Lai kā ārsti vairāk nekā nedēļu pūlējās glābt, Bērnu slimnīcā nomiris četrus gadus vecais puisēns no Vidzemes reģiona, kurš bija saslimis ar difteriju. Neviens no saslimušās ģimenes četriem bērniem nebija vakcinēts. Latvijā no 2007. līdz 2023. gadam reģistrēti 122 difterijas gadījumi, 10 saslimušie miruši.
Vai pēc atteikšanās no Krievijas gāzes pietiek ar diviem sašķidrinātās gāzes termināļiem mūsu reģionā, lai šoziem nebūtu jāsatraucas par apkuri? Un ko varam paši darīt, lai samazinātu savus elektrības rēķinus?
Latvija jau vismaz divas reizes ir palaidusi garām iespēju attīstīt savu sašķidrinātās dabasgāzes jeb LNG (liquefied natural gas) termināli. Lai arī likumā ir noteikts termiņš — 2024. gada septembris —, kad ir jāpabeidz Skultes LNG terminālis, par tā nākotni joprojām tiek lauzti šķēpi. Neatkarīgi eksperti atzinuši, ka Latvijai pašai savs sašķidrinātās dabasgāzes terminālis ir gan nacionālās drošības jautājums, gan tam ir ekonomisks pamatojums. Skultes LNG termināļa esamība nozīmētu mazākus elektrības un gāzes rēķinus Latvijas iedzīvotājiem, kā arī neatkarību no Krievijas gāzes adatas.
Valdībai drīz būs jālemj, vai sniegt valsts atbalstu Skultes termināļa celtniecībai. Ir iedziļinās argumentos par un pret
Klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars apņēmies būtiski palielināt atjaunīgo energoresursu īpatsvaru
Kopš kara sākuma Latvija dažu mēnešu laikā ir sagatavojusies nokāpšanai no Krievijas gāzes adatas. Amatpersonas ir drošas, ka ziemā gāzes visiem pietiks, taču tā būs dārga. Vai valsts kompensācijas būs pietiekamas, lai nebūtu jāsalst milzīgo rēķinu dēļ?
Ņemot vērā, ka Latvija ir unikālā situācijā ar zemu CO2 intensitāti un neproporcionāli lielu Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un, ja vēsturiski esam investējuši dabasgāzes TEC jaudās aptuveni miljardu eiro, tad šobrīd neizveidot savu sašķidrinātās dabasgāzes (LNG — liquefied natural gas) termināli būtu neloģiski. Paļauties tikai uz tirgu nav iespējams. Šādus infrastruktūras ieguldījumus tikai uz tirgus principiem neviens neveic. Tas nav OIK2, bet gan drošības garantija, ka energosistēmā ir jēga no Inčukalna pazemes gāzes krātuves un TECiem. Ir nepiedodami, ja valsts un/vai Latvenergo šīs dabiskās priekšrocības nespēj izmantot, lai amortizētu dabasgāzes cenu kāpumu Latvijas patērētājiem.
Latvija līdz gada beigām plāno pārcirst Krievijas gāzes atkarību — kā to paveiks?
Piecu dienu laikā 2,5 tūkstoši iedzīvotāju parakstījās pret sašķidrinātās gāzes termināļa celtniecību Rīgas jūras līcī. Projekta īstenotāji - uzņēmēji no Skulte LNG Terminal - ieplānojuši ne tikai uzcelt sašķidrinātās gāzes termināli aptuveni 2,5 km attālumā no krasta, bet arī izbūvēt gandrīz 40 km garu gāzesvadu līdz Inčukalna pazemes gāzes krātuvei. Tiesa, aiz uzņēmējiem, kas apvienojušies šajā projektā, velkas gan ar Aināru Šleseru un Andri Šķēli saistīta ēna, gan arī Jaunās konservatīvās partijas politiķu lobijs, ceturtdien raksta žurnāls Ir.
Piecu dienu laikā divarpus tūkstoši iedzīvotāju parakstījušies pret sašķidrinātās gāzes termināļa celšanu Rīgas līcī. Tomēr projekta veidotājiem ir plāns, kā tikt pie aptuveni 40 km garā gāzesvada būvatļaujas — galavārds būtu jāsaka valdībai
Iedomājieties pamatīgu deviņstāvu māju peldam jūrā netālu no Saulkrastiem — tāda, pēc projekta autoru domām, varētu izskatīties cena par Latvijas «enerģētisko neatkarību». Precīzāk, iespēju ar milzīgiem kravas kuģiem pievest sašķidrināto gāzi, ko pa jaunbūvētu pazemes vadu nogādātu uz Inčukalna krātuvi, lai dabasgāzes piegādēs Latvija nebūtu atkarīga no Krievijas milža Gazprom. Četru novadu iedzīvotāji, kurus šis projekts skartu vistiešāk, jau ceļ trauksmi par vides riskiem, taču politiķi gatavi apsvērt nacionālas nozīmes statusu šim privātajam projektam, kura finanšu un politiskā aizmugure ir visai noslēpumaina. Šajā žurnāla numurā par to, kāds īsti ir plāns un kas to virza.
2019. gads tiek sākts ar apstiprinātiem dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojuma tarifiem, kas ir būtiskas izmaiņas līdzšinējās dabasgāzes iesūknēšanas sezonas plānošanas kārtībā. Laikus apstiprinātie tarifi veicinās dabasgāzes tirgus attīstību un drošību, kā arī sekmēs lielo un globālo tirgus spēlētāju ienākšanu tirgū, tiem izmantojot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi (Inčukalna PGK) un tādējādi nostiprinot krātuves reģionālo lomu. Iepriekš to izdarīt bija apgrūtinoši dažādu birokrātisko šķēršļu dēļ.
Ja vēl neesi reģistrējies, ir.lv reģistrējies šeit vai ienāc spiežot uz sociālo mediju ikonām zemāk.
Aizmirsi paroli?
Ja jau esi reģistrējies, pievienojies šeit.
Piekrītu Pakalpojumu sniegšanas noteikumiem un Privātuma politikai
Piekrītu saņemt izdevniecības jaunumus un satura vēstkopas.
Uz Jūsu norādīto e-pasta adresi %email%, tika nosūtīts apstiprinājuma kods.
Ievadiet kodu
Lūdzi ievadiet saņemto kodu, lai apstiprinātu e-pasta adresi.Mirkli pacietības, lūdzu. Visbiežāk šis kods jums atnāks uz e-pastu uzreiz, tomēr var būt gadījumi, kad tas aizņem vairākas minūtes.
Lūdzu pārbaudiet e-pastu un pārliecinieties, ka ierakstījāt kodu pareizi.Nepieciešamības gadījumā pieprasiet jaunu kodu.
Kļūda. Mēģinat vēlreiz.
Paroles maiņa sekmīga!