Renāte Kaupuža, jaunas sēnes atklājēja

«Man ļoti garšo sēnes, bet vēl vairāk patīk mazāk zināmās, neēdamās. Tās palīdz labāk iepazīt teritoriju,» atzīmē Renāte Kaupuža. «Piemēram, ja ieraugu šokolādes jungūniju vai saraino rūsassēni, ir skaidrs, ka šeit mežs ir jau ilgi, tajā pietiekami daudz mitruma, daudz skujkoku kritalu. Katrai sugai mežā ir sava nozīme, un sēņošana ļauj lasīt mežu kā grāmatu.» Foto no personīgā arhīva
Ieva Puķe
Print Friendly, PDF & Email

Aizkraukliete, ieprecējusies Latgalē, Kārsavas novada Mežvidu pagastā. Ar vīru Artūru un piecus mēnešus veco dēlu Ansi dzīvo lauku mājās, kur ziemā mēdz aizsalt ūdensvads un ceļi putenī saplūst ar apkārtējiem laukiem, toties īpašumā ir ES nozīmes aizsargājami biotopi. 27 gadus vecā Renāte draugus sociālajos tīklos iepriecina ar baltas zebiekstes fotogrāfiju graudu mucā vai uz sabrukušas kaimiņmājas pamanītu retu ķērpju sugu. Decembra beigu publikācija pārspēja visu. «Iepazīstieties — askusēne Caliciopsis calicioides! Jauna suga Latvijā un, ja šķērstīkla plašumi nemelo, arī Baltijā un visā plašajā Austrumeiropā.» Tikai 2—3 mm sīkbūtni viņa uzgāja jau 1. maijā, eksperta slēdziens no Norvēģijas pienāca ziemas saulgriežu laikā.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu