Ir jākliedz • IR.lv

Ir jākliedz 2

Dace Zavadska. Zīmējums — Ernests Kļaviņš
Laura Dumbere

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, asociētā profesore Dace Zavadska ceļ trauksmi par pneimokoku infekcijas izplatību. Iemesls — līdz šim valsts iepirktā vakcīna vairs nepasargā no visiem aktīvajiem pneimokoku serotipiem

Pneimokoks jeb streptococcus pneumoniae ir bakteriāla infekcija, kurai ir daudz paveidu jeb serotipu. Ir tādi, kas pastāvīgi klīst apkārt un sastopami arī pilnīgi veselu cilvēku augšējos elpceļos, bet smagu saslimšanu neizraisa. Savukārt citi serotipi apbruņojušies ar biezu polisaharīdu kapsulu, kas tos pasargā no cilvēka imūnsistēmas uzbrukumiem un palīdz veidot gandrīz pilnīgu rezistenci pret antibiotikām. Lielākajam saslimšanas riskam pakļautās sabiedrības grupas ir mazi bērni un veci cilvēki. 

Profesore Dace Zavadska skaidro, ka «vienkāršākās» slimības, ko var izraisīt pneimokoki, ir klasiska pneimonija, vidusauss vai deguna blakusdobuma iekaisums. Taču agresīvākās pneimokoku baktērijas iekļūst dzīvībai svarīgās vidēs, pat izplatās pa visu organismu un izraisa sepsi. Pacientam var būt meningīts vai invazīvā pneimonija, kad ir tik plaši plaušu bojājumi, ka nepieciešama plaušu ventilēšana. 

Pēdējo 10 gadu dati par Latvijā saslimušajiem un mirušajiem liecina, ka arvien vairāk izplatās divi īpaši agresīvi pneimokoku serotipi, kas izraisa ļoti smagu slimības gaitu un pat nāvi. Diemžēl vakcīna, kas līdz šim Latvijā tikusi iepirkta un izmantota valsts apmaksātajā vakcinācijas programmā, no tiem nepasargā. 

«Runa ir par valsts apmaksāto vakcīnu bērniem, jo pieaugušajiem pneimokoku vakcīnu valsts neapmaksā. Bērniem mēs lietojam 10 serotipu vakcīnu, kurā diemžēl nav aizsardzības pret diviem lielākajiem riebekļiem. Mums nekavējoties būtu jāpāriet uz citu, plašāku valento vakcīnu. Tad infekcijas izplatība tiktu ierobežota un mēs pasargātu arī seniorus,» situāciju ieskicē Zavadska.  

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu