Pavļuts: Jāpārskata lēmums par "Latvenergo" algu paaugstināšanu • IR.lv

Pavļuts: Jāpārskata lēmums par “Latvenergo” algu paaugstināšanu

39
Daniels Pavļuts. Foto: Edijs Pālens, LETA

“Latvenergo” valde ierosina sasaukt akcionāru sapulci, lai atkārtoti pārvērtētu valdes locekļu atalgojumu

Atalgojuma palielināšana lielajos uzņēmumos veikta nesamērīgi un diskreditē valsts uzņēmumu pārvaldības reformu, tāpēc lēmums par “Latvenergo” algām ir jāpārskata, biznesa portālam “Nozare.lv” ar preses sekretāres Daigas Grūbes starpniecību sacīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Pavļuts atzina, ka viņš Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāram Jurim Pūcem kā a/s “Latvenergo” kapitāla daļu turētājam jau iepriekš bija norādījis, ka jebkādiem lēmumiem, kas skar “Latvenergo” vadības atalgojumu, ir jābūt balstītiem labas pārvaldības praksē, ievērojot visus Publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu pārvaldības likumprojektā definētos principus un arī samērīgumu.

“Bija jāveic uzņēmuma darbības rezultātu un valdes locekļu darba novērtējums, jāveic izpēte par atalgojuma līmeni tirgū un jānosaka skaidri sasniedzamie mērķi nākamajam periodam. Diemžēl valsts sekretārs lēmumu ir pieņēmis manā prombūtnē, pirms tam neinformējot ne par doto uzdevumu izpildi, ne arī plānotajiem algas apmēriem. Šādu situācijas risinājumu es nevaru akceptēt,” uzsvēra ministrs.

Viņš norādīja, ka veids, kā ir palielinātas vadības algas, ir bijis nekorekts un diskreditē gan “Latvenergo” līdz šim paveikto pārvaldības uzlabošanai, gan arī valsts kapitāla daļu reformā nostiprinātos principus. “Tāpēc akcionāru sapulces lēmums ir jāpārskata un ir jārod risinājums, kas atbilst reformas būtībai. Valsts uzņēmumu pārvaldībā ir jāstiprina kontroles un uzraugošā funkcija, bet tam ir nepieciešami lielāki resursi nekā viens daļu turētājs, kurš arī vienpersoniski pēc tam veic uzņēmumu vadības darba vērtēšanu,” teica Pavļuts.

Ekonomikas ministrs šonedēļ pēc atgriešanās no atvaļinājuma pieprasīja Pūces paskaidrojumus par akcionāru sapulces lēmumiem, to pamatojumu un argumentāciju. Lai situāciju noskaidrotu un rastu saprātīgu risinājumu, ekonomikas ministrs šodien tikās arī ar “Latvenergo” valdes priekšsēdētāju Āri Žīguru.

Ministrs aicināja arī uzņēmuma vadību kopīgi ar akcionāru strādāt pie samērīga risinājuma, sasaistot atalgojuma līmeni ar uzņēmuma sasniegtajiem darbības rādītājiem, atalgojuma līmeni tirgū, amatpersonu darba rezultātiem, tostarp, atbilstoši lielu uzņēmumu labai korporatīvās pārvaldības praksei izveidotajos direktoru amatos. Žīgurs ministru informēja par nepieciešamību atbilstoši jaunajai “Latvenergo” darbības stratēģijai ieviest arī jaunu vadības funkcionālo modeli, kas ministra skatījumā atbilst labai pārvaldības praksei lielajos uzņēmumos un arī “Latvenergo” darbības stratēģijai.

Vienlaikus ekonomikas ministrs pauž cerību, ka izveidojusies situācija ar Latvijas valsts lielāko uzņēmumu atalgojuma līmeni aktivizēs ne tikai diskusiju, bet arī citu pušu ieinteresētību Latvijā īstenot valsts uzņēmumu pārvaldības reformu un neliks šķēršļus, bet gan aktīvāk atbalstīs Publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu pārvaldības likumprojekta virzību.

EM bija paredzējusi, ka likums stāsies spēkā jau no šā gada 1.janvāra, tomēr partneru neieinteresētības un neizlēmības dēļ likuma stāšanās spēkā ir iekavēta vismaz par pusgadu, teica Grūbe.

“Latvenergo” valde ierosina sasaukt akcionāru sapulci, lai atkārtoti pārvērtētu valdes locekļu atalgojumu, informē uzņēmuma komunikācijas direktors Andris Siksnis.

Valde rosinās akcionāram noteikt kopējo algu apmēru par valdes locekļu un izpilddirektoru pienākumu pildīšanu, ievērojot limitu, kas noteikts ceturtdien Saeimā 1. lasījumā pieņemtajā likumprojektā „Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām”.

Tāpat valde rosinās akcionāru turpināt diskusiju par valdes locekļu un izpilddirektoru atalgojumu, tā salīdzinājumu ar tirgus likmēm, atalgojuma fiksētām un mainīgām komponentēm un sadalījumu starp izpildvaras un lēmējvaras pienākumiem valsts kapitālsabiedrību korporatīvās pārvaldības koncepcijas ieviešanas gaitā.

Jau ziņots, ka valsts uzņēmumi ar apgrozījumu, kas pārsniedz 40 miljonus latu, izmanto iespēju no šā gada paaugstināt valdes locekļu atalgojumu. Izmaiņas attiecas uz a/s “Latvenergo”, a/s “Latvijas Valsts meži”, VAS “Latvijas dzelzceļš”, AS “Augstsprieguma tīkls”, Paula Stradiņa slimnīcu, Austrumu slimnīcu un VAS “Latvijas Autoceļu uzturētājs”. Piemēram, a/s “Latvenergo” valdes priekšsēdētāja un galvenā izpilddirektora Žīgura atalgojums noteikts 8784 lati mēnesī, savukārt “Latvenergo” valdes locekļu un virziena direktoru atalgojums būs 7506 lati mēnesī.

 

Komentāri (39)

kris pith 11.01.2013. 00.04

Es uzskatu, ka nav iespējams “pārskatīt” šo te amatpersonu algas vienlaikus viņus neatbrīvojot no amata pienākumu pildīšanas. Piedošanu, bet ja reiz ir konstatēts šāda rakstura pārkāpums un arī atzīts par nekorektu, tad ir pamats apšaubīt arī pilnīgi visu, jo nekas nevar garantēt ikviena šo personu lēmuma neitralitāti attiecībā pret savām privātajām intresēm. A vispār labāk paši atkāptos, lai nav jāsagaida, kad tiek palūgts to izdarīt.

+6
-1
Atbildēt

2

    Ligiña Doniña > kris pith 11.01.2013. 02.42

    Nekāda pārkāpuma nav. Algu griesti, ar ministru kabineta lēmumu – Dombrovska vadībā, NAV noteikti. Principā Magone var saņemt arī 100 000 un neko viņam nepadarīsi. Nevar tā hop un pateikt – ielikteņi, kas otkatus organizē, nelieši utt. Tās nav politiskas figūras, tie ir “profesionāļi”. Pierādi vainu, ja kas nepatīk. Pārējais ir mistiskas ētikas piesaukšana utt. Tiešī tik ciniski ir uzbūvēta LV. Un vēlēsanām piķi ta vajag! Tauta pēc 2 mēnešiem būs visu aizmirsusi, bet nauda ta nāk…

    +1
    -2
    Atbildēt

    0

    kris pith > kris pith 11.01.2013. 11.11

    Nja..

    0
    0
    Atbildēt

    0

Sandris Maziks 11.01.2013. 09.17

Pavļutu rakturo Šlesera draudziņa Ozola atrašanās joprojām LIAA vadītāja amatā. Viss pārējais, tikai runas.

+4
0
Atbildēt

1

    janazakovica > Sandris Maziks 11.01.2013. 13.04

    ozols pedeja laikaa progresejis..iemacijiem parstastit avizu rakstus par biznesu un ekonomiku un citam vina it kaa parzinaa esosam lietam..bet savu slesera doto uzzdevumu vins pilda..totali degradee biznesa vidi novers slesera konkurentus un nodarbojas ar ideju zagsanu un komercialo spiegosanu sava saimnieka intresees..

    +2
    0
    Atbildēt

    0

Ligiña Doniña 10.01.2013. 23.15

Lielo uzņēmumu vadītāju algas ir tikai spogulis Valsts naudiski/politiskajai uzbūvei un patiesībai ir jāskatās acīs nevis tā “jāpārskata”. Tranzīts, enerģētika ir siles no kā barojas paši politiķi, nebūsim naivi. Piem. Pavļutam būtu jāuztraucas par to, ka Latvijas TEC ražo elektrību no Krievijas gāzes. Kas rada milzu postu tautsaimniecībai. Lūk tas ir nonsenss! Igaunija un Lietuva tā nedara. Bet tā vietā-čušš…

+2
0
Atbildēt

2

    Signija Aizpuriete > Ligiña Doniña 11.01.2013. 00.11

    ——IvarsA (..) un patiesībai ir jāskatās acīs nevis tā “jāpārskata”. ============================================================================== Viens ekonomikas ministrs jau vēlējās ‘patiesībai acīs ieskatīties’ – tagad par to neliela summiņa jāmaksā. Drosmīgi tie mūsu ministri – zina labi, kas sistēmā apmaksā rēķinus par ‘skatīšanos’:

    ‘ 2013.gadā 3.janvārī Latvijas valsts ir izmaksājusi man atlīdzību 7257 Ls apmērā par uzvaru Grinberga lietas tiesvedībā. Konkrētā atlīdzība ir saņemta no LR budžeta, ko veido tostarp Latvijas iedzīvotāju nodokļu maksājumi. ‘

    http://nra.lv/viedokli/aivars-lembergs/86821-par-solidaru-atbildibu-un-zaudejumu-atlidzinasanu-latvijas-valstij-t-s-grinberga-lieta.htm

    0
    -2
    Atbildēt

    0

    austrisv > Ligiña Doniña 13.01.2013. 10.49

    Tas gan ir pilnīga taisnība, bet Pavļuts laikam neko vairs nevar mainīt, jo te savu roku pielicis bēdīgi slavenais Miķelsons un , kura valdība toreiz to ligumu slēdza ar Gazprom. Varbūt bēdīgi slavenais Kalvītis, jo ne jau par velti tagad visi draugi gozēja Rīgas Dinamo?

    +1
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu