Jumtu likšanas revolucionāri • IR.lv

Jumtu likšanas revolucionāri

Kristaps Draudiņš (no kreisās), Kārlis Šēnhofs un Ēriks Stankevičs, SIA Controlit Factory dibinātāji. Foto — Edmunds Brencis
Mārtiņš Galenieks

Uzņēmumā Controlit Factory radīta unikāla tehnoloģija, kas ļauj viegli, ātri un precīzi atrast mehāniskus bojājumus jumta segumā. Ar to latviešu uzņēmēji sāk iekarot pasauli

Lai nodemonstrētu savu izgudrojumu, viens no Controlit Factory līdzīpašniekiem Ēriks Stankevičs pieved mūs pie neliela stenda, kas ierīkots uzņēmuma birojā. Uz tā atrodas PVC hidroizolācija, kādu klāj uz jumtiem, un aparāts, kas aprīkots ar metālisku skenēšanas slotiņu. Aparātu ieslēdzis, viņš brauc ar slotiņu pāri jumta klājumam gluži kā ar metāla detektoru, līdz vietā, kur atrodas ar aci gandrīz nepamanāms caurums, ierīce sāk signalizēt.

«Zem jumta seguma atrodas mūsu izgudrotā materiāla slānis, kas vada elektrību un pārbaudes laikā ir pieslēgts pie pārbaudes aparāta. Tur, kur ir mehānisks bojājums hidroizolācijā, mūsu materiālam nonākot kontaktā ar skenēšanas slotiņu, rodas īssavienojums, un aparāts par to pavēsta,» Ēriks skaidro. «Šis ir tikai paraugs. Mūsu radīto materiālu var izmantot visdažādākajiem jumtiem, arī tādiem, kas ir apzaļumoti vai klāti ar oļiem, bet tur nepieciešams citāds mēraparāts. Taču pārbaudes princips ir viens un tas pats.»

Viņš uzreiz piebilst, ka Controlit Factory neesot nekāda sakara ar pārbaudes aparātu ražošanu vai izgudrošanu, bet iekārtu darbības princips un pārbaudes tehnoloģija pati par sevi nav nekas jauns. Šādā veidā ar elektrību jau gadu desmitiem pārbauda naftas un gāzes cauruļvadu izolācijas kvalitāti. Taču četri uzņēmīgi izgudrotāji no Latvijas ir pirmie, kas atbilstošas kvalitātes tehnisko tekstilu, pievienojot nanotehnoloģiju iespējas, piemērojuši jumtu izbūvei. 

Izstrādātie apakšklāji ne tikai ir labi un ilgmūžīgi elektrības vadītāji, bet arī viegli uzklājami, atbilst virknei unikālu raksturlielumu, lai varētu lietot kopā ar dažādiem jumta segumu veidiem atbilstoši starptautiskiem standartiem. 

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu