Zinātņu akadēmija: Vakcinācija ir pagaidām vienīgais efektīvais risinājums • IR.lv

Zinātņu akadēmija: Vakcinācija ir pagaidām vienīgais efektīvais risinājums 2

Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Pērnā gada 28. decembris Latvijas vēsturē ieies ar lielisku notikumu – Covid-19 vakcinācijas uzsākšanu. Tas ir līdz šim nepieredzēts ļoti veiksmīgas zinātnieku un farmācijas industrijas sadarbības piemērs, kad gada laikā ir izstrādātas vairākas uz dažādām tehnoloģijām balstītas vakcīnas. Lielu atbalstu šajā panākumā ir sniegušas arī pasaules valstu valdības, lai vakcīnas pret Covid-19 tiktu izstrādātas rekordīsā laikā. Turklāt vakcīnu drošības jautājumus ir izvērtējušas autoritatīvas zāļu reģistrācijas institūcijas Eiropas Savienībā, Lielbritānijā un ASV. Tās ir nonākušas pie secinājuma, ka iespējamie riski no vakcinācijas ir daudzkārt mazāki nekā ieguvumi no tā, ka vakcīnas būtiski ierobežos Covid-19 izplatību.

Kāpēc vakcīnas ir vajadzīgas?

Īsā atbilde ir tāpēc, lai iespējami lielam cilvēku skaitam iespējami īsā laikā organismā radītu antivielas, kas tos aizsargātu no infekcijas ar vīrusu SARS-CoV-2. Vakcinācija ir šobrīd vienīgais pieejamais efektīvais risinājums, jo Covid-19 apkarošanai nav pieejami tādi medikamenti, ar kuriem varētu nodrošināt profilaktisku aizsardzību pret saslimšanu ar Covid-19.

Vai vakcīnas būs cilvēkus pasargājošas?

Līdzšinējie klīniskie pētījumi ir pierādījuši, ka tās vakcīnas, kas ir atļautas lietošanā Eiropas Savienībā, ir uzrādījušas augstu efektivitāti klīniskos pētījumos, kas tika veikti uz desmitiem tūkstošiem brīvprātīgo.

Vai vakcīnas ir drošas lietošanai?

Balstoties uz klīnisko pētījumu rezultātiem un citiem datiem, ko vakcīnu izstrādātāji ir iesnieguši Eiropas Zāļu aģentūrai, tā ir rūpīgi izvērtējusi vakcīnu efektivitāti un iespējamos vakcinācijas riskus un ir nonākusi pie viennozīmīga secinājuma, ka ieguvumi no vakcinēšanas attiecībā uz cilvēku veselību un dzīvību Covid-19 pandēmijas apstākļos ir nesalīdzināmi lielāki par vakcinācijas iespējamām blaknēm. Latvijā tiek un tiks lietotas tikai tās vakcīnas, kuru drošību un efektivitāti ir rūpīgi izvērtējusi un lietošanai atļāvusi Eiropas Zāļu aģentūra.

Vakcīna, kuras lietošana ir uzsākta arī Latvijā, nesatur Covid-19 izraisošo vīrusu.

Tātad tā nespēj inficēt cilvēku. Vakcīna satur nelielu gabaliņu no vīrusa genoma (tā saucamo m-RNS), kas informē nelielu daļu cilvēka šūnu, kā sintezēt vienu no vīrusa apvalka olbaltumvielām, tā saucamo S-proteīnu. Šis paša organisma saražotais proteīns aktivē cilvēka imūnsistēmu, kas lielā daudzumā saražo antivielas pret šo vīrusam raksturīgo proteīnu. Tā rezultātā cilvēka imūnā sistēma atpazīst un spēj neitralizēt konkrēto S-proteīnu saturošos vīrusus, tādējādi nodrošinot drošu un selektīvu aizsardzību pret Covid-19 izraisītāju. Būtiski ir arī tas, ka cilvēka genoms satur DNS un ievadītā m-RNS tajā nevar ‘iebūvēties’. Tas nozīmē, ka, vakcinējot ar pašreiz Latvijā izmantojamo vakcīnu, rezultātā nenotiek nekāda iejaukšanās cilvēka genomā.

Vai vakcīna ļaus atteikties no citu drošības pasākumu lietošanas?

Nē, jo paies vismaz gads, lai vakcinētu lielāko daļu Latvijas iedzīvotāju. Turklāt pastāv iespēja, ka vakcinētais cilvēks joprojām var inficēties un vīrusu pārnēsāt, lai arī pats nesaslimst. Tāpēc vienlaikus ar vakcinēšanos joprojām ir jāievēro sociālās distancēšanās pasākumi, roku mazgāšana un masku valkāšana. Tāpat svarīgi ir piekopt veselīgu dzīvesveidu. Šie papildu infekciju novēršanas pasākumi jau ir devuši būtisku ieguldījumu saslimstības mazināšanā no gripas un citām kontakta infekcijas slimībām.

Kāda ir Latvijas zinātnieku loma Covid-19 apkarošanā?

Latvijas zinātnieki ir iesaistījušies cīņā pret Covid-19, tai skaitā veicot pētījumus Latvijas finansētajā valsts pētījumu programmā “Covid-19 seku mazināšanai” vairākos pētījumu virzienos. Pašlaik notiek programmas pētījumu rezultātu apkopošana. Zinātnieki cer, ka valsts finansējums Covid-19 pētījumiem 2021. gadā tiks turpināts, jo Covid-19 uzdod arvien jaunus jautājumus: vai Lielbritānijā parādījušies jaunie vīrusa SARS-CoV-2 mutanti būs lipīgāki, agresīvāki un grūtāk apkarojami? Vai imunitāte pēc vakcīnas pirmējās lietošanas saglabāsies pietiekami ilgu laiku? Tikai pētījumi var sniegt atbildi uz šiem un citiem jautājumiem un pavērt ceļu efektīvai cīņai ar Covid-19 izraisītāju!

Komentāri (2)

QAnon 05.01.2021. 19.43

Rīcības Prezidents Tramps izārstējās mazāk kā nedēļas laikā un Maiks Pompeo arī. Savlaicīga inficēto atklāšana un ārstēšana noteikti ir daudz labāks risinājums, nekā dārgās vakcīnas. Plānotā peļņa no Covid 19 vakcīnām ir vērtējama vairāku triljonu apmērā, par tādu nevar sapņot ne narkobaroni, ne naftas ne ieroču magnāti.
Iesaku noklausīties par Ņujorkas štata terapeita Zeva Zeļenkas ārstēšanas metodi, par kuru, kad viņš informēja sabiedrību, ģem-parķijas komunisti, korumpanti un pederasti krita histērijā un vairākos štatos to aizliedza, jo tas draudēja ar miljardiem negūto peļņu uz cilvēku veselības rēķina. Nešaubos, ja tie nolādētie izdzimteņi sagrābs visu varu un, loģiski, nekad to vairs neatdos, piespiedīs visus amerikāņus vakcinēties arī pret bakām.
https://www.youtube.com/watch?v=zjRvfX6MHVY
https://www.youtube.com/watch?v=eSVhH2iylhA

0
0
Atbildēt

0

Vija Dzelme 05.01.2021. 15.35

Vai tiešām vajadzīgs gads, lai visi vakcinēties gribētāji saņemtu poti? Vakcīnas pietrūks, vai kā?

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu