Kādi ir zāļu cenu reformas pirmie rezultāti? Veselības ministrija uzsver — recepšu zālēm cenas ir kritušās. Taču Ir pētījums atklāj, ka populārākie bezrecepšu medikamenti aptiekās tagad maksā vairāk
Tirgus dalībnieku apvienošanās ir izplatīta un ekonomiski pamatota uzņēmējdarbības prakse, kas var sniegt būtiskus ieguvumus gan uzņēmumiem, gan patērētājiem. Apvienošanās rezultātā uzņēmumi bieži vien spēj apvienot resursus, modernizēt ražošanas procesus, samazināt izmaksas un uzlabot pakalpojumu vai preču kvalitāti.
Zāļu lieltirgotāji ir starp Latvijā pelnošākajiem uzņēmumiem, bet komunikācijā ar politiķiem un sabiedrību izliekas par “trūcīgajiem”, kuri tūlīt cietīšot zaudējumus zāļu cenu reformas dēļ. Tādēļ aktuāls ir jautājums – kāda mēroga negausību šie uzņēmumi uzskata par rentabilitātes robežu?
Svētku skrējiena trauksmainību atsver prieks, ka bērnam dāvanu ceļš pie saņēmējiem šķiet mītisks. Smejam par naivumu, bet dzīve sabiedrībā ļauj arī pieaugušajam neaizdomāties par būtiskiem procesiem, pat tiem, kas skar mūsu un tuvinieku veselību. Kad tumšajā gada laikā arvien biežāk iegriezies aptiekā vai ārstniecības iestādē, lai saņemtu sev vai bērniem izrakstītus medikamentus, visticamāk, ilgi neprāto, vai zāles ir drošas un autentiskas. Uzticies, ka esi soli tuvāk spēku atgūšanai.
Līdzīgi kā romāna Pēdējais mohikānis galvenais varonis paliek pēdējais no savas cilts, mūsdienu Latvijā aptiekas piespiedu kārtā kļūst par pēdējo vēl nesabrukušo pīlāru, uz kura balstīsies valsts veselības aprūpes sistēma. Gada laikā Veselības ministrija ir radījusi visus apstākļus, lai tiem cilvēkiem, kuriem ir veselības problēmas, aptieka un farmaceits kļūtu gan par primāro, gan arī pēdējo atbalsta punktu. Neatliekamajai palīdzībai naudu samazina, slimnīcām samaksu par pacientu ārstēšanu šogad vairs nenodrošinās un rindas tikai pieaugs. Turklāt arī aptiekas un visu zāļu apgādes sistēmu no 1.janvāra sagaida Veselības ministrijas (VM) virzītas reformas, kas radīs jaunu haosu arī farmaceitiskās aprūpes jomā.
Veselības aprūpes sistēma balstās uz vairākiem pīlāriem. Ikviens redzam un pamanām darbu, ko ik dienu veic mediķi, slimnīcu personāls, neatliekamās medicīniskās palīdzības speciālisti. Bet vai redzam un novērtējam farmaceitus? Lielpilsētās aptiekas ir gandrīz uz katra stūra un nereti tiek asociētas ar tirdzniecības vietām. Bet visbiežāk tomēr “aizkadrā” noris darbs, ko veic farmaceiti – augsti izglītoti profesionāļi ar zināšanām kā veselības aprūpē, tā zāļu ražošanā, kas ne tikai gatavi konsultēt pacientus ārstēšanas procesā, bet arī izgatavot medikamentus, kad tie nepieciešami vai arī nav pieejami ražošanas pārtraukumu, piegāžu ķēdes pārrāvumu vai ģeopolitisko notikumu dēļ.
Siliņas valdība nepakļāvās zāļu tirgotāju spēcīgā lobija spiedienam
Tādu jautājumu uzdodam mēs Latvijas Pensionāru federācijā (LPF), lasot asās diskusijas publiskajā telpā pēc tam, kad Latvijas sabiedrību sasniedza ziņas par veselības ministra Hosama Abu Meri izsludināto Zāļu cenu reformu.
