Zāļu trūkumu izraisa lavīnveida norises nozarē • IR.lv

Zāļu trūkumu izraisa lavīnveida norises nozarē

5
Ilustratīvs attēls
Kaspars Ivanovs

Medikamentu trūkums, kas šobrīd jūtams visā Eiropā, vairāk saistīts ar lavīnveida efektu, kāds ir traucējumiem dažādu komponentu piegāžu ķēdēs, nevis ar farmācijas uzņēmumu nespēju apmierināt pieprasījumu pēc zālēm.

Trūkst iepakojuma materiālu, palīgvielu, aktīvo vielu jeb izejvielu

Eiropas Savienībā aizņemti 95% medikamentu ražošanas jaudu, bet tas vairāk saistīts ar dažādu komponentu piegādēm no sadarbības partneriem, kurus vairāk ietekmē cenu kāpums dažādos ekonomikas sektoros. Jāsaprot, ka farmācijas uzņēmumam, lai līdz patērētājam nogādātu katru produktu, vajadzīgas visdažādākās palīgsastāvdaļas: alumīnija folijas loksnes blisteriem, stikla pudelītes, palīgvielas un citi produkti, daudzus no kuriem skar straujais cenu pieaugums.

Daļa izejvielu ražotāju jau 2023. gada sākumā pārdevuši savu produkciju visā gadam ieplānotajā apjomā. Lai arī farmācijas nozare cenšas pārkārtoties, šīm pārmaiņām būs vajadzīgi vismaz seši mēneši vai pat gads. Uzņēmumi jau sākuši aktīvi meklēt dažādus variantus, tai skaitā labprātāk iegādājas nepieciešamos produktus nevis no ražotājiem, kas piedāvā lētākas cenas, bet no tiem, kas atrodas ģeogrāfiski tuvāk. Tāpat tiek papildināti uzkrājumi noliktavās.

Vai atgriežas aptiekās gatavotas zāles?

Medikamentu deficīta apstākļos varētu atkal pieaugt pieprasījums pēc aptiekās gatavotām zāļu suspensijām un citiem uz vietas gatavotiem ārstniecības līdzekļiem. Piemēram, ja aptiekā nav iegādājams gatavas, bērniem piemērotas zāles pret augstu temperatūru, tās varētu aizstāt ar suspensiju, kas gatavota, aprēķinot aktīvās vielas daudzumu konkrētai ķermeņa masai, kā tas tika darīts agrāk.

Tāpat daudzos gadījumos viena ražotāja medikamentus var aizstāt ar analogām cita ražotāja zālēm. Jāmēģina panākt, lai cilvēki biežāk dotu priekšroku Latvijā ražotiem medikamentiem. Nav tā, ka vietējie ražotāji nespētu apmierināt pieprasījumu – šobrīd 80% līdz 90% vietējā ražojuma medikamentu atkarībā no segmenta tiek eksportēti, bet šo proporciju vajadzētu mainīt gan deficīta mazināšanai, gan vietējās ekonomikas stiprināšanai.

Latvijā ražoti medikamenti

Cilvēkiem jāsaprot, ka, iegādājoties Latvijā ražotas zāles, mūsu valstī paliek četras reizes vairāk finanšu nekā tad, ja pērkam importa ražojumus. Pārtikas rūpniecības nozarē vietējās produkcijas izvēle jau kļuvusi par stabilu paradumu, to pašu vajadzētu panākt arī farmācijā. Latvijas farmācijas uzņēmumi ir gatavi attīstības lēcienam, pateicoties jaunām, modernām iekārtām, kas daudzos parametros pārspēj ārvalstu ražotāju izmantotās.

Latvijas farmācijas attīstībai būtu jākļūst par ražotāju, ārstu un aptiekāru kopēju mērķi. Ņemot vērā, ka vairākums ražotāju atrodas Rīgā vai tuvu Rīgai, iespējams nodrošināt lielu piegādes apjomu īsā laikā. Paplašinoties vietējam patēriņam, uzņēmumi varēs arī ieguldīt vairāk naudas Latvijas ekonomikā, radīt jaunas darba vietas dažādās ar ražošanu un izplatīšanu saistītās jomās.

Risinājumus meklē valstu un ES līmenī

Attīstīt Eiropas un nacionāla līmeņa farmāciju 2023. gada sākumā aicinājusi arī Eiropas Komisija, atzīstot, ka piekļuve paracetamolam, kā arī antibiotikām un citiem medikamentiem eiropiešiem kļūst aizvien grūtāka, jo blokā vērojams nopietns zāļu trūkums.

Itālija vien nespēj apmierināt pašreizējo pieprasījumu pēc 3000 medikamentiem, savukārt vairākās citās valstīs, piemēram, Bulgārijā, Grieķijā un Slovēnijā aptiekās trūkst simtiem zāļu, ziņo tīkls EURACTIV. Par zāļu trūkumu liecina arī Latvijas Zāļu reģistra dati – trūkst, piemēram, noteiktu plaši lietotu antibiotiku un temperatūru pazeminošu līdzekļu. Zāļu valsts aģentūra informējusi, ka ir brīži, kad pieprasījums pārsniedz piegāžu apjomu.

Citi iemesli varētu būt ražošanas problēmas, kas izraisa ražošanas aizkavēšanos vai pārtraukumus, izejvielu trūkums, izplatīšanas problēmas, darba traucējumi un dabas katastrofas, norādījusi Eiropas Zāļu aģentūra (EMA), kas nesen pārņēma zāļu trūkuma uzraudzības pilnvaras.

Pēdējā laikā trūkumu ir saasinājuši ģeopolitiski notikumi vai tendences, piemēram, karš Ukrainā, enerģētikas krīze, augsti inflācijas rādītāji, kā arī nesenais Covid-19 gadījumu skaita pieaugums Ķīnā. EK aicina valstis izmantot pieejamo regulatīvo elastību, piemēram, lai atļautu izņēmuma kārtā piegādāt atsevišķas zāles, kas var nebūt atļautas vienā dalībvalstī, bet var būt atļautas citās. Šādas regulatīvās elastības piemērs ir iespēja Komisijai piešķirt pilnīgu vai daļēju atbrīvojumu no noteiktām marķēšanas vai iepakošanas prasībām.

Latvijas farmācijas firma SIA Lotos Pharma plāno investēt aptuveni 100 tūkstošus eiro, lai tuvāko divu līdz trīs gadu laikā sāktu arī recepšu medikamentu ražošanu gan vietējam, gan eksporta tirgum. Tagad uzņēmuma produkti pieejami Latvijā un 20 citās valstīs.

Lotos Pharma ir Latvijā radīts farmācijas kompānijas zīmols, dibināts 2013. gadā ar mērķi veicināt harmoniju starp veselību, dabu un cilvēku. Lotos Pharma izstrādā unikālus farmācijas produktus, to izstrādē sadarbojoties ar vietējiem nozares speciālistiem – mediķiem, pētniekiem un Latvijas zinātnes institūcijām.

 

Autors ir SIA Lotos Pharma vadītājs

Komentāri (5)

kolpants 31.01.2023. 17.02

Местное производство-это очень хорошо, тут не может быть дискуссий. Но начинать статью с нехватки дорогих сложных лекарств и завершать “мы вложим 100 000” в производство.. Увы, сумма в 100 000 означает, что в лучшем случае это какие-нибудь БАДы. Сделать более-менее серьезное производство медпрепаратов, да еще с учетом всех этих жестких GMP требований за 100 000 – увы, нереально.
Но в любом случае искренне желаю успехов даже в таком небольшом производства как первом шаге к чему-то серьезному!

0
0
Atbildēt

1

  QAnon > kolpants 31.01.2023. 19.33

  Jāpiekrīt ir. Putina krievija 22 gadu laikā no zemes dzīlēm izlaupījusi 3-4 triljonus dolāru, bet tik nepieciešamo insulīnu un AIDS, kas ir atpalikušāko Āfrikas valstu līmenī, bremzējošas zāles, tā arī nav spējusi uztaisīt un ja kaut kas ir, tās, tāpat kā bija padomju laikos, ir uz vietas safasētas tabletes no Indijas. Zāļu radīšana prasa miljardus un, galvenais, smadzenes.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > QAnon 01.02.2023. 10.03

  Казалось бы, причем тут Россия. Не чешите сильно, если зудит, можете нечаянно до крови разодрать и будет сепсис. Хотя может уже и начался, с поражением мозга.
  И на сладкое, поздравляю, в ЕС тоже плохо с мозгами.
  Zāļu trūkuma ģeopolitiskā karte
  · 80% no AFV (aktīvām farmaceitiskām vielām) ir ražotas Ķīnā un Indijā.
  · 40% no Eiropas tirgū pārdotajām gatavajām zālēm ir no Ķīnas un Indijas.
  · 40% no Eiropas tirgū pārdotajām gatavajām zālēm ir no Ķīnas un Indijas.
  Ķīna un Indija ražo 60% pasaules paracetamola, 90% penicilīna un 50% ibuprofēna.
  Но вам же главное, чтобы у соседа корова худела, хотя своя уже практически сдохла.

  0
  0
  Atbildēt

  2

  QAnon > kolpants 01.02.2023. 14.25

  Lielākā daļa iPhone tiek ražoti Ķīnā, bet tie tomēr ir amerikāņu. Arī Lenovo, Xiaomi un Huawei viedierīces nav īsti ķīniešu, jo tās izmanto ASV Android operētājsistēmu. Starp citu, kur palika lielais konkurents, kas taisījās sagrābt globālo tirgu, krievu analo-govņet, YotaPhone, par 2500 dolāriem gabalā?
  Visas zāles, ar nelieliem izņēmumiem tiek radītas Rietumos, bet fašistiskā feodālā sadistu, marodieru un pederastu krievija, kas vēl tikai 35 gadus atpakaļ bija attīstītāka nekā Ķīna, neražo pat 1% no tā ko Ķīna jeb Indija. Par zāļu radīšanu tur nevar būt pat runas ja domes deputāts, Tolstojs piedāvā dzimtcilvēkiem ārstēties ar ozola mizu “bojarošņik” (pāris tūkstoši pamēģināja un tagad ir pie Staļina), bet kaut kāda kuce sapulcinātiem, uz nāvi nolemtiem čmobikiem, iesaka ložu caurumus aizbāzt ar sieviešu higiēnas tamponiem.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  QAnon > kolpants 01.02.2023. 14.40

  Par “корову”, tas tev labi izdevās. Lai Latvija nevarētu pelnīt uz naftas tranzītu, Somu jūras līcī par neskaitāmiem miljardiem tika sabūvēti naftas termināli, kas padarīja naftas transportēšanu dārgāku un daudz nedrošāku, bet tad vēl pie varas pat nebija ticis plānprātīgais sadistiskais paranoidālais pederasts-pedofīls Putins. Cerībā nogalināt vienu ukraiņu karavīru, Putins kara kurtuvē samet vismaz 20 savu vergu. Es saprotu, krievu dzīvībai nav nozīmes, bet tos varēja kaut vai Ķīnai pārdot, kā iekšējo orgānu donorus.

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu