Atrodoties kādā no Eiropas Savienības (ES) valstīm dažādās darba un sadzīves situācijās, varēsim elektroniski pieprasīt apliecinājumu jeb dokumentu, kas izdots Latvijā. Piemēram, par valstisko piederību, dzimšanas apliecību, dzīvesvietu, augstskolas diplomu u.c. Piekritīsiet, tas krietni atvieglos mūsu ikdienu! Šādu iespēju nākotnē nodrošinās OOTS platforma, kas nav tikai tehnoloģisks rīks, tā ir būtiska reforma efektīvākai, caurskatāmākai un lietotājiem draudzīgākai publiskajai pārvaldei. Tomēr tās ieviešanai nepieciešami skaidri tiesiskie regulējumi, tāpēc jāstrādā bez kavēšanās, lai nodrošinātu, ka likumdošana atbalsta šo inovatīvo risinājumu un mēs neatpaliekam no citām dalībvalstīm, iespējams, esam pat starp celmlaužiem.
Kā liecina Latvijas iedzīvotāju finanšu pratības aptauja, viens no lielākajiem iedzīvotāju izaicinājumiem ir ilgtermiņa finanšu plānošana. 77% iedzīvotāju plāno sevi vecumdienās nodrošināt ar pensiju 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu un citos veidos paši ilgtermiņa ieguldījumus veic nelielā apmērā. Diemžēl līdz šim lielākā daļa iedzīvotāju nav izvēlējušies vecumam atbilstošu pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānu, kas rada risku neuzkrāt cerēto kapitālu. Lai veicinātu iedzīvotāju labklājību nākotnē, šā gada 1. jūlijā ir stājušies spēkā Valsts fondēto pensiju likuma grozījumi. Izmaiņu mērķis ir iesaistīt pensiju pārvaldītājus iedzīvotāju informēšanā un veicināt to, ka daudz lielāka iedzīvotāju daļa izvēlas pensijas kapitālu veidot savam vecumam un interesēm atbilstošā pensiju ieguldījumu plānā.
Nupat esam aizvadījuši kārtējās, šoreiz – Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Šis ir labs brīdis, lai atkal pavērtētu, vai varam būt efektīvāki vēlēšanu procesa rīkošanā, precīzāki rezultātu vērtēšanā un galu galā – arī veiksmīgāki lielāka balsotāju skaita piesaistē.
Oficiālā elektroniskā adrese (e-adrese) ir valsts ieviests rīks, caur kuru tiek nodrošināta korespondence starp valsts iestādēm un privātpersonām. Tās izveidošana un izmantošana no šā gada 1. janvāra ir obligāta visiem Uzņēmumu reģistra (UR) vestajos reģistros reģistrētajiem subjektiem, arī visām komercsabiedrībām. E-adreses sludinātās vērtības ir drošums, efektīgums, kvalitāte un ērtums. Šādas vērtības varētu izturēt pārbaudi attiecībā uz pašām valsts iestādēm, taču attiecībā uz privātpersonām e-adrese praksē daudzējādā ziņā neiztur kritiku un rada jaunas problēmas. Rakstā apskatīta pieredze ar sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (sabiedrības), kas ir biežāk sastopamais komersanta veids Latvijā.
Valsts prezidenta padomniece digitālās politikas jautājumos Ieva Ilvesa dalās pārdomās par paliekošām pārmaiņām, ko Covid-19 pandēmija ieviesusi mūsu attiecībās ar tehnoloģijām
Kad Eva Fadejeva pirms 15 gadiem nopirka RIX Technologies, tas bija mazs uzņēmums, kas nenesa peļņu. Viņa spēja izveidot respektablu IT kompāniju, kas veido milzīgas informācijas sistēmas tūkstošiem lietotāju
Tehnoloģijas un digitālie risinājumi var būt lielisks ikdienas palīgs mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un individuālajiem komersantiem. Ir pieejami dažādi instrumenti, kas var būtiski uzlabot biznesa produktivitāti un samazināt laiku, kas patērējams administratīviem darbiem. eID karte, e-paraksts, e-adrese kā arī dažādi citi e-pakalpojumi ir iespējas, ar ko sākt, lai turpinātu ceļu uz inovācijām, biznesa procesu digitalizāciju un mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanu.
Elektroniskā vide ir progress. Ja mēs gribam izmantot mazāk resursu – papīrus, laiku ceļā, cilvēkresursus – un būt efektīvāki savā darbā, tad elektroniskās iespējas ir tā nākotne, uz ko tiekties. Jo ātrāk mēs to saprotam un apgūstam, jo tas kļūst ērtāks, saprotamāks un jo ātrāk mēs to integrējam savā ikdienas dzīvē. Tehnoloģijas pārņem cilvēku ikdienas lietas, bet ne jau negatīvā nozīmē – to visu mēs varam izmantot savam labumam, lai darītu ātrāk un efektīvāk, lai mums atliktu laiks lietām, kas ir svarīgākas. Piemēram, ja jānosūta iesniegums, mēs to varam ātri izdarīt, izmantojot e-pakalpojumu, nevis tērēt pusi dienas iestādes apmeklējumam.
Kopš šā gada janvāra Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem ir iespēja izmantot mūsdienīgu un ērtu rīku saziņai ar valsts iestādēm, proti, e-adresi. Iedzīvotāji un uzņēmēji ar vienu klikšķi var aktivizēt iespēju visu saziņu ar valsts un pašvaldību iestādēm turpmāk veikt elektroniski un vienuviet – savā e-adresē.
Lai arī ļoti plaši tiek runāts par milleniāļu paaudzi un viņu tuvo draudzību ar digitālajām tehnoloģijām, nereti viņu zināšanas par praktiskām lietām ir visai šauras. Esmu saskārusies ar situāciju, ka brīdī, kad jāpaveic kaut kas praktiski un ārpus skolēnu ierastās vides – sociālajiem tīkliem – viņi mēdz apjukt.
Par spīti publiski paustai skepsei un tračiem Latvija pārliecinoši virzās digitālas valsts virzienā. Atbilstoši nacionālajiem plānošanas dokumentiem ir plānots visus iespējamos valsts un pašvaldību pakalpojumus nodrošināt elektroniski, ja vien nav absolūti nepieciešama personas klātbūtne. Taču tas nestrādās, ja valsts nerūpēsies par labu e-reputāciju, proti, par uzkrāto datu drošību un nespēs piedāvāt visiem saprotamus “digitālās spēles noteikumus”.
Biedrība "Atvērtās pārvaldības partnerība Latvijā" tādējādi steidz savākt trūkstošos parakstus savai likumdošanas iniciatīvai
Ja vēl neesi reģistrējies, ir.lv reģistrējies šeit vai ienāc spiežot uz sociālo mediju ikonām zemāk.
Aizmirsi paroli?
Ja jau esi reģistrējies, pievienojies šeit.
Piekrītu Pakalpojumu sniegšanas noteikumiem un Privātuma politikai
Piekrītu saņemt izdevniecības jaunumus un satura vēstkopas.
Uz Jūsu norādīto e-pasta adresi %email%, tika nosūtīts apstiprinājuma kods.
Ievadiet kodu
Lūdzi ievadiet saņemto kodu, lai apstiprinātu e-pasta adresi.Mirkli pacietības, lūdzu. Visbiežāk šis kods jums atnāks uz e-pastu uzreiz, tomēr var būt gadījumi, kad tas aizņem vairākas minūtes.
Lūdzu pārbaudiet e-pastu un pārliecinieties, ka ierakstījāt kodu pareizi.Nepieciešamības gadījumā pieprasiet jaunu kodu.
Kļūda. Mēģinat vēlreiz.
Paroles maiņa sekmīga!