Slimnīcām ar zemāku aprūpes kvalitāti iesaka dot mazāk naudas • IR.lv

Slimnīcām ar zemāku aprūpes kvalitāti iesaka dot mazāk naudas

21
Foto: Edijs Pālens, LETA

Pasaules Bankas pētījums atklāj sliktāku ārstēšanu mazajās slimnīcās

Desmitiem cilvēku, visticamāk, būtu varējuši nodzīvot garāku mūžu, ja vien būtu nonākuši augstāka līmeņa slimnīcā. Pasaules Bankas ekspertu pētījuma darba versija par veselības aprūpi Latvijā atklāj neglaimojošu ainu mazākajās slimnīcās, svētdien vakarā ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”. Ekspertu ieteikumus ņems vērā, veidojot jauno slimnīcu un to pakalpojumu tīklu. Tas, visticamāk, nozīmēs, ka slimnīcām ar zemāku aprūpes kvalitāti varētu piešķirt mazāk naudas.

Vismaz 60 kardioloģijas pacientu būtu nodzīvojuši garāku mūžu, ja vien viņus būtu operējis cits ķirurgs, proti, tāds, kurš šo darbu ikdienā dara biežāk. Līdzīgi var teikt par vēl vismaz 43 pacientiem, kuri nomiruši slimnīcās pēc zarnu vēža operācijas. Šīs nāves slimnīcās bija novēršamas, secinājuši Pasaules Bankas eksperti, kas pētījuši un likuši kopā dažādu reģistru datus par periodu no 2012. līdz 2014.gadam.

“Tas parāda reālo ainu, kas mums patiktu vai nepatiktu, – tas ir skats no malas, pilnīgi neatkarīgs skats,” saka Veselības ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Kārlis Ketners. Pārmetumu sitieni vairāk trāpījuši pa slimnīcām, kurās ir augsti mirstības rādītāji, bet no kurām līdz kardioloģijas centram var aizbraukt nepilnas stundas laikā. Tas pētnieku ieskatā nozīmēja – pastāvēja iespēja šos pacientus pārvest. Tās ir slimnīcas Jūrmalā, Jelgavā, Ogrē un Tukumā.

Jūrmalas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Egons Liepiņš: “Tie ir pacienti, kuri nenonāk līdz tam [kardioloģijas] centram , viņi nonāk šeit galēji smagā stāvoklī. Tādi pacienti mums ir. Viņu nav daudz, bet procentuāli viņi visi ir smagi.”

Līdzīgi skarbi secinājumi ir par zarnu vēža operācijām ārpus lielākajām slimnīcām. Tukuma slimnīcā teic, ka pat saprotot, kas slēpjas aiz simptomiem, ne vienmēr ir iespējams pacientu pārvest uz citu slimnīcu, un tas neesot tikai ceļā pavadāmā laika jautājums.

Tukuma slimnīcas Ķirurģijas nodaļas vadītājs Guntis Krūze: “Kad reālajā dzīvē vajag pārvest, dabūt tur, kur vajadzētu, sākas atrunas un ”futbolēšana”. Ja tas slimnieks ir slimnīcā pa durvīm iekšā, tad dabūt viņu uz citu vietu ir ļoti liela problēma.”

Nereti pacienti paši mēģina nonākt kādā konkrētā slimnīcā vai pie konkrēta ārsta, cerot uz labāku atlabšanu. Ekspertu datu analīze par dzīvošanas ilgumu pēc Latvijā izplatītā krūts vēža operācijas apliecina šādu centienu pamatotību. Pacientam, kurš ārstēts Rīgas Austrumu slimnīcā, Stradiņa slimnīcā vai Daugavpils reģionālajā slimnīcā, eksperti aprēķinājuši, ka ir daudz lielākas viena gada izdzīvošanas izredzes nekā Piejūras slimnīcas pacientiem.

“Mums ir pavisam cita versija, un man grūti spriest, no kā viņi šos secinājumus ir izdarījuši. (..) Mūsu rīcībā nav informācija, ka kāds mūsu dēļ, mūsu operāciju personāla vai ķirurga dēļ vai sliktas veselības aprūpes dēļ būtu miris vispār. Mums ir informācija, ka mūsu pacienti pēc krūts dziedzera operācijām dzīvo ilgi un laimīgi,” saka Piejūras slimnīcas valdes priekšsēdētājs Aigars Puks.

Iespējams, slimnīca nav vērojusi, kas notiek ar viņu pacientiem pēc izrakstīšanas, savukārt pētnieki skatījušies uz ārstniecības rezultātiem ilgākā periodā. Pētījuma pasūtītāji uzskata – pat ja pētījuma saturs tiks koriģēts, tas ir vērtīgs datu materiāls, lai strādātu tālāk pie kvalitātes kritērijiem. Tas nozīmēs, ka dažās slimnīcās vairs neizpildīs kādu no operācijām, bet, piemēram, klīniskajām universitāšu slimnīcām slodze, visticamāk, būs lielāka.

“Pētījums ļoti labi parāda uz ko mums būtu jāiet, ja viņš tiks apstiprināts, kādi ir virzieni, kur domāt, lai pacientam sniegtu ātrāku, efektīvāku aprūpi un ar mazāku risku ārstēšanā. (..) Attiecībā uz onkoloģiju – es domāju, ka šī jaunā koncepcija viesīs skaidrību, kādā veidā tiks plānotas operācijas. Būs vēl viens Pasaules Bankas pētījums par plānošanu, un tad, saliekot kopā, mēs varam veidot jauno struktūru un principus – kā un kurā vietā sniegt pakalpojumu,” saka Veselības inspekcijas vadītājas vietnieks Ainārs Čivčs.

Paredzams, ka šis pētījums vēl raisīs pamatīgas diskusijas. Slimnīcu pārstāvji ir neapmierināti, ka secinājumu izdarīšanai izmantota tikai reģistros pieejamie dati, bet pie viņiem uz vietas neviens nav bijis, lai noskaidrotu katras slimnīcas īpašo situāciju. Reģionālās slimnīcas neviens būtiski samazināt vai likvidēt negrasās, taču daļa no lokālajām slimnīcām varētu tikt pārvērstas par ilgtermiņa aprūpes slimnīcām vai centriem ar sociālajām gultām.

Komentāri (21)

ozolnieki 05.09.2016. 08.21

Kā vienmēr intresanti zināt pasaules bankas pētījuma izmaksas . Par jautājumiem kuri ierindas ārstam , pilsonim bija zināmi jau kopš aizvēsturiskiem laikiem .

Bet taisnība arī Krūzem , par to pacenta atfutbolēšanu

0
0
Atbildēt

0

dzeris49 05.09.2016. 07.28

Muļķuzemes VM un politiķi turpina t.s. “reformas”, kas ir permanentas, un pēc katras kļūst tikai sliktāk.

Iedzīvotājiem, ņemot vērā ārst. un citas iespējas abās valstīs, būtu labi visiem vienkārši piereģistrēties Igaunijā un šai valstij vispār nemaksāt nodokļus,un saņemot visus nepieciešamos soc. un med. Igaunijā, kā to dara Valkas iedzīvotāji.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu