Mocarta efekts • IR.lv

Mocarta efekts

Foto — Artūrs Kondrāts
Jānis Žilde, žurnālists un mūzikas kritiķis

Gustavo melnais un sarkanais. Ko sola mūziķa jaunais ieraksts

Kas īsti notiek ar Gustavo? Vai tiešām viņš ir atgriezies, atsaucies uz fanu aicinājumu pagājušovasar izdotajā dziesmā Mums vajag atpakaļ Gustavo? Vai atgriezies ir tikai Gustavo projekts, kā to reizēm dēvē pats Gustavs Butelis (44), un to patiesībā vada Arstarulsmirus — repera pēdējo desmit gadu alter ego. Un vai vispār šis Arstarulsmirus — kādreizējā agronoma, Krimas iissiidioloģijas kulta līdera Sergeja Cveļova iedvesmotais tēls — bijis īsts? Atbildes uz šiem jautājumiem līdz galam nesniedz arī Gustavo piektais studijas albums Tagad tikai sākās, jo kā lai citādi skaidro frāzi dziesmā Divdabis: «Tu vispār piefiksēji, cilādams tur savu gandžu, ka Arstarulsmirus bija spilgtākais Gustavo pančs?» No šiem vārdiem varam pat secināt, ka Gustavo visus šos gadus ir apzināti slēpies vai ticis slēpts aiz kaut kāda grūti izrunājama vārda, kvazireliģiskām praksēm, superpozitīvas domu plūsmas un filozofiskām «vēlējuma dziesmām». 

Turot rokās jauno Gustavo CD, jau noformējumā (dizaina autori ir Jānis Lauznis un Gustavo, foto Artūrs Kondrāts) redzamas pirmās atkāpes no Arstarulsmirus vizuālās estētikas. Agrāk dominējošos zilos toņus nomainījis Gustavo melnais un sarkanais. Arī mūzika ir mazliet citāda, tiesa, vēl Arstarulsmirus nesenākajos ierakstos, īpaši albumā Dedz (2022), varēja saklausīt kaut ko, kā joko reperis, no vecā labā jeb jaunā sliktā Gustavo. 

No vienas puses, albums ir jauna lappuse Gustavo daiļradē; no otras, tas mūsu priekšā ir izklājies kā loģisks atvasinājums vai turpinājums Arstarulsmirus projektam, paņemot no tā līdzi arī dažus sadarbības partnerus un viesmūziķus. 

Pats Gustiņš atzīst, ka, ņemot vērā ilgo laiku kopš iepriekšējā Gustavo albuma Pilsētas portāls (2011), jauno plati viņš veidojis tā, it kā tā būtu viņa debija. Arī iedvesmu smēlies, klausoties repera anša koncertu Mežaparkā. «Gāju mājās pacilātā omā, un galvā jau rosījās idejas,» viņš atminas 2021. gada vasaras notikumus. Dažās dziesmās Gustavo pat citē šo to no anša — par maizes piedrupināšanu un to, kas «deg manā bākā».

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu