Kosmosa nozare un starptautiskais tirgus piedāvā milzīgu potenciālu uzņēmējdarbības veikšanai. To virza arvien pieaugošais pieprasījums pēc pakalpojumiem, ko šī nozare var nodrošināt, piemēram, attēlu un informācijas apkopošana par to, kas notiek uz Zemes, vai ātra interneta nodrošināšana pat visattālākajos pasaules nostūros, nemaz nerunājot par satelītnavigāciju visa veida transporta līdzekļiem. Tomēr, lai kļūtu par daļu no šīs nozares, valstīm un uzņēmumiem tajā jāiegulda savs laiks un finanšu resursi. Viens no labākajiem veidiem, kā to izdarīt, ir sadarboties ar Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA).
21. gadsimta prasmes – kritiskā domāšana, datos balstīta lēmumu pieņemšana, sadarbības prasmes un digitālā pratība – tiek attīstītas STEM mācību priekšmetos, kas cieši saistīti arī ar profesionālajām prasmēm darbam kosmosa nozarē. Par STEM (science, technology, engineering, mathematics) jeb dabaszinātņu un tehnoloģiju jomas priekšmetiem un kosmosa nozari pastāv dažādi stereotipi, kas apdraud Latvijas zinātnes kapitāla un konkurētspējīgu jauniešu veidošanos. Tāpēc nepieciešams strādāt pie tā, lai tos izkliedētu.
Ikdienā ikviens no mums izmanto telefonu, navigācijas sistēmas vai internetu. Neviena no šīm tehnoloģijām nav iedomājama bez kosmosa nozares. Tā ir daļa no mūsu ekonomikas, taču bieži vien par to tiek aizmirsts. Lai veicinātu ilgtermiņa attīstību, nepieciešams šajā nozarē ieguldīt vairāk. Turklāt kosmosa industrija ir arī lieliska vieta jaunuzņēmumiem – iespēju ir daudz.
Tartu Universitātes asociētais profesors Andris Slavinskis spēlē kosmosa izpētes lielajā laukumā un skaidro, kāpēc Latvijas universitātes sāk zaudēt starptautiskajā augstskolu spēlē
Latvija jau trīs gadus ir Eiropas Kosmosa aģentūras asociētā dalībvalsts. Viens no mērķiem, pievienojoties organizācijai, bija Latvijas kosmosa industrijas uzņēmumu attīstība. Asociētās dalībvalsts statuss sniedz virkni būtisku priekšrocību, un potenciāls industrijas attīstībai, kā arī tiešajiem un netiešajiem ieguvumiem citās nozarēs ir liels. Izmantojot kosmosa nozares tehnoloģijas vai, piemēram, datus, kas iegūti no satelītu attēliem, varam radīt konkurētspējīgus eksporta pakalpojumus.
Igaunijas studentu satelītu programma izstrādā kosmiskos aparātus kopš 2008. gada. ESTCube-1 palaida 2013. gadā kā pirmo Igaunijas satelītu, kurš radīja virkni jaunu tehnoloģiju projektu un uzņēmumu Igaunijā, Latvijā un Somijā. Tā kā ESTCube-1 galvenais eksperiments – Saules vēja elektriskās buras demonstrācija zemajā Zemes orbītā – nebija sekmīgs, tad ESTCube-2 komanda ir pavadījusi pēdējos 8 gadus, lai uzlabotu elektriskās buras eksperimentu un pievienotu jaunas derīgās kravas.
Karš Ukrainā. 80. nedēļas galvenie notikumi
«Es to uzskatu par vienu no savas karjeras augstākajiem punktiem,» saka Roberts Purvinskis, kurš piedalījies iespaidīgā kosmiskā aparāta JUICE būvēšanā. Tā galvenais uzdevums būs Jupitera intriģējošo pavadoņu izpēte
Pēc septiņu mēnešu lidojuma ar salīdzinoši īsu nolaišanās manevru, kas iesaukts par «septiņām šausmu minūtēm», uz Marsa ieradies amerikāņu visurgājējs Perseverance (Neatlaidība). Atšķirībā no saviem priekšgājējiem tas ir krietni lielāks, un tam dots specifisks uzdevums — atrast iespējamās izbijušas dzīvības pazīmes. Piemēram, visurgājēji Spirit un Opportunity jau 2004. gadā atrada liecības par upēm, kas tur plūdušas pirms miljardiem gadu, bet visurgājējs Curiosity 2012. gadā atrada izbijušu saldūdens ezeru. Tagad Neatlaidības uzdevums ir meklēt fosilizētas baktērijas, kā arī vākt akmeņu un grunts paraugus.
Ko dara uzņēmums EvenTech? Nav nekas sarežģīts… Viņi izplata unikālu tehnoloģiju, kas ārkārtīgi precīzi izmēra gaismas ātrumu pikosekundēs. Viņu izstrādātie taimeri ieņēmuši 70% pasaules tirgus un ir neaizstājami kosmosa izpētē
Reiz Krišjānis Valdemārs rakstīja: “Latvji, brauciet jūriņā, krājiet naudu pūriņā.” Tagad vajadzētu teikt: “Latvji, metiet skatu kosmosā, vairojiet bagātību Latvijā.”
Ja vēl neesi reģistrējies, ir.lv reģistrējies šeit vai ienāc spiežot uz sociālo mediju ikonām zemāk.
Aizmirsi paroli?
Ja jau esi reģistrējies, pievienojies šeit.
Piekrītu Pakalpojumu sniegšanas noteikumiem un Privātuma politikai
Piekrītu saņemt izdevniecības jaunumus un satura vēstkopas.
Uz Jūsu norādīto e-pasta adresi %email%, tika nosūtīts apstiprinājuma kods.
Ievadiet kodu
Lūdzi ievadiet saņemto kodu, lai apstiprinātu e-pasta adresi.Mirkli pacietības, lūdzu. Visbiežāk šis kods jums atnāks uz e-pastu uzreiz, tomēr var būt gadījumi, kad tas aizņem vairākas minūtes.
Lūdzu pārbaudiet e-pastu un pārliecinieties, ka ierakstījāt kodu pareizi.Nepieciešamības gadījumā pieprasiet jaunu kodu.
Kļūda. Mēģinat vēlreiz.
Paroles maiņa sekmīga!