Briesmoņa atgriešanās

  • Apūrva Mandavili, © The New York Times News Service
  • 05.08.2020
  • IR
Ārsts Aizaks Slābers ar tuberkulozes pacienta plaušu rentgena uzņēmumu Langas pilsētas slimnīcā Dienvidāfrikā.
Foto — Scanpix/LETA

Ārsts Aizaks Slābers ar tuberkulozes pacienta plaušu rentgena uzņēmumu Langas pilsētas slimnīcā Dienvidāfrikā. Foto — Scanpix/LETA.

Pasaulē izplešas «lielākais briesmonis». Un tas nav koronavīruss. Katru gadu tuberkuloze nogalina 1,5 miljonus cilvēku. Karantīnas ierobežojumu un medikamentu piegādes pārrāvumi var nobremzēt cīņu pret šo slimību, kā arī HIV un malāriju

Tā sākas ar vieglu drudzi un nogurumu, kam seko sāpīgs klepus un elpas trūkums. Infekcijai patīk pūļi, kur tā izplatās starp tuvumā esošiem cilvēkiem. Lai apturētu slimības uzliesmojumu, nepieciešams izsekot kontaktus, jānodrošina inficēto izolēšana, bet ārstēšana var vilkties nedēļām un mēnešiem ilgi.

Šī viltīgā slimība ir skārusi visas pasaules daļas. Par pasaulē nāvējošāko infekcijas slimību uzskatītā tuberkuloze katru gadu laupa dzīvību 1,5 miljoniem cilvēku. Līdz šim gadam gan tuberkuloze, gan tās nāvējošie sabiedrotie — HIV un malārija — pamazām atkāpās. Pēdējās desmitgades laikā vismazāk saslimušo tika reģistrēts 2018. gadā. (Pēdējais gads, par kuru pieejama globālā statistika.)

Jaunākajā žurnālā