne šī, tad Latgales Būve, kurā patiesā labuma guvēja ir Mihaila sieva Svetlana.
Cik vērienīgi tas noticis, pirmo reizi parāda Re:Baltica izprasītie domes dati par šo firmu būvniecības līgumiem kopš 2009. gada, kad Bartaševičs kļuva par mēru. Firmām konkursos piešķirti pasūtījumi 37 miljonu eiro vērtībā, liecina pagaidu administrācijas sniegtā informācija.
Latgalija tika gan pie nelieliem līgumiem par ielu remontiem, gan pie miljoniem vērtiem iepirkumiem. Tā pārbūvēja pilsētas slimnīcu, atjaunoja bērnudārzus un skolas, izveidoja parku pie ezera, uzcēla baseinu un citus objektus. Dome ar Latgaliju slēgusi līgumus par 20 miljoniem eiro. Ar Latgales Būvi — par 17,9 miljoniem. Tās paspārnē tapa sporta centrs, renovētas slimnīcas nodaļas, rekonstruēts Kultūrvēstures muzejs un citas Rēzeknē pazīstamas celtnes.
KNAB regulāri pārbauda Rēzeknes iepirkumus, kuros uzvar Bartaševiču firmas, bet iznākums allaž ir viens — nekāda interešu konflikta. Kā tas var būt? Jo mērs nav piedalījies lemšanā ne par iepirkuma komisijas iecelšanu, ne par konkursu uzvarētāju. «Viņš ir distancējies no šiem iepirkumiem,» uzsver KNAB pārstāvis Andris Donskis.
«Vot, kāpēc man nepiedalīties,» Mihails Bartaševičs ar pretjautājumu atbild uz vaicājumu, vai kādreiz apsvēris iespēju nepiedalīties brāļa vadītās pašvaldības konkursos. «Man liekas, ka viss ir taisnīgi. Ir konkurss, es konkursā piedalos un vinnēju.» Vienošanos ar brāli viņam neesot. Aleksandrs Bartaševičs komentārus šim rakstam atteica, jo Re:Baltica esot neobjektīva.
Piemineklis bankrotam
Visprecīzākais Bartaševiča laiku piemineklis Rēzeknē ir padomju televizoram līdzīgā jaunā spa būve Kovšu ezera krastā. Tas bija pēdējais piliens līdzekļiem neatbilstošajā saimniekošanā, kas noveda pilsētu līdz bankrota robežai. Šai ēkai jau vairāk nekā desmit izsolēs neizdodas atrast nomnieku.
Bartaševičs priekšvēlēšanu programmā atkal sola iznomāt spa kompleksu, piedāvājot investoriem zemi viesnīcai uz izdevīgiem noteikumiem. Tāpat bārstās ar naudas solījumiem jaunajām ģimenēm, jauniem infrastruktūras objektiem, sākot no bibliotēkas un beidzot ar lielveikaliem. Arī atlaižu atjaunošanu sabiedriskajā transportā, ko pagaidu administrācijai nācās atcelt, jo pilsēta to nevar atļauties. Bartaševičs solās atjaunot arī pašvaldības bezmaksas avīzi, kuras dēļ daļa pilsētnieku ticēja, ka labāks mērs nemaz nevar būt.
Šajās vēlēšanās Bartaševičs startē no jaunās partijas Kopā Latvijai. To viņš izveidoja, kad 2023. gadā no Saskaņas viņu izslēdza par partijas diskreditāciju un statūtu pārkāpšanu. Pat Saskaņai par traku šķita viņa prezentācija, piesakot kandidatūru partijas vadīšanai. Tajā viņš ieteica Latvijai pieņemt neitrālas valsts statusu un vienoties ar Maskavu par drošības garantijām, rēķinoties ar iespējamu Krievijas uzvaru Ukrainas karā.
Bartaševiča vadītajā domē Saskaņai, no kuras viņu ievēlēja, bija astoņas no 13 vietām — tātad visas iespējas izpildīt pirms vēlēšanām solīto. Re:Baltica faktu pārbaudes komandas Re:Check analīze rāda, ka ir izpildīti mazāki infrastruktūras solījumi, piemēram, iestādīts vairāk koku, ierīkoti veloceliņi, uzslieta piepūšamā sporta halle, sakopts padomju karagūstekņu memoriāls. Taču lielie solījumi — reģionālā tūrisma klasteris ar 120 darbavietām, bezdarba samazināšana zem vidējā valstī, dzīvokļu celtniecības programma, pusmiljons gadā ceļu atjaunošanai — palikuši uz papīra. Bartaševičs savu atbildību nesaskata. Vainīga vai nu valsts, vai naudas trūkums.
Kandidē griķu cenu blogere
Šoreiz Rēzeknē konkurence ir lielāka — startē desmit saraksti, divreiz vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās. Krievu flangā trim Bartaševiča konkurentiem gan ir minimālas izredzes, jo Saskaņa kopš šķelšanās paplukusi, bet Latvijas Krievu savienības un Suverēnās varas/Jaunlatvieši kandidāti pilsētā nav pazīstami. Vienīgā reālā alternatīva ir cita bijušā saskaņieša, Daugavpils mēra Andreja Elksniņa izveidotā partija Sarauj, Latgale! Tā vismaz vienu vietu iegūt cenšas. Tiesa, ar negodīgām metodēm.
Pagājušajā ziemā Rēzeknē no pieturām, tirdzniecības centriem un sabiedriskā transporta ekrāniem uz pilsētniekiem lūkojās kādas sievietes seja — tā bija vietējās Ef-Ei raidstacijas jaunā raidījuma vadītāja. Aiju Nagli tobrīd gan pazina varbūt tikai aktīvākie TikTok lietotāji. Viņa šajā sociālajā tīklā centās kļūt pazīstama ar ceļojumu apskatiem un video, kuros šausminājās par pārtikas cenām lielveikalos. Taču pēkšņi sāka parādīties arī mīlīgas sarunas ar pašvaldību vadītājiem: Egilu Helmani Ogrē (NA), Andri Rāviņu (ZZS) Jelgavā. Visbiežāk — ar Elksniņu Daugavpilī, palīdzot viņam mazgāties baltam pēc pārmetumiem par ienākumiem neatbilstošu dzīvesveidu.
Ambiciozā sieviete neslēpa, ka vēlas būt politikā. Bija jau nesekmīgi startējusi Saeimas vēlēšanās no brāļu Ģirģenu Republikas saraksta. Taču Mārupes iemītnieci Nagli maz pazina Latgalē. Tas mainījās pēc radio Ef-Ei jaunā raidījuma Po faktu un tā plašās reklāmas kampaņas. Blogere, kura pirms tam uzsvēra, ka nav žurnāliste, nu bija pārtapusi par «sabiedrisko darbinieci, kas inficē Latviju ar atbildību». Raidījuma saturu pārpublicēja arī populārais portāls Jauns.lv (medijs neatsaucās uz lūgumu skaidrot, kā tas noticis).
Raidījums sākās oktobra beigās, bet pēdējā pārraidē februārī Nagle paziņoja, ka kandidēs Elksniņa sarakstā Rēzeknē. Pašreklāmas akcija bija pielāgota pēdējam brīdim pirms oficiālā kampaņu sākuma — to varēja neiekļaut izdevumos un nenorādīt, kas par to maksā.
Nagle no komentāriem atteicās, nosaucot Re:Baltica jautājumus par uzbrūkošiem. Savukārt radio līdzīpašnieks Vladimirs Ivanovs pavēstīja, ka neesot zinājis par Nagles plāniem iesaistīties politikā. Piedāvājis viņai vadīt raidījumu, lai celtu radio reitingus. «Jūs, sievietes, esat viltīgas! Viņa mani vienkārši apveda ap stūri.»
Ivanova vārdu ticamību gan mazina iepriekšējās saites ar Daugavpils mēru Elksniņu. Pērn septembrī elektronisko mediju uzraugs sodīja otru viņam daļēji piederošo raidstaciju Divu krastu radio ar 4000 eiro, jo pretēji likuma prasībām radio nenorādīja, ka raidījumus finansē Daugavpils pašvaldība. Šī sasaukuma laikā Divu krastu radio saņēmis 79 tūkstošus eiro no Daugavpils domes.
Latvieši nevienojas
Sašķeltība novedusi pie tā, ka latviešu flangam Rēzeknē nav viena spēcīga līdera. Lai gan Rēzekne ir vienīgā Latvijas pašvaldība, kur sešām partijām ir kopējs birojs — sastrādājas tik atšķirīgi spēki kā Nacionālā apvienība un Progresīvie —, uz vēlēšanām viņi nespēja izveidot vienotu sarakstu. NA saraksta līdere Ērika Teirumnieka atzīst, ka secinājuši: ideoloģiski pārāk atšķiras attieksme pret seksuālajām minoritātēm, sabiedrisko mediju apraidi krieviski un reliģisko konfesiju atbalstīšanu. «NA ir diezgan konservatīvs vēlētājs,» viņa saka. «Skatījāmies, vai mēs būsim ieguvēji, ja apvienosimies, vai tomēr abpusēji vairāk zaudēsim.»
Rezultātā vienā sarakstā Rēzeknē startē NA, Latvijas attīstībai un Jaunā Vienotība, otrā apvienojusies Zaļā partija, Reģionu apvienība un Jaunā konservatīvā partija. Katrs atsevišķi startē ZZS, Latgales partija un Progresīvie.
Latvisko partiju kampaņas līdz šai nedēļai bijušas faktiski nemanāmas, kamēr Bartaševičs ir visur un vēl tiktokā. Viens iemesls esot naudas trūkums. Otrs — kandidāti lielākoties ir strādājoši cilvēki, kuriem nav tik daudz laika kampaņot kā atstādinātajam mēram, skaidro Saeimas deputāte, rēzekniete Leila Rasima (Progresīvie). Teirumnieka piebilst, ka traucē arī nepabeigtie tiesas procesi pret Bartaševiču — par atlaišanas likumību (pirmajā instancē Bartaševičs ir zaudējis) un par deklarācijā nenorādītajiem īpašumiem. «Tas ir pakāries starp debesīm un zemi,» viņa saka. «Procesos nav pielikts punkts un pateikts — tu esi vainīgs.»
Latviskās partijas sola aktivizēties pēdējās trīs nedēļās pirms vēlēšanām. «Tagad brauksim uz pagalmiem. Cerēsim, ka aizklauvēsimies līdz tiem, kas nav 100 procentu Bartaševiča pusē. Bet daudzi ir tādi, kurus ne par ko citu nepārliecināsi,» rezumē Teirumnieka. Tam piekrīt arī Rasima: «Viņš ir tāds autoritatīvs līderis, pusmūža vīrietis, harismātisks, cilvēkiem viņš patīk. Liela daļa no viņiem dzīvo savā burbulī, skatās Bartaševiča tiešraides un viņam tic.»
Turklāt Bartaševičs vēlētājus uzrunā krieviski, ko pārējie vismaz publiski nedara. Tāpēc viņam neesot konkurentu to cilvēku vidū, kas medijus patērē krievu valodā. «Viņam ļoti daudzās vietās ir salikti cilvēki. Viņi balsos par viņu, baidoties, ka kaut kas varētu mainīties. Vertikāle ir, un tas tīkls ir ļoti plašs,» rezumē deputāte.
Klans cīnās
Tomēr viena lieta kopš pēdējām vēlēšanām Rēzeknē ir mainījusies. Bartaševiču klans ir sagājis naidā. Politiķa sieva un viņa brālis cīnās tiesā par to, kam piederēs Latgalija. «Cilvēks grib nospiest no manis daļu uzņēmumā. Viņa ļoti nekorekti grib jebkuriem mērķiem atsavināt to manu daļu,» saka Mihails Bartaševičs, norādot uz brāļa sievu Olgu. «Viņa neapstiprina bilances. (..) Grib uzņēmumu nogremdēt, un lai viņš pazūd, vai samaksāju viņai naudu,» skaidro Mihails. Latgalijas īpašnieks neatklāj, cik daudz radiniece prasa, bet tie neesot vis desmiti tūkstošu: «Vairāk. Daudz.» Iegūt strīda otras puses viedokli Re:Baltica neizdevās, jo Olga Bartaševiča pārtrauca telefonsarunu, tiklīdz izdzirdēja, ka zvana žurnāliste.
Sīkāk par konfliktu negrib runāt arī Mihails — tā esot ģimenes privātā lieta, kas ilgst jau vairākus gadus. Taču, viņaprāt, tas neietekmēs uzņēmuma iespējas uzvarēt pašvaldības iepirkumos. «Šeit nav nekādu sakarību. Šeit ir mūsu darbs, viņam ir viņa darbs. Vispār nekāda atkarība nav.»