Jaunas ASV sankcijas Krievijai un Ķīnai; Gruzijā turpinās protesti; valsts varēs pirkt “airBaltic” akcijas

Arī ķīmiskie ieroči

ASV Valsts departaments trešdien apvainoja Krieviju, ka tā ir Ukrainā izmantojusi aizliegtu ķīmisko vielu hlorpikrīnu, un paziņoja par jaunām sankcijām simtiem uzņēmumu un cilvēku, kuri ir saistīti ar Krievijas ieroču programmu, un vairākiem Ķīnas uzņēmumiem, kuri palīdz Krievijai apiet sankcijas. ASV Senāts trešdien apstiprināja aizliegumu iegādāties no Krievijas bagātināto urānu. ASV, ES un Apvienotā Karaliste trešdien pieprasīja Apvienotajiem Arābu Emirātiem, lai tie pārtrauc sankcijām pakļautu preču piegādāšanu Krievijai. Krievijas armija trešdien turpināja apšaudīt Odesu.

Pret Krieviju Gruzijā

Ceturtdien Gruzijā turpinājās plaši protesti pret valdības plānu pieņemt Krievijas parauga «ārvalstu aģentu» likumu, kas apdraudētu Gruzijas ceļu uz Eiropas Savienību. Valdošā partija Gruzijas sapnis paziņoja, ka parlaments tuvāko nedēļu laikā apstiprinās likumprojektu trešajā, galīgajā lasījumā. Protesti notiek kopš 8. aprīļa, kad Gruzijas sapnis atkārtoti iesniedza parlamentā likumprojektu, kuru pirms gada bija spiests atsaukt. 17. aprīlī parlaments apstiprināja likumprojektu pirmajā, bet otrdien arī otrajā lasījumā.

Valsts bizness

Saeima ceturtdien atļāva Finanšu ministrijai valsts vārdā iegādāties airBaltic obligācijas līdz 136 miljonu eiro vērtībā. Par to balsoja 57 deputāti, pret bija 17, atturējās 13. 25. aprīlī Saeima pieņēma grozījumus likumā, kuri ļauj valstij pirkt valsts kapitālsabiedrību vērtspapīrus.

IR aktuāli

Kā dzīvot videi draudzīgāk? Mazāk pirkt jaunas mantas, bet vecās labot, Mārtiņam Galeniekam skaidro zinātāji.

Pieskaršanās traumatiskām sāpēm. Zane Radzobe vērtē Liepājas teātra izrādi Tēvs klusums.

Vēl

Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā atbalstīja sliekšņa samazināšanu kriminālatbildībai par partiju nelikumīgu finansēšanu no 35 000 līdz 7000 eiro.

Saeima ceturtdien konceptuāli atbalstīja prasību zināt latviešu valodu arī tiem apmēram 5000 Krievijas pilsoņu, kuri pastāvīgās uzturēšanās atļaujas savulaik ieguvuši saskaņā ar tā saukto ārvalstnieku likumu, kas bija spēkā līdz 2003. gadam.

Saeima ceturtdien palielināja sodus par rupjiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Par ātruma pārsniegšanu par vairāk nekā 70 km/h varēs noteikt naudas sodu no 1400 līdz 2000 eiro un atņemt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz laiku no 12 līdz 36 mēnešiem.

Konkurences padome ir nolēmusi sodīt divus būvniecības uzņēmumus par aizliegtu vienošanos savstarpēji sadalīt daudzdzīvokļu māju siltināšanas objektus Saldū.

Ekonomikas lietu tiesa vērtē, vai uzņēmums Latvijas Gāze likumīgi izmaksājis dividendes Krievijas uzņēmumam Gazprom un SIA Itera Latvija, kuru faktiski kontrolē Krievijas enerģētikas uzņēmums Rosneft.

Valsts robežsardze ceturtdien informēja, ka trešdien novērsa 29 nelegālo migrantu mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Baltkrievijas-Latvijas robežu.

Losandželosā policija ceturtdien sāka operāciju Kalifornijas Universitātes teritorijas atbrīvošanai no protestētāju izvietotajām teltīm un barikādēm. Trešdien Ņujorkā policija izklīdināja protestu Kolumbijas Universitātē.

4. maijā sabiedriskais transports Rīgā būs bez maksas.

Šodien

Saeimā notiek Katrīnas Čakstes-Vilsones grāmatas Karš, mīlestība, brīvība atvēršanas pasākums.

Rīgas Tehniskās universitātes auditoriju mājā Domus Auditorialis notiek erudīcijas konkursa skolēniem BIO-GO-Higher fināls.

Latvijā sākas meža ugunsnedrošais laikposms.

Viedokļi

Tūliki Pūma, kompānijas Wise globālā vecākā partnere personāla jautājumos. Latvijas darba tirgū ir četras paaudzes – kas jāņem vērā uzņēmumiem?

Šonedēļ "Šķiltavā"

Šķiltava arī atvaļinājumā. Nākamo Šķiltavas izlaidumu varēsiet klausīties 10. maijā.

Kultūra

Līdz 9. maijam dažādās vietās Rīgā notiks Demokrātijas nedēļas pasākumi.

3. maijā Rīgas Domā notiks Kopenhāgenas Karaliskā zēnu kora un Rīgas Doma zēnu kora koncerts.

3. maijā Daugavpils Kultūras pilī notiks latviešu skatuviskās dejas koncertuzvedums Dūd rūku, mameņ!.

4. maijā Kinoteātrī Splendid Palace notiks Dzintras Gekas dokumentālās filmas Juris Jurjāns. Septiņas dienas ar gleznošanu, runāšanu, klusēšanu pirmizrāde.

Paplašini apvārsni

Sardzes maiņa uz Indijas un Pakistānas robežas

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +9 – +17C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, A – ZA vējš 3 – 4 m/s;

accuweather +6 – +19C, lielākoties saulains, A – ZA vējš 3 – 4 m/s;

yr +11 – +20C, sauli brīžiem aizklās mākoņi, A – DA vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Piektdien – Gints, Uvis

Sestdien – Vijolīte, Viola, Vizbulīte

Svētdien – Ģederts, Ģirts

Pirmdien – Gaidis, Didzis

Sveicam Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā!

Nākamais IR Svarīgākais iznāks 7.maijā.