Kā jūs jūtaties? • IR.lv

Kā jūs jūtaties?

Zīmējums — Freepik
Debija Blūma, © The New York Times News Service

Pandēmijas laikā, kad daudzus cilvēkus moka nošķirtība un emocionālas problēmas, pat garīgās veselības speciālisti ķērušies pie virtuāliem rīkiem, ieskaitot tādu populāru un šķietami banālu mobilo lietotni kā TikTok. Tā viņi sasniedz stresa mocīto jaunāko paaudzi

Izskatās, ka šis būs darbiņš man,* — licencēta psihoterapeite Kortnija Treisija no Kalifornijas kustina koši sarkani krāsotās lūpas līdzi rindiņai no gandrīz 20 gadus vecas Eminema dziesmas. Viņa ir gatava atbildēt uz jautājumu, ko pirms tam pati izsūtīja saviem 1,5 miljoniem sekotāju sociālajā tīklā TikTok. «Vai jūs moka nemiers, atkarība, bērnības trauma, garastāvokļa svārstības un depresija?» Pirmajās trijās nedēļās pēc atbildes publicēšanas viņas kontā @the.truth.doctor tas noskatīts 400 tūkstošus reižu. Tas ir diezgan tipisks apmeklētāju skaits īsajām un ar popkultūru piesātinātajām terapeites Treisijas diskusijām par tādām tēmām kā psiholoģiskas traumas radīts nemiers vai emocionālās vardarbības pazīmes.

Arvien vairāk garīgās veselības speciālistu tieši šādos TikTok terapijas seansos cenšas palīdzēt emocionāli uzvilktiem jauniešiem, uzrunājot viņus iecienītās tikšanās vietās, proti, sociālajos medijos. Te nav runa par maigā balsī runājošiem psihoterapeitiem, kas parasti uzklausa sava kabineta dīvānā sēdošus klientus ar blakus noliktām papīra salvetēm asaru notraukšanai. Šie modernie «galvas dakteri» ir pat gatavi kustināt savus gurnus un, piemēram, izdejot populārus hiphopa soļus, vienlaikus skaidrojot disociācijas simptomus. 

Tā viņi izdejo cauri saviem ierakstiem, kuru popularitāti kūrē aizvien miglā tīts TikTok algoritms — tieši tas izkārto, kuru video vispirms redzēs sociālā tīkla lietotāji, tie ir aptuveni 100 miljoni ASV. Bet visā pasaulē TikTok ir gandrīz 700 miljoni aktīvu lietotāju. 

Tīkla noteikumi paredz, ka ieraksts nedrīkst būt garāks par 60 sekundēm. Skaidrs, ka viena minūte ir par maz kontekstam un dziļākiem paskaidrojumiem. Tā vietā tiek piedāvātas viegli sagremojamas atbildes uz būtiskiem jautājumiem, piemēram, kas ir paaudžu trauma vai kādi ir veselīgākie veidi dusmu izpaušanai?

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu