Žesti nepalīdzēs • IR.lv

Žesti nepalīdzēs

2
Jeļena Gavrilova. Zīmējums — Ernests Kļaviņš
Anda Burve-Rozīte

VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova uzskata, ka JRT ēku Lāčplēša ielā var pabeigt līdz jaunās sezonas sākumam rudenī. Taču tas notiks, ja būvnieks labu juristu vietā noalgos labus finansistus un atrisinās savas problēmas

Tuvējā veikaliņā konfekšu Maska diemžēl nav. Pirms intervijas ar Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) valdes locekli Jeļenu Gavrilovu tas šķita piemērots saldums pie kafijas, lai runātu par Jaunā Rīgas teātra (JRT) mākslinieciskā vadītāja Alvja Hermaņa izraisīto skandālu par teātra pārbūves kavēšanos. Runāties bistro pie sautējuma un maizes zupas ar putukrējumu šķita neiederīgi: Hermaņa leģendārajam Revidentam, Latviešu stāstiem un citām izrādēm par cilvēka ikdienu un psiholoģisko stāvokli varbūt atbilstoši, bet viņa dvēseliskajām sāpēm, izvērstām 18. janvāra feisbuka ierakstā par būvniecības ķibelēm (tās režisoram atņem vēlmi iestudēt jaunas izrādes), — pārāk raupji. Tāpēc sarunai izvēlējāmies VNĪ biroja ēku Mežaparkā. Es palūdzu biroja darbiniecei baltu kafiju, Jeļena Gavrilova — melnu un priekšā uz galda novietoja vairākas A4 lapas ar komentāriem un skaitļiem.

Pēdējās nedēļās Gavrilova medijos daudz skaidrojusies par Jaunā Rīgas teātra būvniecības procesu. Līgums ar pilnsabiedrību SBSC (Skonto Būve un Skonto Construction) paredz, ka teātrim Lāčplēša ielā 25 jābūt pabeigtam šāgada 11. martā. Līdz šim izpildīti 70% darbu, būvnieki patlaban veic iekšdarbus, un paredzētais termiņš nav reāls. Atsaucoties uz neparedzētiem apstākļiem — karu Ukrainā un tā radītajiem ekonomiskajiem satricinājumiem —, būvnieks vairākkārt valstij lūdzis avansu, lai varētu darbus turpināt un pabeigt. Jau pagājušajā gadā nodošanas termiņš tika pagarināts par astoņiem mēnešiem, jūlijā būvnieks arī saņēma avansā vienu miljonu eiro. 

Gavrilova uzsver — valdība ir izpratusi problēmas, kas saistītas ar cenu pieaugumu būvniecības nozarē, un kompensējusi ar teātra rekonstrukciju saistīto izdevumu pieaugumu, vairāk nekā divus miljonus eiro. Stīvēšanās starp valsti un būvnieku radās tāpēc, ka izrādījās, ka SBSC nav norēķinājusies ar apakšuzņēmējiem. Tāpēc būvlaukumā darbi nevar turpināties tādā tempā, kāds nepieciešams, lai visu pabeigtu vismaz 2023. gada rudenī, kad sāksies jaunā teātra sezona. 

Gavrilova pastāsta, ka būvlaukumā ik dienu var sastapt ap simt dažādu celtniecības jomu profesionāļu. Taču uzņēmums sākumā norādīja, ka nepieciešami 240 cilvēki, lai iekļautos termiņā un darbus pabeigtu laikus. Būvnieks valstij atkal lūdz avansu, pamatojot ar dārdzības pieaugumu, bet valsts atklājusi, ka norādītajās izmaksās ietilpināts viens miljons eiro, kas būvniekam jau pirms pusgada samaksāts. 

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu