Viņa tāda viena • IR.lv

Viņa tāda viena

1
Foto — Jānis Deinats, no DMDM arhīva
Agnese Meiere

Edīte Pauls-Vīgnere saņem Purvīša balvu par mūža ieguldījumu mākslā. Lūdzām mākslinieci izvēlēties sev nozīmīgākos darbus

Purvīša balvas žūrijas pamatojumā teikts: «Par mākslinieciskās kvalitātēs augstvērtīgu, spēcīgu un radošas enerģijas piepildītu sniegumu tekstilmākslā vairāk nekā pusgadsimta garumā, eksperimentējot un ļaujoties inovatīviem risinājumiem.» Bet, pavisam vienkārši sakot, Pauls-Vīgnere ir un vienmēr būs Latvijas tekstilmākslas karaliene. Neparasta, koša un drosmīga improvizētāja. Ar tēva izgatavotajām lielizmēra stellēm un krāsainajiem dzīpariem viņa apgājusies kā īsta virtuoze. 

«Var teikt, ka māksliniecei vienmēr ir piemitusi absolūtā krāsu redze un īpaša jutība pret tekstilmateriālu. Vienā darbā viņa spēj apvienot visneparastākās krāsas, dažādas šķiedras, katrai tēmai atrast savu krāsu un faktūru melodiju,» saka Inese Baranovska, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja.

Par latviešu tekstilmākslas uzplaukuma laiku tiek uzskatīts pagājušā gadsimta 70.— 80. gadi, kad tekstilmāksla ne tikai strauji attīstījās, bet mainījās arī darbu tehnika. 

Kad Latvijas mākslā ienāca 1961. gadā dibinātās Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļas absolventi, darbi kļuva apjomīgi, telpiski un dažkārt pat kustīgi, kinētiski. Vislabāk to varēja redzēt Pauls-Vīgneres tekstilijās. 

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu