Vēlētāju reģistrs vai zīmogs „uz pieres”

Lauris Vīksne, F64
Janis
Print Friendly, PDF & Email

Šobrīd Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisija skata grozījumus Saeimas vēlēšanu likumā pirms trešā lasījuma. Ir vairāki būtiski papildinājumi, bet viena no lielākajām problēmām ir tā, ka mūsu valstī pastāv iespēja noformēt tikai personas apliecību, vienlaikus nenoformējot pasi. Vēlētāju reģistra ieviešana šo problēmu būtu atrisinājusi, taču, kā norāda atsevišķi deputāti, Saeima otrajā lasījumā noraidīja ideju par vēlētāju reģistra veidošanu.

Šobrīd Latvijā ir aptuveni 15 000 cilvēku, kuriem ir tikai personas apliecība, un to skaits turpina pieaugt. Tāpat ir vairāki desmiti vai pat simti tūkstoši to, kuriem ir gan pase, gan personu apliecība. Parādās vairākas būtiskas problēmas, kas jārisina, proti, kā šie cilvēki nobalsos parlamenta vēlēšanās, kur spiest zīmogu par piedalīšanos vēlēšanās, ja cilvēkam ir personas apliecība, bet nav pases? Tāpat nav sistēmas šo cilvēku reģistrēšanai. Kopumā problēma ir diezgan samilzusi, un, apzinoties to, ka līdz vēlēšanām nav atlicis daudz laika, pastāv liela iespēja, ka konkrētai cilvēku grupai būs atņemtas vai arī ierobežotas iespējas piedalīties vēlēšanās. Atņemot vai jebkā ierobežojot šīs tiesības, pastāv ļoti liela iespēja, ka tiks iesniegta prasība Satversmes tiesai šo normu apstrīdēšanai, jo vēlēšanas un vēlētāju tiesības ir viens no demokrātijas stūrakmeņiem.

Tas, ka problēma ir jārisina, ir skaidrs visiem, taču notiek strīdi un debates par to, kā pareizāk būtu risināma šī problēma. Personīgi man ir gan personas apliecība, gan pase, kas ir vēl viena atsevišķa vēlētāju kategorija. Ikdienā izmantoju tikai personas apliecību, līdz ar to, arī piedaloties vēlēšanās, vēlos uzrādot tikai personas apliecību. Parādās jauna problēma – kā reģistrēt tos, kam ir pase, bet piedalījušies vēlēšanās, uzrādot personas apliecību? Iespējams, šie cilvēki aizbrauks uz citu iecirkni/apgabalu un nobalsos vēlreiz! Viens no piedāvājumiem bija aizliegt balsot, uzrādot personas apliecību, ja personai ir arī pase. Kā komisijas sēdē minēja viens no ekspertiem, aizliedzot lietot personas apliecību vēlēšanās, tiktu sperts solis atpakaļ valsts attīstībā. Pilnībā piekrītu šim viedoklim! Vairāku domubiedru, ar kuriem par šo tēmu esmu diskutējis, vārdā varu teikt, ka pase ikdienas lietošanai ir novecojis dokuments un tā ir vajadzīga tikai ceļojot uz valstīm, kur nepieciešama vīza. Arvien vairāk cilvēki apzinās, ka pase nav vajadzīga un īsti nav jēgas papildus maksāt par dokumentu, kuru, iespējams, tā arī neizmantos.

Domāju, ka vairums personu, kuriem ir tikai personas apliecība, ir jaunieši. Tieši viņu aktivitāte vēlēšanās jau tā ir diezgan zema, un, ierobežojot vai citādi apgrūtinot procedūru, manuprāt, virknei jauniešu attieksme pret vēlēšanām kļūs vienaldzīgāka un tie vēlēšanās nepiedalīsies.

Par tiem, kuriem ir gan pase, gan personu apliecība. Nezinu, protams, kāds būs rezultāts, bet esmu diezgan pārliecināts par to, ka liela daļa būs atstājusi pases mājas vai nemaz nebūs informēti, ka ar personas apliecību nevar balsot, jo iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās šāda iespēja bija.

Protams, tiem, kam ir tikai pase, problēmu nav – procedūra nemainās, viss pa vecam.

Tad nu atliek tikai un vienīgi aicināt deputātus būt saprātīgiem un rast pēc iespējas labāku risinājumu, kas neierobežotu vēlētāju tiesības.

Reģistrēsim vēlētājus, iekrāsojot pirkstus vai ar “zīmogu uz pieres”, un visi būs “laimīgi”!

 

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu