padomju vara
- Viedoklis
- 19.02.2025.
Četri asiņaini Krievijas kara varas tēli

- Viedoklis
- 09.10.2024.
Fabriciusiāde*


- Viedoklis
- 17.08.2022.
Kāda vērtība pieminekļiem?

- Viedoklis
- 20.04.2022.
"Atbrīvošana", "uzvara" vai kas cits?

- Viedoklis
- 19.01.2021.
Uzvaras parka antoloģija un nākotne

- Viedoklis
- 19.02.2025.
Četri asiņaini Krievijas kara varas tēli
LTV raidījumā Kultūršoks izskanēja, ka Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība «lūdz sabiedrību apstāties»[1] komunistiskā totalitārā okupācijas režīma slavināšanas objektu aizvākšanā no publiskās ārtelpas. Ievērojot, ka pārraidē izskanēja Publiskās atmiņas centra vārds, uzskatām par pienākumu skaidrot, par ko ir runa. Jāatgādina lietu secība.

- Viedoklis
- 09.10.2024.
Fabriciusiāde*
Pēdējo nedēļu diskusija, kura raisījusies pēc Publiskās atmiņas centra šāgada 25. septembra aicinājuma Ventspils domei beidzot līdz Lāčplēša dienai demontēt Krievijas cīnītāja pret Latvijas Republikas neatkarību mūsu Brīvības cīņās Jāņa Fabriciusa (1877–1929) pieminekli, varētu beigties ar juridisku konstatējumu, ka pašvaldībai saistoši Dr. iur. Jāņa Plepa vadībā veidotie Augstākās tiesas secinājumi lietā Nr. 680015023, ka likumdevējs jau tiesībpolitiski izšķīries par «tiesību normā precīzi definētiem kritērijiem, kuriem iestājoties, publiskajā telpā esoši pieminekļi būtu demontējami[i]» un pašvaldībai, ja izpildās Demontāžas likuma 3. pantā iekļautie kritēriji, politiskās izšķiršanās jeb politiska lēmuma tiesību nav, bet vienkārši jāpilda likums un jājauc nost.


- Viedoklis
- 17.08.2022.
Kāda vērtība pieminekļiem?
Latviju pāršalc vējš, kurš aizpūš visādus pieminekļus. Lai gan likums "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" samērā precīzi apraksta, uz kuriem no pieminekļiem tas attiecas un kas ar tiem ir darāms, tomēr ir izplatījušās dažādas versijas, kurās ir šis vai tas piefantazēts.

- Viedoklis
- 20.04.2022.
"Atbrīvošana", "uzvara" vai kas cits?
Piemineklim Uzvaras parkā Pārdaugavā pilnais oficiālais nosaukums vēl arvien ir tāds pats, kāds bija 1985. gadā, kad to uzcēla par līdzekļiem, kuri tika piespiedu kārtā atvilkti no darbinieku algām: "Piemineklis Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem". Parādās arī nedaudz atšķirīgas versijas – piemēram, bez vārda "armijas" vai ar vārdu "pilsētas" pēc vārda "Rīgas".

- Viedoklis
- 19.01.2021.
Uzvaras parka antoloģija un nākotne
Jau pavisam drīz – 26. janvārī – atzīmēsim simts gadus kopš Latvijas de iure atzīšanas, un tas ir būtisks pagrieziena punkts mūsu vēsturē un attiecīgi arī Latvijas simtgades svinību izskaņā. Visbūtiskākā, protams, ir Latvijas neatkarības proklamēšanas simtgade, arī Latvijas armijas simtgade, Latvijas ārlietu dienesta simtgade un citas. 2019. gadā atzīmēta arī Latvijas armijas lielākās un svarīgākās uzvaras simtgade – 1919. gada 11. novembrī izcīnītā uzvara pār Bermonta komandēto vācu un krievu armiju Rīgā, atbrīvojot Pārdaugavu. Tas bija lielākais jaundibinātās Latvijas armijas panākums Neatkarības kara laikā, teju vai tiešā veidā simboliski manifestējot Pumpura eposa Lāčplēsis kulminācijas notikumu – izšķirošo cīņu ar vācu Melno bruņinieku Daugavas krastos.


- Viedoklis
- 14.01.2019.
Ko nepateica Alfrēds Rubiks

- Ziņa
- 14.02.2018.
- Māra Miķelsone
Vēsturnieks: Ogres tiesas lēmums neveicina padomju pagātnes noskaidrošanu


- Viedoklis
- 11.12.2017.
"Latviešu operācija"


- Aktuāli
- 08.08.2019.
Komponiste Lolita Ritmane: Vecāki neticēja, ka okupācija ievilksies
ASV dzimusī komponiste Lolita Ritmane, kura patlaban strādā pie latviešu filmas Dvēseļu putenis mūzikas, ir vienīgā latviete, kas saņēmusi prestižo Emmy balvu. Žurnāls Ir ceturtdien publicē plašāku interviju ar viņu, kurā Ritmane atceras gan bērnību, gan arī stāsta, kā gūt panākumus ASV šovbiznesā, jo viņa 10 reizes nominēta Emmy balvai, bet 2001. gadā ieguvusi šo balvu par mūziku seriālam Batman Beyond.

- Viedoklis
- 14.01.2019.
Ko nepateica Alfrēds Rubiks
Nakts sarunas par čeku, kuras vada Imants Frederiks Ozols kanālā TV—24, skatītājos droši vien raisa atšķirīgas pārdomas. Vispirms jau tālab, ka tik dažādi ir tajā uzaicinātie viesi. Gan Stūra mājas kartotēkās nofiksētie un cietumos sēdinātie, gan mākslas pasaules pilāri un vecās nomenklatūras pārstāvji. Gan arī tik ilgi marinētā “pula” profesionālie pārzinātāji, proti, VDK zinātniskās izpētes komisijas locekļi.

- Ziņa
- 14.02.2018.
- Māra Miķelsone
Vēsturnieks: Ogres tiesas lēmums neveicina padomju pagātnes noskaidrošanu
Ogres rajona tiesa otrdien gandrīz pilnībā apmierināja Laizānu ģimenes prasību pret vēsturnieku un VDK dokumentu izpētes komisijas locekli Gati Liepiņu par raksta Ogres kolaboranta slavināšana publicēšanu. Tiesa nolēma piedzīt pilnu prasīto summu – 2000 eiro, kā arī visus tiesāšanās izdevumus, kas sasniedz gandrīz 1000 eiro, Ir informēja Liepiņš. Pilnais tiesas spriedums būs pieejams februāra beigās, tāpēc nav skaidrības, kāpēc tiesas lēmums ir tieši tāds. Liepiņš domā par lēmuma pārsūdzēšanu.

- Viedoklis
- 06.02.2018.
Cenzūra, komjaunatne un hipiji - komponista Ata Priedīša atmiņas
Komponistu, jauno talantu skolotāju un muzikālo audzinātāju Ati Priedīti vairāk pazīst skolu jaunatne, it īpaši Siguldā, kur viņš bijis pulciņu vadītājs Siguldas skolēnu jaunrades namā un Siguldas Valsts ģimnāzijā, strādājis par muzikālo audzinātāju. 1996. gadā dibināts vokālais ansamblis Zibsnis. Priedītis ir arī skolēnu festivāla Mālpils ritmi dibinātājs.

- Viedoklis
- 11.12.2017.
"Latviešu operācija"
Atnāca un aizgāja pret latviešu tautu vērstā totalitārā komunistiskā režīma genocīda upuru piemiņas diena. Likumā Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām tā ir noteikta kā decembra pirmā svētdiena.

- Radars
- 15.10.2014.
VIDEO: VDK, spīdzināšana un padomju terors: kāpēc Latvija satraucas par Krieviju
Skatieties NATO sagatavoto video