Viesojoties skolu karjeras dienās[1] gadu no gada, katru reizi skolēniem stāstu, cik izglītots ir farmaceits un kas ir farmaceitiskā aprūpe. Speciālā lekcijā par nākotnes profesijas izvēli pieminu, ka farmaceits a priori ir ar maģistra grādu, izglītots farmakoloģijā, un cilvēks, kurš šajā informācijas telpā visvairāk zina par zālēm – kam tās paredzētas, ko ar kuru var aizvietot, kas pret ko palīdz. Stāstu, kas ir farmaceitiskā aprūpe – ka tā sastāv ne tikai no medikamenta izsniegšanas un mijiedarbības ar klientu, bet arī no farmaceita iepriekš veiktas medikamentu pasūtīšanas, pieņemšanas, izvietošanas, derīguma termiņa pārbaudes, verifikācijas procesa, kas tiek veikts katram iepakojumam. Stāstu, ka brīžos, kad zāļu nav (jo tā mēdz gadīties arvien biežāk, turklāt – visā Eiropā), farmaceits, ja vien ir pieejama aktīvā viela, tās prot izgatavot, ka prot arī konsultēt, kādas bezrecepšu zāles vai medicīniskās ierīces jāizvēlas vienkāršākas saslimšanas gadījumā – ja ir iesnas, kakla sāpes vai klepus.
Ja kaut kas nedarbojas – tas noteikti ir jāsakārto un jāpadara strādājošs. Ja pieminu problēmas veselības aprūpē, piemēram, rindas pie ārstiem, bērnu zobārstniecības nepieejamību (rindā pie ortodonta ar vienu no saviem bērniem esmu jau divus gadus), ārstu speciālistu trūkumu, farmaceitu trūkumu, ģimenes ārstu pārslodzi, medikamentu un diagnožu ierobežoto apjomu kompensējamo zāļu sarakstā – šķiet, ka tieši tās varētu būt pirmās, kuras risināmas, ja ievērojam to, kas būtisks iedzīvotājiem. Protams, neviena no tām nav tūdaļ atrisināma un politisko kapitālu nekavējoties vairojoša.
Viss ir dārgs! Pārtika, energoresursi, zāles. Pārtikas grozā varam ielikt citus, lētākus produktus, varam taupīt, nelietojot elektroierīces, dzīvokļos noregulēt zemākas temperatūras, ierobežot pārvietošanos ar automašīnu, taču ir viena preču kategorija, no kuras atteikties nav iespējams: lai saglabātu veselību un pat dzīvību nedrīkst atteikties no ārsta izrakstīto zāļu lietošanas. Budžeta līdzekļi, tāpat kā nodokļu maksātāju daudzums mūsu valstī ir ierobežots, tomēr viens no efektīvākajiem veidiem, kādā valsts var rūpēties par savu iedzīvotāju veselību, ir medikamentu apmaksa, iekļaujot tos kompensējamo zāļu sarakstā. Jo zāļu atbildīga un līdzestīga lietošana var saglabāt veselību un ļaut izvairīties no iedzīvotāju nokļūšanas slimnīcā, kas valstij izmaksātu daudz dārgāk.
Katru dienu lasām ziņas par tuvojošos vai jau esošu preču un pakalpojumu dārdzību, arī prognozes rudens un ziemas mēnešiem nav iepriecinošas. Tādēļ ir saprotams, ka Veselības ministrija pievērsusies zāļu pieejamības problemātikai – ir pareizi meklēt risinājumus, lai samazinātu Latvijas iedzīvotāju izdevumus par ārstu izrakstītajiem un ieteiktajiem medikamentiem. Tomēr risinājumi nedrīkst būt tik vienkāršoti, lai, cenšoties samazināt iedzīvotāju maksājumus, izmaksas tiešā veidā pārliktu uz aptieku pleciem.
Ja vēl neesi reģistrējies, ir.lv reģistrējies šeit vai ienāc spiežot uz sociālo mediju ikonām zemāk.
Aizmirsi paroli?
Ja jau esi reģistrējies, pievienojies šeit.
Piekrītu Pakalpojumu sniegšanas noteikumiem un Privātuma politikai
Piekrītu saņemt izdevniecības jaunumus un satura vēstkopas.
Uz Jūsu norādīto e-pasta adresi %email%, tika nosūtīts apstiprinājuma kods.
Ievadiet kodu
Lūdzi ievadiet saņemto kodu, lai apstiprinātu e-pasta adresi.Mirkli pacietības, lūdzu. Visbiežāk šis kods jums atnāks uz e-pastu uzreiz, tomēr var būt gadījumi, kad tas aizņem vairākas minūtes.
Lūdzu pārbaudiet e-pastu un pārliecinieties, ka ierakstījāt kodu pareizi.Nepieciešamības gadījumā pieprasiet jaunu kodu.
Kļūda. Mēģinat vēlreiz.
Paroles maiņa sekmīga!